Szwajcaria

SzwajcariaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Jeżeli karetka nie jest potrzebna, ale mamy grypę, zatrucie pokarmowe lub lżejsze złamanie, wtedy udajmy się do najbliższego szpitala lub ośrodka zdrowia. Najlepiej przed wizyta poinformować naszego ubezpieczyciela o sytuacji, a do lekarza koniecznie zabrać dokumenty ubezpieczeniowe i dowód osobisty lub paszport. Zazwyczaj za wizytę będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, a pieniądze zostaną nam zwrócone po przedstawieniu odpowiednich dokumentów w firmie ubezpieczeniowej.

Apteka po niemiecku to Apotheke, a po francusku – Pharmacie. Zazwyczaj łatwo je rozpoznamy po zielonym krzyżu nad wejściem. Apteki przeważnie są otwarte w godzinach od 8:00 do południa i później 14:00 – 18:00. W soboty natomiast do godziny 16:00 lub 17:00, a w niedziele zamknięte. Jeżeli potrzebujesz apteki późnym wieczorem lub w nocy, udaj się do tzw. Apteki dyżurnej (podobnie jak w Polsce, informacje, która apteka danego dnia dyżuruje, znajdziemy na drzwiach aptek w mieście). Możesz również sprawdzić w internecie, która apteka jest na dyżurze: http://www.sos-pharmacy.ch/.

UBEZPIECZENIE

Szwajcaria, choć nie jest członkiem Unii Europejskiej, akceptuje karty EKUZ. Jest to karta, którą można otrzymać od lekarza w Polsce, która umożliwia bezpłatne leczenie poza granicami Polski, w krajach UE. Jest to jednak tylko leczenie w przychodniach publicznych.

Często ośrodki turystyczne dysponują jedynie prywatna baza medyczna. Nie możemy wtedy użyć karty EKUZ. Karta ta nie pokrywa również ratownictwa górskiego, dlatego tak ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Koszt ubezpieczenia to od 20.00 do nawet 160 zł za tygodniowe ubezpieczenie. Oferty łatwo porównasz na stronie Internetowej: https://bm.pl/#!/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne/kup.

Dużą popularnością cieszą się ubezpieczenia „Planeta Młodych” dla wszystkich w wieku 5 – 59 lat (http://www.planetamlodych.com.pl/) w cenie 60 – 110 zł/rok. Alternatywą jest ubezpieczenie „Euro26” które przeznaczone jest dla osób w wieku 5 – 30 lat (http://euro26.pl/) i kosztuje 84 – 147 zł/rok. Ubezpieczyć się można łatwo przez Internet bądź w niektórych biurach podroży. Otrzymamy również kartę, która uprawni nas do wielu zniżek na terenie Europy i Polski.

Nigdy nie jedź w podróż bez ubezpieczenia! W Szwajcarii za dobę w szpitalu możesz zapłacić 800 CHF! A zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu możesz sprawić ze staniesz się biedniejszy o 300 CHF!

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

Higiena

Szwajcaria to niezwykle zadbane państwo i Szwajcarzy troszczą się o swoje otoczenie. Na porządku dziennym jest tu segregacja śmieci, a rzucanie niedopałków papierosów na ziemię, bądź śmieci, może skończyć się mandatem. Woda z kranu jest dobrej jakości i można ją bezpiecznie pić.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Szwajcarii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:16:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy