Norwegia

NorwegiaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Polacy są objęci ubezpieczeniem NFZ i mają dostęp do opieki medycznej w nagłych wypadkach na takich samych zasadach jak obywatele Norwegii przy okazaniu karty EKUZ, którą wyrobić możemy bezpłatnie w każdym oddziale NFZ w Polsce. Wymagane jest również okazanie dowodu osobistego. Leczenie stomatologiczne nie jest refundowane. Z kolei uzyskanie porady medycznej jest pełnopłatne. Leczenie specjalistyczne wymaga skierowania, bez niego będziemy musieli ponieść koszty leczenia.

Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie, także osoby które nie są objęte systemem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce powinny wykupić sobie polisy. Ważne, aby ubezpieczenie obejmowała koszty leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz transport medyczny. Ubezpieczenie wykupić możemy np. w Alianzie, Generali i innych.

Warto wiedzieć, że dzieci do lat 16 nie ponoszą żadnych opłat za porady lekarskie i za większość leków.

 

>>>SPRAWDŹ: Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia? Pomożemy Ci je dobrać, znajdując najlepsze oferty!

Szczepienia

Przed wyjazdem do Norwegii nie ma obowiązku szczepienia.

Higiena

Nie ulega wątpliwości, że kraj fiordów jest jednym z najczystszych miejsc na świecie. Z tego powodu Norwegowie nie mogą narzekać na wodę, która jest w pełni zdatna do picia. Woda jest bardzo krystaliczna i smaczna. Norwegia jest bardzo czystym krajem. Mieszkańcy bardzo dbają o środowisko i naturę. Na ulicy nie ujrzymy śmieci i innych odpadów. Wszystko jest bardzo sterylne i czyste. Podobno różnie bywa z porządkiem i czystością w domach Norwegów, ale najważniejsze, że w sklepach, hotelach, barach panuje porządek.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Norwegii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 15:13:42
Kasia Tutko
Redaktor
strona www:
adres:
http://polaczkropki.pl/
Warszawa / Polska

Hej! Nazwywam się Kasia i prowadzę bloga podróżniczego polaczkropki.pl. W podróży najbardziej lubię naturę i mniej znane destynacje. Wysoko na mojej liście znajdują się opuszczone miejsca, street art - chętnie zbaczam z utartego szlaku. Na swojej stronie skupiam się także na praktycznych aspektach, aby każdy wyniósł z mojego bloga coś cennego poza zdjęciami i opisami atrakcji.