NorwegiaWprowadzenie
Norwegia jest coraz popularniejszym kierunkiem podróży. Zachęcają nas tanie loty do Norwegii, a także zapierające dech w piersiach krajobrazy. Odwiedzana jest chętnie przez turystów ze względu na bogactwo natury, góry, fiordy i zachwycające miasteczka. Norwegia oferuje takie atrakcje jak nurkowanie, obserwowanie maskonurów i wielorybów, kajakarstwo, rybołówstwo. Szczególnie atrakcyjna jest przejażdżka trasą Flamsbana. Norwegia to także zorza polarna, na którą warto polować. Można rzec, że Norwegia jest idealna na wakacje, ale nie tylko. Studia w Norwegii również będą wartościowym doświadczeniem.
>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Norwegii!
Norwegia jest pięknym i zachwycającym krajem położonym w Europie północnej na Półwyspie Skandynawskim. Jest bardzo rozległym krajem, graniczącym od wschodu z Szwecją, Rosją i Finlandią. Znaczne część Norwegii (aż 1/3) znajduje się za kołem podbiegunowym. Na większości terytorium królują Góry Skandynawskie. Najwyższym szczytem jest Galdhopiggen (2469 m n.p.m). Na licznych obszarach występują także lodowce. Największym jest Jostedalsbreen – 450 kilometrów. Warto wspomnieć, że linia brzegowa w Norwegii jest dobrze rozwinięta. W końcu siła i potęga tego kraju tkwi w zasobach morza Barentsa, Norweskiego, Północnego.
Epoka wikingów oznaczała koniec prehistorii Norwegii. Początek ery wikingów nastąpił w 793 r. kiedy to okradziono klasztor na wybrzeżu Wlk. Brytanii. Wiele osób postrzega wikingów jako rabusiów. Jednak mówi się, że wikingowie przyjeżdżali także z misjami. Pojawiali się po to, aby handlować i kolonizować. Osiedlili się m.in. na Orkadach i wyspie Man. Przełomowym czasem w Norwegii był rok 1130. Miała wtedy miejsce wojna domowa, która zakończyła się w 1227 r. Rok 1130 uważa się za epokę wzrostu liczby ludności. Umocnił się także kościół oraz zaczął się pojawiać rozwój społeczny.
W 1945 r. Norwegia została członkiem ONZ, a w 1949 r. przystąpiła do NATO. W latach 70. odkryto potężne złoża ropy naftowej na Morzu Północnym. Dzięki temu Norwegowie zbudowali silną gospodarkę. W Norwegii odbyły się dwa referenda – w 1972 r. i w 1994 r. sprzeciwiające się wstąpieniu do UE. Powody były ekonomiczne oraz kulturowe.
>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!
Zaraz po Islandii Norwegia jest najmniej zaludnionym krajem na naszym kontynencie. Najwięcej osób zamieszkuje Oslo, które powierzchnią jest zbliżone do Gdańska. Norwegia jest stosunkowo młodym krajem, ale z ciekawą historią związaną z morzem, a także z atrakcyjnym położeniem na mapie. Jednak im bardziej na północ, tym mniej ludności. Powodem jest oczywiście surowy klimat w Norwegii i niesprzyjające do życia warunki. Noc polarna również nie sprawia, że życie na północy staje się przyjemniejsze.
Norwegowie są bardzo powściągliwi, a ich kultura i zwyczaje zdecydowanie odbiegają od tego, co znamy. W krainie fiordów nie wypada zostawiać napiwków, ponieważ może zostać to odebrane jako popisywanie się, tudzież szpanerstwo. Napiwek zawsze wliczony jest w rachunek. Pocałunek w policzek na przywitanie? Takie zwyczaje stosować można tylko na południu Europy. W Norwegii uścisk dłoni na powitanie jest najmilej widziany. Każda osoba zamieszkująca Norwegię bardzo dobrze włada językiem angielskim, także bez problemu można się dogadać. Norwegowie są bardzo specyficzni, ale przyjaźni po bliższym poznaniu.
Sagi, baśnie, trolle. Norwegowie przywiązują dużą wagę do baśni i sag, które były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Według tradycji bohaterami opowiadań zazwyczaj są dziwne stworzenia, np. trolle które do tej pory są symbolem kraju. Legendy głoszą, że trolle zamieszkują gęste lasy w górach dlatego ciężko je spotkać na swojej drodze. Wierzy się, że trolle są przyjazne dla ludzi, raczej nie są groźne, ale często złośliwe. Norwegowie przywiązują dużą wagę do tradycji i historii swojego kraju. Jest to widoczne szczególnie w galeriach, muzeach, architekturze budynków. Norweska kultura przejawia się głównie w strojach narodowych, które są bardzo cenne dla mieszkańców. Piękne stroje zwane bunads zakładane są na specjalnie okazje, takie jak chrzty, śluby.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Norwegii?
Redaktor
adres: