Birma

BirmaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Opieka medyczna w Birmie jest ogólnodostępna i jest praktycznie bezpłatna –oprócz lekarstw. Doba w szpitalu kosztuje przeciętnie około 40 $, zaś wizyta u prywatnego lekarza to koszt ok. 20 $. Miejcie jednak na uwadze, że tego typu świadczenia nie odpowiadają europejskim albo tajskim standardom. Choć oczywiście, wszystko zmierza ku dobrej drodze :).

 

Macie zamiar spędzić trochę czasu w Birmie, a może zwyczajnie boicie się kradzieży? Zamiast się zamartwiać, wykupcie ubezpieczenie. Dobrą ofertę znajdziecie tutaj.

Szczepienia

Szczepienia

Do Birmy nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (oprócz sytuacji, w której przebywaliście mniej niż 6 dni wcześniej na obszarze dotkniętym epidemią żółtej febry). Zalecane szczepienia do wykonania przed wyjazdem do Birmy to:

● poliomyelitis błonica/tężec (DT),

● odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR),

● wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,

● dur brzuszny,

● wścieklizna,

● japońskie zapalenie mózgu.

W Birmie istnieje także ryzyko zarażenia malarią, głównie w rejonach wiejskich poniżej 1 000 m n.p.m. Ryzyko nie występuje w Yangonie oraz Mandalay. Oprócz malarii, występuje tutaj także denga. Z tego powodu najlepiej stosujcie profilaktykę w postaci repelentów na komary, uzupełniane o długie ubranie (szczególnie od zmierzchu do świtu) i moskitiery.

Higiena

W Birmie mieszkańcy generalnie dbają o higienę. Oczywiście trzeba nadal pamiętać, że jesteście w Azji ;), a w niektórych miejscach tutaj są po prostu gorsze warunki ze względu na biedę. Jeżeli jesteście na tym kontynencie pierwszy raz, musicie przyzwyczaić się do tego, że tutaj standardy są trochę inne i że spokojnie możemy podpatrzeć, jak pichci nasz kucharz, który o dziwo nie ma zapewne rękawiczek. Nie znaczy to jednak, że macie uciekać, krzycząc w niebogłosy! Wręcz przeciwnie, zamówcie piwo, jedzenie i delektujcie się ich smakiem. Jeśli chodzi zaś o hostele, motele itp., to generalnie nie powinno być większych problemów z czystością.

Odnośnie zasad higieny podczas wyjazdu, należy stosować się do wszechobecnych zasad:

● Myć ręce przed jedzeniem (mydłem lub np. żelem dezynfekcyjnym),

● Pić butelkowaną wodę,

● Jeśli cierpicie na problemy żołądkowe, unikać spożywania napojów z lodem

● Unikać robienia tatuaży oraz przekłuwania ciała, szczególnie u przyulicznych artystów (jeśli zależy Wam bardzo na tego typu pamiątce, przemyślcie bardziej duże miasta jak Rangun czy Mandalay i koniecznie spytajcie o rekomendacje – najlepiej jednak zrobić to w domu u znajomego tatuażysty ;).

 


Jeżeli kilka tygodni w innym miejscu to dla Was zbyt mało lub po prostu szukacie innego miejsca dla siebie, spójrzcie do rozdziału "Praca i studia", może się Wam przydać.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.comProsimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsiepolubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:57:52
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)