TajlandiaKiedy jechać?
Tajlandia, będąc krajem tropikalnym znajduje się w zwrotnikowo-monsunowej strefie klimatycznej. Wyjątek stanowi południowa część, a konkretniej Półwysep Malajski, który z kolei podporządkowany jest klimatowi równikowemu. Co oznacza to w praktyce?
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że pory roku w określonych częściach kraju nie są jednolite. Jedne regiony, jak np. wybrzeże wschodnie są bardziej deszczowe od pozostałych, za najgorętszą uchodzi zaś środkowa część z Bangkokiem na czele. Jeszcze innymi prawami rządzą się wyspy, dlatego pogodę w Tajlandii najlepiej sprawdzać na bieżąco i dla konkretnego rejonu. Gdy już dowiecie się, który okres roku najbardziej Wam odpowiada do przyjazdu zapraszamy do kliknijcia tutaj, żeby poznać najlepsze oferty wycieczek od najbardziej popularnych biur podróży!
>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!
Najlepszym okresem na zwiedzanie i wczasy w Tajlandii jest pora chłodna, głównie ze względu na mniej uciążliwe temperatury. W tym czasie trwa szczyt sezonu, co oznacza tabuny turystów indywidualnych oraz zorganizowanych wycieczek. Nie jest to jednak jakaś straszna przeszkoda, bo zawsze można uciec w miejsca mniej rozpowszechnione jak np. wyspy Koh Samui czy Khao Sok. Jeśli jednak niestraszne nam opady deszczu, śmiało można wybrać okres od czerwca do października. Nie dość, że liczba przyjezdnych jest wówczas mniejsza, to i ceny noclegów są tańsze niż zazwyczaj. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją wycieczki.
W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku:
- porę gorącą – trwa od marca do maja; opady deszczu są wówczas rzadkością, a słupek rtęci sięga zazwyczaj 40°C;
- porę deszczową – trwa od czerwca do października; wiąże się z regularnymi opadami deszczu; są one obfite, ale nie długotrwałe; temperatura obniża się tylko o kilka stopni;
- porę chłodną – trwa od listopada do lutego; w niczym nie przypomina polskiej zimy czy jesieni, dlatego też ciepłe kurtki, czapki i szaliki są zupełnie zbędne; deszcze to rzadkość, z kolei normą jest 28°C odczuwalne w powietrzu.
Prawie cały obszar Tajlandii leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Jedynie południe kraju (Półwysep Malajski) obejmują wpływy klimatu typowo równikowego.
W Tajlandii głównymi zagrożeniami są powodzie, susze, cyklony i fale tsunami.
Tsunami - ostatnia fala tsunami uderzyła na południu kraju 26 grudnia 2004 r.
Powodzie - monsuny w porze deszczowej są zjawiskiem naturalnym, podobnie jak powodzie będące następstwem ulewnych opadów. Coraz częściej mają one charakter rozległy (niemal całość kraju) i destrukcyjny (zatopienie wielu aglomeracji, w tym stolicy, na wysokość nawet 4 metrów).
Średnia temperatura wody w Tajlandii na przestrzeni całego roku waha się od 28 do 31 stopni.
Źródło: meteoblue.com
Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Tajlandii:
Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!
>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Tajlandii?
Redaktor
-
Bangkok - plan wycieczkiJak zwiedzić Bangkok i nie zwariować? My wiemy ...WIĘCEJ>>