Norwegia

NorwegiaDojazd

Loty

Do Norwegii możemy dostać się samolotem za niewielką kwotę, a sama podróż podniebna to tylko 2 godziny. Najlepiej jest wybrać linie lotnicze, takie jak Wizzair, Norwegian i Ryanair. Bardzo często pojawiają się bilety do Oslo za 79 zł w dwie strony. W podobnej kwocie dostaniemy się także do innych, norweskich miast takich jak Bergen, Stavanger. Połączenia możemy wybrać np. z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Katowic, Poznania.

Warto pamiętać, że wiele tanich linii lotniczych stratuje z lotnisk oddalonych od miasta. Np. Ryanair odlatuje z lotniska Warszawa Modlin oddalonym o 40 km od Warszawy. Pod Pałacem Kultury i Nauki zatrzymuje się Modlin Bus (https://www.modlinbus.pl/) który zawiezie nas docelowo na lotnisko. Dostępne są również pociągi odjeżdżające z Dworca Centralnego, ale bilety są zdecydowanie droższe.

Jeżeli chodzi o Norwegię, to wybierając Ryanaira lądujemy w miasteczku Moss (lotnisko Oso Rygge), które jest oddalone o 70 km od Oslo. Do centrum stolicy możemy dojechać linią autobusową Rygge Ekspressen (http://ryggeekspressen.no/). Za bilet w jedną stronę zapłacimy 140 NOK, a w dwie 250 NOK. Wysiadamy na głównym dworcu autobusowym. Warto za każdym razem sprawdzić aktualne ceny biletów, ponieważ ulegają one zmianie.

Z kolei z lotniska Sandefjord do Oslo mamy aż 120 km. Dojazd do stolicy publicznym środkiem transportu może kosztować nas więcej, niż bilet samolotowy do Norwegii. Do centrum Oslo dojechać możemy autobusem Torp Ekspressen (http://torpekspressen.no/). Bilet kosztuje 200 NOK w jedną stronę, a w dwie 340 NOK. Najlepiej na bieżąco sprawdzać ceny przejazdów. Dojechać możemy również pociągiem w niecałe 2 h. Aktualny rozkład i ceny możemy znaleźć na https://www.nsb.no/

 

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

Pociąg

Do Norwegii możemy dostać się również samochodem, jednak to będzie długa i kosztowna podróż. Do przejechania mamy ok. 1700 km, czyli w podróży spędzimy prawie 18 godzin. Do tego w Niemczech musimy przesiąść się na prom do Danii. Wybieramy trasę Rostock-Gedser. Na stronie http://www.scandlines.pl możemy zarezerwować bilety na prom oraz sprawdzić ceny, które są dość różnorodne. Przy spalaniu 8-9 litrów/100 km za paliwo zapłacimy około 620 zł w jedną stronę. Tutaj mam na myśli punkt docelowy w Norwegii. Warto na bieżąco sprawdzać ceny paliwa w Polsce i na trasie oraz obliczyć, ile taka podróż może Was kosztować.

Nie ulega wątpliwości, że jadąc samochodem możemy podziwiać piękne, skandynawskie widoki. Po drodze możemy zatrzymać się np. w Malmo czy Gotenborgu. Stan dróg, zwłaszcza w Niemczech jest bardzo dobry, także nie będzie problemów z przejazdem. Nie warto przekraczać prędkości, ponieważ mandaty w Norwegii są bardzo wysokie. Warto mieć na uwadze renifery, które spacerują po drogach i wbrew pozorom powodują sporo wypadków. Odległości są bardzo duże, klimat w Skandynawii jest bardzo surowy, a górskich serpentyn nie brakuje. Wiele dróg głównie w okolicach gór jest płatna. Wszystkie te rzeczy trzeba mieć na uwadze wybierając podróż samochodem po kraju.

Warto wiedzieć, że w Norwegii honorowane jest polskie prawo jazdy. Pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte na wszystkich siedzeniach pojazdu, a dzieci muszą być przewożone w fotelikach. W zimę wymagane są opony zimowe wraz z kolcami, za które w niektórych większych miastach trzeba zapłacić podatek.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.norwegofil.pl/poradnik/samochodem.html

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Politykę wjazdową do Norwegii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 15:13:42
Kasia Tutko
Redaktor
strona www:
adres:
http://polaczkropki.pl/
Warszawa / Polska

Hej! Nazwywam się Kasia i prowadzę bloga podróżniczego polaczkropki.pl. W podróży najbardziej lubię naturę i mniej znane destynacje. Wysoko na mojej liście znajdują się opuszczone miejsca, street art - chętnie zbaczam z utartego szlaku. Na swojej stronie skupiam się także na praktycznych aspektach, aby każdy wyniósł z mojego bloga coś cennego poza zdjęciami i opisami atrakcji.