Szwajcaria

SzwajcariaInne

Waluta

Waluta Szwajcarii to frank szwajcarski (CHF). W każdym większym mieście znajdziemy kantory, często zlokalizowane na dworcach kolejowych i lotniskach. Bankomaty są łatwo dostępne, a większość lokali akceptuje płatności kartą.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Jeśli weźmiemy pod uwagę PKB, to Szwajcaria okaże się czwartym najbogatszym krajem w Europie. Niskie podatki, bezrobocie 3.3% i średnie zarobki na poziomie 5000 euro. Nic dziwnego, że Szwajcaria została niedawno okrzyknięta „najlepszym miejscem, gdzie można się urodzić” przez The Economist, według którego „urodzić się w Szwajcarii, to jak wygrać los na loterii”. Panie Prezydencie, jak żyć? Można by rzec, porównując te rewelacje do Polski, ale lepiej wziąć się za planowanie budżetu naszego wyjazdu. Ostrzegam, nie będzie tanio, ale zobaczmy, gdzie można zaoszczędzić kilka Franków.

ZAKWATEROWANIE

o HOSTEL – lóżko w pokoju dzielonym z innymi turystami kosztuje około 30 – 40 CHF / noc; Pokój prywatny w hostelu to wydatek rzędu CHF 75 lub więcej / 2 osoby.

o AIR BNB – pokój prywatny od 75 CHF / 2 osoby (im bliżej centrum, tym drożej).

o HOTEL – pokój dwuosobowy w hotelu średniej klasy będzie nas kosztował 90 – 120 CHF lub więcej; w Zurychu i Genewie będzie jeszcze drożej (100-120 wzwyż).

o COUCHSURFING – znajdź kanapę i zaserfuj na niej za darmo! No nie dosłownie, ale warto rzucić okiem na www.couchsurfing.com – to strona Internetowa, na której ludzie oferują łóżko/kanapę/pokój za darmo.

JEDZENIE

o SUPERMARKET – najlepsza opcja by zaoszczędzić na jedzeniu – 100-150 CHF powinno wystarczyć na tygodniowe zakupy (pieczywo, ser, wędlina, mięso*, warzywa, ryz/makaron itp.).

*mięso w Szwajcarii jest dosyć drogie, warto wiec przejść na tymczasowy wegetarianizm!

Przykładowe ceny w Szwajcarii (podane w CHF):

- Bochenek chleba 2,50 / 500g

- Mleko 1,50 /1 l

- Wędlina 20 – 30 / 1 kg

- Ser żółty 20 – 25 / 1 kg

- Sałata 2,00 / 1 szt

- Pomidory 4,00 / 1 kg

- Ziemniaki 2,50 / 1 kg

- Jajka 6,00 / 12 szt

- Ryż 2,50 / 1 kg

- Jabłka 3,50 / 1 kg

- Banany 3,00 / 1 kg

o JEDZENIE „NA MIEŚCIE”

- Lunch to wydatek rzędu 20 CHF. Wiele kawiarni I restauracji oferuje tzw. Dzienne Menu (Tagesmenu/Tagesteller/Tageshit; Plat/Assiette du Jour; Piatto del Giorno) jest to zazwyczaj zupa i drugie danie, które będzie nas kosztować 15 – 20 CHF;

- Większe supermarkety (np. COOP lub MIGROS) maja samoobsługowe restauracje, gdzie za 10 – 15 CHF można nałożyć sobie tyle jedzenia, ile zmieści się na talerzu!

- Kolacja w restauracji sprawi że będziem yubożsi o 25 – 50 CHF.

o BAR – jeżeli planujesz szaloną noc, możesz obudzić się nie tylko z bólem głowy, ale również... z pustym portfelem! Polecam bary z tzw. ‘Happy Hour’ (często w barach przy hostelach), oferujące 2 drinki w cenie 1.

Przykładowe ceny:

- Piwo w pubie 5 – 8 CHF

- Kieliszek wina 5 – 6 CHF

- Papierosy 8 CHF

o NAPIWKI nie są konieczne, gdyż zazwyczaj dodane są już do rachunku. Jeśli uważasz jednak, że jedzenie i serwis były wyjątkowe dobre, nic nie stoi na przeszkodzie by zaokrąglić cenę np. do 50 lub 80 CHF.

*Informacje na temat tego, ile kosztują zabytki w Szwajcarii znajdziesz w opisie poszczególnych miast/regionów, natomiast ceny transportu – w zakładce „Transport”.

 

>>>SPRAWDŹ: Interesuje Cię jakie są najdroższe hotele na świecie? Zobacz nasz artykuł!

Niebezpieczeństwa

krajobraz-Szwajcaria-Europa-breakplan

Szwajcaria to jedno z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Jednak, podobnie jak inne Europejskie państwa, poziom zagrożenia terrorystycznego został ostatnio podniesiony. Zwiększył się również poziom drobnych rabunków, dlatego warto zawsze mieć na oku portfel, telefon, paszport – zwłaszcza w środkach transport publicznego, na lotniskach itp. Generalnie jednak obserwuje się mniejszy odsetek przestępstw niż u szwajcarskich sąsiadów. Pamiętaj również, że górska natura tego kraju niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa – lawiny, powodzie czy obsunięcia ziemi. Dobrą praktyką będzie więc powiadomienie obsługi hotelu przed wyjściem w góry, gdzie się wybieramy i o której zamierzamy wrócić do ośrodka.

Ważne numery

Pomimo, że jest tu dosyć bezpiecznie, zawsze jednak warto mieć ważne numery telefonów i adresy pod ręką.

Oto te najważniejsze z nich:

- Europejski numer ratunkowy 112

- Policja 117

- Straż pożarna 118

- Pogotowie 144

- Ratownictwo górskie 1414

- Ambasada Polska w Bernie – Elfenstrasse 20a, 3006 Bern; Telefon kontaktowy czynny 24 h: +41 31 358 02 02

- Konsulat Polski w Zurychu – Stadelhoferstrasse 22, 8001 Zurych; Telefon kontaktowy: +41 43 222 47 71

- Konsulat Polski w Vaduz – Litzistrasse 20, 9497 Triesenberg, Liechtenstein, Telefon kontaktowy: +423 262 01 13

 

Wiesz już wszystko o Szwajcarii? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:16:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy