Wietnam

WietnamTransport

Komunikacja publiczna

 

 

Loty

 

Siatka krajowych destynacji lotniczych jest dosyć rozległa, a na jej trasach operują tradycyjne linie lotnicze: Vietnam Airlines i VASCO oraz tanie linie: VietJetAir i Jetstar Pacific. Ceny zarówno tanich linii, jak i tradycyjnych są dosyć niskie - rezerwując bilet z miesięcznym wyprzedzeniem za miejsce w jedną stronę zapłacimy między 80, a 150 zł. Bez obaw, linie te spełniają wszystkie wymagania bezpieczeństwa.

samolot transport wietnam 1190x595

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Na co warto zwracać uwagę przy wyborze linii lotniczych!

 

Kolej

 

Jedynym operatorem pociągów są państwowe koleje wietnamskie, posiadające długą linię prowadzącą z Hanoi do Ho Chi Minh (nazywaną także linią zjednoczenia) w obie strony wzdłuż wybrzeża. Pociągi zatrzymują się po drodze w każdym większym miasteczku, a pokonanie całej trasy zajmuje od 29,5 godziny w zależności od składu (przy wolniejszych składach trasa wydłuża się o godzinę lub dwie). Komfort jazdy jest dobry, wagony posiadają klimatyzację, wagon restauracyjny, w którym można za niewielką opłatą (około 40 000 VND) wykupić posiłek, a niektóre nawet bezpłatną posiadają sieć WiFi. Do wyboru mamy bilety w czterech klasach: twarde siedzenia, miękkie siedzenia, twarde łóżka i miękkie łóżka. Dla przykładu bilet na trasie z Hanoi do Hue na miękkie siedzenia to koszt 492 000 VND. Bagaż dowolnej wielkości można przewieźć bez dodatkowych opłat, a rower czy nawet skuter można ze sobą zabrać za opłatą. Do składów bywają podczepiane wagony prywatnych przewoźników oferujące niewiele lepszy standard dla turystów, jednak nie są one warte dopłacanej ceny.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?

 

Przejazdy autokarowe

 

Pomiędzy większością wietnamskich miast kursują publiczne autokary bądź minibusy. Ze względu na komfort jazdy, radzimy wybierać usługi większych firm transportowych, w lokalnych autobusach często brakuje klimatyzacji, pojazdy są przepełnione, a kierowcy nierzadko pozwalają sobie na puszczenie dymka za kierownicą.

 

 

Komunikacja miejska

 

transport wietnam 960x480

 

Na poruszanie się po wietnamskich miastach jest kilka sposobów:

• autobusy – najtańsza z opcji, jednak brak informacji po angielsku utrudnia turystom korzystanie i sprzyja pomyleniu drogi,

• riksze – są to wysokie rowery, do których z przodu na wysokości przedniego koła przymocowane są duże, wygodne siedziska dla pasażera. Przejazdy na krótkich trasach nie powinny kosztować więcej niż 50 000 VND. Przed rozpoczęciem jazdy należy ustalić cenę i w drogę,

• skuter-taksówka (po wietnamsku xe om) – jest to chyba najpopularniejszy wśród miejscowych sposób przemieszczania się po mieście. Kierowca znajdzie nas sam i zapyta, czy nie chcemy skorzystać. Tak, jak w przypadku rikszy ustalamy cenę, która przy krótkich trasach nie powinna przekroczyć 30 000 VND, kierowca podaje nam kask i ruszamy,

• tradycyjna taksówka – taksówki w Wietnamie są bardzo tanie, przypilnujmy tylko taksówkarza, żeby włączył licznik (najlepiej powiedzieć "meter, please", a nawet nieznający angielskiego kierowca domyśli się o co nam chodzi), inaczej na koniec możemy mieć przykrą niespodziankę w postaci zawyżonego rachunku.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Wietnamu samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

• Rowery wypożyczane są już od 1 USD dziennie - warto zapytać w hotelu czy posiadają je w swojej ofercie.

• Wszechobecne na ulicach skutery wypożyczymy za 7-10 USD za dobę, podobnie jak rowery, można je wypożyczać w hotelach i wypożyczalniach na terenie miast. Za nieco wyższą cenę, niektóre miejsca oferują motocykle o większej mocy. Aby jeździć legalnie powinno się posiadać międzynarodowe prawo jazdy kategorii A, jednak w praktyce kontrole są bardzo rzadkie, a w razie problemów wystarczy niewielka łapówka.

skuter transport wietnam 1018x509

• Prywatny samochód to drogi środek podróżowania. Aby prowadzić samochód, należy posiadać międzynarodowe lub wietnamskie prawo jazdy, jednak mało która firma wynajmująca zgodzi się wypożyczyć auto bez kierowcy. Cena wynajmu za dzień to koszt między 50 a 100 USD.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg we Wietnamie?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 21:53:02
Jarek
Redaktor
adres:
Warszawa / Polska

Moją największą pasją jest podróżowanie. Poszukuję miejsc w których można dostrzec autentyczną kulturę i tradycję. Nie lubię siedzieć w jednym miejscu, zawsze wybieram aktywny wypoczynek.