Delhi

DelhiWprowadzenie

Wprowadzenie

Delhi to stolica Indii, jedno z największych i najbardziej zaludnionych miast, ośrodek administracyjny kraju. Fascynująca historia, mieszanka kulturowo-religijna oraz znaczenie miasta sprawiają, że jest ono jednym z najchętniej odwiedzanych w Indiach. W Delhi tradycja miesza się z nowoczesnością – z jednej strony mamy starą część miasta (Old Delhi), targi, świątynie, a z drugiej budynki rządowe czy korporacyjne. Miasto to jest niezwykle interesujące, a zwiedzanie go może zająć kilka dni (także ze względu na odległości). Jest to także częsta baza wypadowa do innych miejsc w regionie.

Owiane złą sławą „stolicy gwałtów” może odstraszać turystów, jednak nie należy pomijać go planując podróż do Indii, gdyż na pewno jest ono warte odwiedzenia. Będąc w Delhi możemy poczuć jak żyje się w wielkiej metropolii, możemy obserwować codzienny zgiełk, doświadczyć chaosu komunikacyjnego, zgubić się pośród tysiąca podobnych sobie uliczek... Jednak przy odpowiedniej organizacji czasu pobyt w mieście może także zaowocować odwiedzinami w oazach spokoju – świątyniach, parkach, które mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jeśli dodamy do tego ogrom barw i zapachów oraz wspaniałą kuchnię i bogatą kulturę, to kreuje nam się obraz miejsca, którego nie można przegapić.

Informacje ogólne

Region stołeczny kraju, nazwany Narodowym Terytorium Stołecznym Delhi (ewentualnie samo Delhi), jest jednostką podziału administracyjnego Indii, utworzoną wokół obszaru stolicy (Nowego Delhi). Na Narodowe Terytorium Stołeczne Delhi składają się trzy miasta: Delhi (które stanowi stolicę tego regionu), Nowe Delhi oraz Delhi Cantonment. Pojęcia te bywają mylące, gdyż zwyczajowo na samą stolicę Indii mówi się po prostu Delhi, przy czym poprawną nazwą jest Nowe Delhi. W sensie administracyjnym jest ono oddzielnym miastem, jednak w rzeczywistości stanowi ono jedną z dzielnic Delhi. Terytorium Stołeczne ma status zbliżony do stanu, jednak nim nie jest. Wraz z przyległymi dystryktami tworzy ono Narodowy Region Stołeczny Indii. W Nowym Delhi mieszczą się siedziby władz państwowych oraz władz Terytorium Stołecznego. Całą aglomerację zamieszkuje 16.3 milionów ludzi, co plasuje ją na trzecim miejscu pod względem liczebności na świecie.

Geografia i historia

Geografia

Delhi leży pomiędzy stanami Uttar Pradesh i Haryana. Charakteryzuje się subtropikalnym, wilgotnym klimatem. Okres najwyższych temperatur trwa mniej więcej od kwietnia do lipca, a najzimniejsze miesiace to grudzień i styczeń. Sezon munsunowy rozpoczyna się wraz z końcem czerwca. Temperatury wahają się od 5 do 40oC. Średnia roczna temperatura w Delhi to 25oC.

Historia

Delhi znajduje się w północnej części Indii, która nierozerwalnie wiąże się z kulturą dawnych Mogołów. W wiekach średnich rejon ten znajdował się na terenie Sułtanatu Delhijskiego ze stolicą w Delhi, po czym, w XVI wieku, ziemie północne zostały podbite i przejęte przez Dynastię Wielkich Mogołów. W związku z tym na omawianych terenach dominowała kultura (i architektura) islamska (w tym częściowo także perska), a wiele najwspanialszych budowli Indii pochodzi właśnie z tamtych czasów. Kolejnym etapem w historii regionu było stopniowe przejmowanie terenów przez władze kolonialne. W 1803 roku Brytyjczycy zdobyli Delhi, a w 1919 roku przeniesiono stolicę Indii Brytyjskich z Kalkuty do Delhi. Wraz z odzyskaniem niepodległości przez kraj w 1947 roku stolicą Indii stało się Delhi, a stan ten utrzymał się do dziś. W czasie podziału Indii w Delhi zapanował chaos migracyjny, związany z przepływem ludności – osoby wyzwania hinduistycznego (oraz sikhijskiego) przybywały do stolicy, podczas gdy muzułmanie opuszczali miasto. Delhi było także miejscem wydarzeń politycznych, spotkań dyplomatycznych. Rejon stołeczny jest centrum administracyjnym kraju, a wiele zabytków przypomina o świetności dawnych czasów. Wpływy mogolskie dostrzegalne są w architekturze, a także w kuchni tej części kraju.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-17 14:24:40
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy