Delhi

DelhiTransport

Komunikacja publiczna

Najbardziej komfortowym środkiem komunikacji miejskiej w Delhi jest zdecydowanie metro. Na całość składa się pięć regularnych linii plus szybka Airport Express. Bilety można kupić w formie jednorazowej (cena uzależniona od dystansu) oraz w formie kart ważnych rok (depozyt wynosi 50 rupii). Dla turystów dostępne są także karty turysty w formie jednodniowej (150 rupii) lub trzydniowej (300 rupii), które pozwalają na nielimitowane przejazdy.

W mieście popularny jest również transport autobusowy, jednak ze względu na ruch uliczny oraz chaos organizacyjny i tłok w autobusach, opcja ta nie jest komfortowa dla turystów. Pojazdy starego typu nie posiadają klimatyzacji, bilety kupuje się u kontrolera. Wielu pasażerów często stoi na schodach, drzwi pozostają otwarte, a kierowca rusza podczas, gdy ludzie nadal wsiadają, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Krótsze odległości na pewno warto pokonywać rikszą, gdzie można negocjować cenę oraz dzielić sumę między współpasażerów. Taksówki, podobnie jak autobusy, tracą na atrakcyjności ze względu na ruch uliczny (riksze często omijają korki, przeciskając się pomiędzy samochodami). Należy pamiętać, aby kierowca włączył licznik w pojeździe, choć zdarzają się także sytuacje ustalania ceny z góry.

Transport pomiędzy miastami:

Najbardziej polecaną opcją transportu jest Kolej Indyjska. Mamy do wyboru wiele rodzajów wagonów (różnią się one oczywiście standardem oraz ceną). Przy rozpatrywaniu możliwości transportu najlepiej jest korzystać ze strony internetowej www.cleartrip.com. Między omawianymi miastami istnieją połączenia kolejowe, chociaż czasem należy skorzystać z opcji przesiadki. Jeśli wybieramy najniższą klasę sleeper trzeba mieć na uwadze, że w pociągu będzie zimno (brak okien). W wagonach sypialnianych (poza najniższą klasą) dostaniemy koc i prześcieradło oraz poduszkę.

Jedną z możliwości jest także (dość popularne) wynajęcie samochodu z kierowcą – w pakiecie mamy przeważnie transport między miastami oraz dojazd do wszystkich ważnych atrakcji turystycznych. Usługę tę oferuje wiele lokalnych biur podróży.

Rower

Jest to popularny środek lokomocji wśród biedniejszej części społeczeństwa (łącznie z rowerową rikszą), jednak z punktu widzenia turysty rower nie jest wygodną opcją przemieszczania się po mieście, gdyż ruch uliczny – szczególnie dla osoby nieprzyzwyczajonej do tego typu warunków – może skutecznie odebrać przyjemność z wyprawy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa – co prawda po najbardziej zatłoczonych ulicach miasta kierowcy nie poruszają się z dużymi prędkościami, jednak ze względu na dezorganizację i tłok, łatwo można zostać na przykład potrąconym.

 


Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-17 14:24:40
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy