SzanghajTransport
Transport w mieście zorganizowany jest perfekcyjnie. Aby nie tracić czasu na stanie w korkach, najlepiej przemieszczać się poza godzinami szczytu. W Szanghaju jest mnóstwo autobusów, dowożących pasażerów właściwie w każdy zakątek. Dodatkowo są bardzo tanie. Bilet kosztuje 1-2 CNY. Nie są one jednak najlepszym środkiem transportu ze względu na ścisk i tłok i długi czas przejazdu. Korki na ulicach są nawet poza godzinami szczytu. Zresztą dla osób nieznających chińskiego, podróż autobusem może okazać się daleką (za daleką) przygodą :).
Szanghajski system metra jest doskonale rozbudowany. Obejmuje 14 linii (1-13, 16), które rozłożone są po całym mieście, więc właściwie nie zdarza się, że do jakiejś stacji jest dalej niż 500 metrów. Ciekawe jest, że szanghajskie metro jest najdłuższym systemem na świecie, obejmuje 538 kilometrów torów! Bilet kosztuje 3-7 CNY, w zależności od długości trasy, oraz 1 CNY za każdorazową zmianę linii. Należy zachować go aż do wyjścia z metra. Wrzucany do maszyny wypuszczającej z metra, zostaje następnie poddany recyklingowi.
Dobrym pomysłem na dłuższy pobyt, jest kupno karty jiaotong, która obejmuje podróże taksówkami, metrem i autobusami. Należy wpłacić 20 CNY kaucji, która jest zwracana przy oddawaniu karty, oraz pieniądze na przejazdy. Oszczędzi to nam trochę czasu, stojąc w kolejkach do biletomatów. Uciążliwe jest w nich również to, że często przyjmują tylko monety. A jak wszyscy wiemy, z tym zawsze jest problem. Najważniejszą linią, z punktu widzenia turysty, jest zielona linia numer 2. Przejeżdża przez lotnisko, dzielnicę Pudong z najwyższymi wieżowcami, główną ulicę, czyli Nanjing Road, Plac Ludowy (ścisłe centrum miasta), aż do drugiego lotniska.
Niestety, metro nie jeździ w nocy. Zwykle pierwszy kurs jest około 6, a ostatni około 22. Główna strona szanghajskiego metra jest również w języku angielskim, dobrze i przejrzyście zorganizowana. Od razu podaje ceny za przejazd! Zachęcamy do zapoznania się: http://service.shmetro.com/en/.
Niezłym pomysłem na poruszanie się po mieście są taksówki. W centrum kurs kosztuje około 20 CNY. Znalezienie wolnego kierowcy również jest proste. Rzadko jednak się zdarza, by kierowca mówił po angielsku. Najlepiej pokazać mu żądany adres napisany ręcznie, a dla całkowitej pewności, chińskim pismem. Podstawowym punktem przed wyruszeniem z taksówkarzem jest upewnienie się, że włączył taksometr.
Chińczycy chętnie poruszają się rowerami i skuterami po mieście. Mogą w ten sposób ominąć korki. Zwykle jednak jeżdżą bardzo niebezpiecznie, na czerwonym świetle, również po chodnikach! I wtedy przechodnie nie mają pierwszeństwa, muszą uciekać, by nie wpaść pod ich koła! Właściwie na każdej ulicy jest wydzielony pas dla rowerów, więc jeszcze nie udało nam się zidentyfikować, dlaczego jeżdżą chodnikami :). Parkingiem dla rowerów może być każdy słupek i płotek. Decydując się na wypożyczenie dwukołowca, należy sprawę przemyśleć i podjąć decyzję, czy sprostamy wymaganiom chińskiego ruchu drogowego. Rower można wypożyczyć między innymi tu: http://www.shanghaicycling.org.
Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc na już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?" znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.