Stambuł

StambułGdzie spać?

Gdzie spać?

Stambuł staje się miastem coraz częściej odwiedzanym przez zagranicznych turystów, dlatego bez problemu znajdziemy tu liczne hotele i pensjonaty, jak również hostele i guesthouse’y dla niskobudżetowych podróżników. I chociaż miasto jest ogromne, tak naprawdę istnieje kilka dzielnic, w których warto się zatrzymać.

Podczas pierwszej wizyty w Stambule najlepiej szukać noclegu w Sultanahmet. Jest to dzielnica starego miasta, gdzie w odległości krótkiego spaceru znajduje się większość najważniejszych atrakcji, jak Hagia Sophia, Błękitny Meczet czy Pałac Topkapı. Znajdziemy tutaj drogie hotele z pokojami z widokiem na Bosfor, gdzie ceny za nocleg zaczynają się od 250 TL i idą w górę. Choć jest to kwestią indywidualną, my polecamy noclegi w hostelach i guesthouse’ach. Jest to opcja dużo tańsza oraz bardziej atrakcyjna, ze względu na możliwość poznania nowych ludzi, jak również gospodarzy, którzy stanowią niezastąpione źródło wiedzy na temat najbliższej okolicy. Cena za łóżko w wieloosobowych salach sypialnych to przeciętnie 25-30 TL, gdzie nierzadko pokoje są z łazienkami oraz wliczonym śniadaniem.

Dla osób ceniących spokój lub podróżujących z dziećmi, dostępna jest szeroka gama pokoi prywatnych z łazienkami. Koszt takiego zakwaterowania dla dwóch osób to 70-100 TL za pokój za dobę. Oprócz oczywistych zalet, Sultanahmet jest dzielnicą prawie w każdym calu turystyczną. Nie mieszkają tu praktycznie żadni lokalni ludzie, ceny w sklepach i restauracjach są dość mocno zawyżone oraz brak jest małych lokalnych sklepików, czy zakładów z codziennymi usługami. Za to liczne bary i dyskoteki mogą skutecznie uniemożliwić nam spokojny sen.

Drugą, co do popularności dzielnicą Stambułu jest tzw. Nowe Miasto, czyli obszar położony po północnej stronie zatoki Złoty Róg. To tutaj znajduje się Pałac Dolmabahçe oraz plac Taksim ze słynną ulicą Istiklal Caddesi. Podobnie jak w przypadku Sultanahmet, znajdziemy tu zakwaterowanie na każdą kieszeń, a jednocześnie doświadczymy trochę więcej z oryginalnego charakteru miasta, choć i tutaj należy spodziewać się sporej liczby turystów.

Dla osób ceniących spokój i prawdziwą atmosferę odwiedzanego miasta istnieje trzecia alternatywa. Ponieważ transport publiczny jest w Stambule na bardzo wysokim poziomie, zawsze można poszukać noclegu wzdłuż linii komunikacyjnych. Najlepszą opcją jest wybranie miejsca w pobliżu przystanku linii T1, która dowiezie nas do wszystkich najważniejszych obiektów po obu stronach Złotego Rogu. Od bladego świtu do późnych godzin wieczornych tramwaje kursują tu co 5 minut, a my nie tylko możemy obserwować lokalnych mieszkańców przy ich codziennych zajęciach, ale także omijamy wszelkie korki.

 


„Przez żołądek do serca” – sprawdźcie w rozdziale „Jedzenie i napoje” co i gdzie jeść i pić, będąc na miejscu, tak, aby Wasza podróż była niezapomniana nie tylko ze względu na walory wizualne.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-18 11:32:31
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy