Wietnam

WietnamInne

Waluta

   Walutą obowiązującą w Wietnamie jest dong (VND). Jedna złotówka odpowiada 5400 VND. Poza ojczystymi banknotami, Wietnamczycy przy płatności za droższe usługi często podają cenę w dolarach, np. przy płatności za noc w hotelu. Nikt oczywiście nie robi problemu, jeśli chcemy płacić w takiej sytuacji dongami, 1 USD jest wtedy przeliczany na 22 000 VND. W Polsce raczej dongów nie zakupimy, a nawet jeśli to po bardzo niekorzystnym kursie, w Wietnamie także naszych polskich złotówek nie wymienimy na dongi. Najlepszym wyjściem jest zabrać z Polski amerykańskie dolary i zamienić je na miejscu na dongi.

przekupka dong 1018x509

Nie bierzmy ze sobą zbyt dużo gotówki, rzadko, ale jednak kradzieże się zdarzają. Aby zbytnio nie przejmować się plikiem banknotów jaki zabraliśmy ze sobą na kilka pierwszych dni, zabierzmy ze sobą dolary, a potem wypłacajmy dongi z bankomatu. Nie zapomnijmy poinformować naszego banku o planowanej podróży, bank może podejrzewać kradzież danych naszej karty i automatycznie zablokować środki na koncie, jeśli posłużymy się kartą na drugim końcu świata.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Koszt wszelakich produktów codziennego użytku, a właściwie wszystkiego, jest niższy niż w Polsce.

Poniżej lista przykładowych cen:

Miska zupy Pho w restauracji – 30 000 VND

Bagietka z nadzieniem na ulicznym straganie – 20 000 VND

Piwo w sklepie – 10 000 VND

Piwo w barze – 15 000 VND

Wstęp do muzeum – 20 000 VND

Przejazd taksówką – 8 000 VND na początek + 13 000 VND za km

Pamiątkowy t-shirt z nadrukiem – 100 000 VND

Doba w pokoju dwuosobowym w tanim hotelu – 250 000 VND

Trzygodzinny przejazd autokarem – 120 000 VND

 

Wciąż nie wiecie, ile zapłacicie za Wasze wakacje? Dowiedzcie się, przeliczając złotówki na dongi! Zarejestrujcie się i wymieńcie pieniądze u naszego partnera po dużo lepszym kursie niż w punktach stacjonarnych. I bezpieczniej! Wystarczy kliknąć w poniższy baner (jeśli masz włączonego adblocka lub korzystasz z telefonu, to baner się nie wyświetli):

 

Niebezpieczeństwa

Warto zabrać ze sobą krem odstraszający komary, zawierający substancję DEET między 20 a 50%. Skutecznie odgania on insekty, które mogą przenosić pierwotniaki roznoszące malarię. Polecamy posmarować się takim kremem w okolicach zmierzchu i około północy, właśnie wtedy komarzyce wylatują na łowy, a przed snem dokładnie z siebie zmyć, gdyż nie jest on obojętny dla skóry. Sypiając w hotelach z dala od miast, rozkładajmy nad łóżkami moskitiery.

komar niebezpieczenstwa wietnam 1018x509

Starajmy się nosić nakrycia głowy, jeśli świeci słońce, nawet jeśli nie czujemy nadmiernego gorąca. Zbyt duży wpływ promieni na skórę, zwłaszcza głowy, może powodować bóle, a nawet udar słoneczny. Używajmy także kremów z filtrem o wysokim faktorze, aby uniknąć poparzeń. Żeby uniknąć odwodnienia, starajmy się pić dużo wody, zwłaszcza kiedy spędzamy czas na otwartym powietrzu.

Bardzo często nawet przy zastosowaniu zasad higieny (przedstawionych w dziale "Higiena") w pewnym momencie dopaść może nas biegunka. Spowodowane jest to bakteriami, na które nasze europejskie żołądki nie są odporne. W takim przypadku radzimy korzystać z pomocy Stoperanu i dobrze nawadniać organizm. Po maksymalnie kilku dniach powinno przejść, lecz jeśli do objawów dojdzie gorączka, zgłośmy się od razu do lekarza.

   Będąc aktywnym seksualnie podczas podróży, pamiętajmy, że w tej części świata o wiele więcej osób jest nosicielami chorób przenoszonych drogą płciową, niż chociażby w Europie. Używając prezerwatywy zabezpieczamy się przeciwko syfilisowi lub HIV, jednak nie ochroni nas to np. przed wszami łonowymi. Jeśli odczuwamy swędzenie, pieczenie lub bóle podczas oddawania moczu, po takich sytuacjach koniecznie udajmy się do lekarza, a po powrocie do kraju dokładnie się przebadajmy.

Wietnamczycy z natury są zwykle uczciwi, jednak jak w każdym kraju mogą trafić się także oszuści, więc dla bezpieczeństwa idąc ulicami w tłumie trzymajmy wszystkie nasze wartościowe rzeczy w bezpiecznych miejscach (zapinanych kieszeniach, pieniądze i dokumenty warto trzymać w specjalnych pasach lub portmonetkach pod ubraniem). Napady rabunkowe zdarzają się w tym regionie niesamowicie rzadko, ale na kieszonkowe kradzieże lub wyrwanie torebki przez motocyklistę trzeba uważać.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Najdziwniejsze zawody świata.

Ciekawostki

Podstawowe zwroty po wietnamsku

 

Używając nawet najprostszych wietnamskich słów w rozmowie z miejscowymi, szybciej zasłużymy sobie na ich szacunek i uznanie, co może przydać się chociażby w negocjacjach cenowych czy przy zawieraniu nowych znajomości.

Witam – Xin chao (sin czau)

Do widzenia – Tam biet (daam biut)

Przepraszam – Xin loi (sin loj)

Proszę – Lam on (laam en)

Dziękuję – Cam on (kam en)

Tak – Vang (na północy)/Da (na południu) (wang/je)

Nie – Khong (koum)

 

Nie znacie języka wietnamskiego i obawiacie się, że sprawi Wam to problemy w czerpaniu przyjemności z podróży? Nauka języka to naprawdę nic trudnego z kursami od jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online i dedykowanego nauczyciela. Sami korzystaliśmy i polecamy. Koszt jest mniejszy niż 100 zł za cały kurs! Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

Ważne numery

   Podczas podróży koniecznie cały czas miejmy przy sobie numer naszej polisy ubezpieczeniowej wraz z telefonem do ubezpieczyciela, może nam to uratować zdrowie, a czasem nawet życie. Poniżej podajemy kilka równie przydatnych numerów, które miejmy nadzieje nie będą nikomu przydatne.

 

  • Kierunkowy nr do Wietnamu to 0084
  • Karetka – 115
  • Straż pożarna – 114
  • Policja – 113
    • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu
          Ambasador: Roman Iwaszkiewicz
          Wietnam, Hanoi, 3 Chua Mot Cot,
          Tel.: 0084 4384 52027
          Tel. Dyżurny: 0084 9880 17475
          hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
  • Konsulat RP w Ho Chi Minh City
        Saigon Centre, 65 Le Loi Blvd, Ho Chi Minh
        tel. 0084 8914 2883 fax. 0084 8914 2884
        e-mail: kgrphcm@hcm.vnn.vn

 

Wiesz już wszystko o Wietnamie? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 21:53:02
Jarek
Redaktor
adres:
Warszawa / Polska

Moją największą pasją jest podróżowanie. Poszukuję miejsc w których można dostrzec autentyczną kulturę i tradycję. Nie lubię siedzieć w jednym miejscu, zawsze wybieram aktywny wypoczynek.