Stambuł

StambułInne

Ceny

Bilety wstępu

❖ Museum Pass – 85 TL za 5 dni

❖ Pałac Topkapı – 30 TL; Harem 15 TL; dzieci do lat 12 wchodzą za darmo (do Haremu do lat 6)

❖ Pałac Dolmabahçe –Selamlık 30 TL; Harem 20 TL; bilet łączony 40 TL

❖ Hagia Sophia – 30TL; dzieci do lat 12 – za darmo (do Haremu do lat 6)

❖ Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Stambule – 10 TL

❖ Cysterna Bazylikowa – 10 TL

Wieża Galata – 12 TL

Transport

❖ Pojedynczy przejazd – 4 TL

❖ Istambulkart – 6 TL

❖ Taksówka – 3 TL stawka początkowa; 2 TL za km

Noclegi

❖ Łóżko w sali wieloosobowej – od 25 TL

❖ Pokój dwuosobowy z łazienką – od 70 TL

❖ Pokój w 4* hotelu – od 250 TL

Posiłki

❖ Fastfood 15 TL

❖ Tania restauracja 15 TL

❖ Restauracja średniej klasy (2 os.) 60 TL

Artykuły spożywcze

❖ Mleko 2,6 TL

❖ Chleb 1,7 TL

❖ Ryż (1kg) 5,4 TL

❖ Jajka (12szt.) 5,7 TL

❖ Piersi z kurczaka (1 kg) 12,4 TL

❖ Jabłka (1kg) 3,7 TL

❖ Banany (1kg) 5,6 TL

❖ Pomarańcze (1kg) 3,4 TL

❖ Piwo krajowe (0,5l) 5,4 TL

❖ Cappuccino 6,8 TL

❖ Coca-Cola 2,4 TL

❖ Mała woda 0,8 TL

❖ Butelka dobrego wina 30 TL

Przydatna strona, zawierająca wiele różnych sekcji (m.in. żywność, transport) cenowych i nie tylko: http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Turkey&city=Istanbul.

Ciekawostki

❖ Na mostach przecinających cieśninę Bosfor wstrzymano ruch pieszy i rowerowy ze względu na zbyt dużą liczba samobójstw.

❖ Na drogach w Stambule (jak i w całej Turcji) przepisy ruchu drogowego… nie obowiązują. Wyznawana jest zasada, że większy ma zawsze pierwszeństwo.

❖ W Stambule znajduje się historyczna stacja kolejowa Sirkeci, która była ostatnim przystankiem słynnego pociągu Orient Express.

❖ Leonardo da Vinci stworzył projekt mostu, który miał łączyć europejski i azjatycki brzeg cieśniny Bosfor. Obecnie istniejące mosty nie są jednak jego dziełem.

❖ Stambuł posiada ponad 550-letnie centrum handlowe – Kryty Bazar.

❖ W Stambule zbudowano najkrótszą linię metra w Europie – Tünel. Ma ona tylko dwie stacje o długości 573 m. Aby przekonać ludzi, że metro jest bezpieczne, w trasę wysłano wagon pełen zwierząt.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-18 11:32:31
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy