SzanghajKiedy jechać?
Szanghaj wprawia w zachwyt nowoczesnością typową dla dalekowschodnich miast. Kiedy pojechać do Szanghaju, by pogoda i atrakcje również nas oczarowały?
Najlepsza pora na wyjazd do Szanghaju
Pogoda w Szanghaju może nie jest tak spektakularna jak jego architektura, ale zimy są łagodniejsze niż w Polsce, a mniejsze opady z pewnością będą zachętą dla tych, którzy nie lubią, jak kapie im na głowę. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, choć i wtedy można liczyć na dodatnie temperatury.
Wyjazd do Szanghaju latem może nie być najlepszym pomysłem – jest wtedy gorąco, wilgotno i parno. Warto więc rozważyć podróż do Szanghaju wiosną lub jesienią (marzec, kwiecień, wrzesień, październik), kiedy jest stosunkowo ciepło, a deszcz nie męczy tak jak latem.
Najlepsza pogoda na zwiedzanie Szanghaju
Atrakcje turystyczne Szanghaju to między innymi wyjątkowe muzea, miejsca kultu i efektowne budynki dzielnicy Bund, których próżno szukać nawet w Londynie. Ich zwiedzania nie powinna utrudnić nam pogoda, ale aby zobaczyć panoramę miasta z słynnej Perły Orientu, warto wybrać bezchmurny dzień – łatwiej trafić na taki wiosną lub jesienią.
Miłośnicy przyrody powinni wiosną wybrać się na festiwal Cherry Blossom do Gucun Park (wydarzenie odbywa się w marcu i kwietniu), a tym, którzy lubią sztukę polecamy Shanghai International Arts Festival, który odbywa się w październiku.
Niestety, pomimo bliskości oceanu, w Szanghaju próżno szukać rajskich plaż. Zwolennikom spędzania czasu na wodzie miejscowość oferuje jednak rzekę Jangcy. Panoramę metropolii warto podziwiać nie tylko z chmur, ale też z łódki – są tam zdecydowanie mniejsze tłumy!
Sezon turystyczny w Szanghaju
Perła Wschodu jest jednym z najludniejszych miast świata, przygotujcie się więc na tłumy na ulicach o każdej porze roku. Ma to swój urok, jeśli jednak wolicie zwiedzać najważniejsze atrakcje turystyczne tego miasta we względnym spokoju – polecamy udać się w podróż w najmniej turystycznym sezonie, czyli zimą. Zdecydowanym wakacyjnym szczytem jest lato.
Szanghaj – zagrożenia
Miasto od czasu do czasu nawiedzają naturalne kataklizmy, takie jak powodzie, tajfuny czy trzęsienia ziemi. Zdarzają się rzadko, a Chińczycy są dobrze przygotowani na takie ewentualności. Dużo większym niebezpieczeństwem wydaje się być wszechobecny smog, typowy dla dużych chińskich metropolii.
Klimat
• Szanghaj znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Podobnie jak w Europie występują cztery pory roku, lecz zimy są łagodniejsze i stosunkowo suche, a lata bardziej upalne i wilgotne:
• Średnia roczna temperatura wynosi 16⁰C.
• Mróz pojawia się bardzo rzadko, średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu, czyli styczniu wynosi 4⁰C.
• Zimą pada najrzadziej – najniższe opady przypadają na grudzień (średnio 40 mm deszczu).
•Wiosny są ciepłe i mniej deszczowe niż lato – możemy liczyć na temperatury 15-20⁰C.
• Najcieplejszym miesiącami są lipiec i sierpień – 28⁰C to o tej porze norma.
• Lata są upalne, ale też bardzo deszczowe (nawet do 180 mm deszczu miesięcznie) i parne – zmniejsza się przejrzystość powietrza i bywa po prostu duszno.
• Jesienią temperatura utrzymuje się na poziomie 18-20⁰C, a opady są mniejsze niż na wiosnę, co sprawia, że jest to zdecydowanie najlepsza pora na odwiedzenie Szanghaju.
Jak nie zgubić głowy w takim wielkim mieście i bez względu na kaprysy pogody zobaczyć najważniejsze atrakcje Szanghaju, podpowie Wam nasz Osobisty Doradca Podróży. Nasza ekipa widziała Szanghaj na własne oczy i pomoże Wam w zorganizowaniu podróży, tak żeby wyjazd był udany i bez nieprzyjemnych niespodzianek.
Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Szanghaju:
Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!
Znacie film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”? „Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę”. Jeśli chcecie wiedzieć, czy też macie bardzo dobre połączenie, tam dokąd się wybieracie, przeczytajcie uważnie rozdział „Dojazd”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.