Wietnam

WietnamJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

 

Wietnamska kuchnia uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Według ekspertów posiada ona prawie 500 tradycyjnych potraw. Między północą, środkiem oraz południem możemy zaobserwować spore różnice, jeśli chodzi o jedzenie. Sos sojowy, chińskie wpływy i syte zupy jak np. Pho, charakteryzują kuchnię północnej części kraju. Środek jest znany z używania świeżych ziół i wymyślnych smaków. Na południu możemy zaobserwować słodsze i ostrzejsze smaki, bardziej przypominające tajskie czy kambodżańskie. Wszędzie, gdzie spróbujemy wietnamskiego jedzenia będzie ono dobrze przyrządzone i bardzo tanie.

pho wietnam 960x480

 

>>>SPRAWDŹ: Co warto zobaczyć we Wietnamie!

 

Jeśli chodzi o dania główne, zupę Pho zdecydowanie można postawić na piedestale - jest jedzona przez wszystkie pory dnia, a zwłaszcza na śniadanie. Com to dania zrobione z ryżu. Napisy Pho i Com widać w miastach na każdym kroku. Spring rollsy (sajgonki, zwane nem na północy i cha gio na południu) należą do specjalności całego Wietnamu. Zwykle maczane są w sosie rybnym, jednak turyści często wolą sos sojowy z powodu łagodniejszego zapachu. Dania wegetariańskie nie należą do rzadkości, ponieważ buddyjscy mnisi nie mogą jeść mięsa.

sajgonki Wietnam 1075x538

 

Chcąc przekąsić coś lżejszego, możemy skusić się na sprzedawane wszędzie gotowane przepiórcze jaja, gotowaną kukurydzę oraz suszone ryby i owoce morza.

Słodkie dania zwykle robione są z dodatkiem kleistego ryżu, jak np. Banh it nhan dau, które składa się z cukru, pasty fasolowej i ryżu zawiniętego w liść bananowca. Warto spróbować też che, zimnej słodkiej zupy zrobionej ze słodzonej fasoli lub kukurydzy. Jest serwowana w szklance z lodem i słodkim kokosowym kremem na czubku.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Alkohole

Wietnamczycy nie stronią od alkoholu, a wachlarz oferowanych alkoholi jest dosyć szeroki. Najczęściej natknąć się możemy na piwa, sprzedawane w prawie każdym barze, restauracji, sklepie czy kiosku. Zwykle są to jasne, delikatne lagery idealne na gorący wietnamski klimat. W produkcji tego trunku przodują firmy: Saigon, 333 oraz Tiger. Trochę mniej popularnym trunkiem spożywanym głównie przez mężczyzn jest wódka, produkowana z ryżu, słabsza niż w Polsce - jej woltarz oscyluje pomiędzy 29 a 40 procent, dzięki czemu łatwo jest nam zaimponować tubylcom w barze. Amatorom winnych trunków rekomendujemy górzysty region w okolicach miasta Dalat.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna Wietnamu.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 21:53:02
Jarek
Redaktor
adres:
Warszawa / Polska

Moją największą pasją jest podróżowanie. Poszukuję miejsc w których można dostrzec autentyczną kulturę i tradycję. Nie lubię siedzieć w jednym miejscu, zawsze wybieram aktywny wypoczynek.