Birma

BirmaPolityka wjazdowa

Przepisy wjazdowe

Warto pamiętać, że wszelkie narkotyki są nielegalne w Birmie i ich przemyt/handel surową karą, w tym karą śmierci. Wywóz wizerunków Buddy, oprócz wyrobów rzemieślniczych – typowych pamiątek, wymaga pozwolenia władz. Niekiedy przy wyrabianiu wizy pracownicy mogą prosić Was o adres zamieszkania w Birmie oraz potwierdzenie opuszczenia kraju, tak więc lepiej być przygotowanym na taką okoliczność i mieć jakieś adresy czy rezerwację (lub urok osobisty) w zanadrzu.

Do niedawna do Birmy można było tak naprawdę tylko wlecieć. Podróżni mają jednak teraz możliwość wjechać do kraju, ale na tę chwilę tylko ze strony Tajlandii (przejścia z Chinami i Indiami wymagają specjalnych pozwoleń). Przejścia graniczne z Laosem oraz Bangladeszem nie umożliwiają przejścia obcokrajowcom. Ze względu na zmieniającą się sytuację oraz napięta atmosferę między rządem a partyzantami, niektóre przejścia są zamykane.

Najpopularniejszym przejściem między Tajlandią a Birmą, jest niewątpliwe Most Przyjaźni w Mae Sot/Myawaddy. Jest to tak zwany pewniak, którym najczęściej przechodzą turyści i który również jest popularny wśród mieszkańców obu państw. Najdalej położonym na południe przejściem jest Ranong/Kawthoung, które pokonuje się łodzią. Innym możliwym przejściem jest Phunaron (Phu Nam Ron) /Htee Kee, jednak jest to małe przejście z jednym guesthousem, a do najbliższych miast jest kawałek drogi. Istnieje także przejście Mae Sai/Tachilek, wokół którego krąży jednak opinia niemożliwego do przekroczenia, ze względu na brak dojazdu do reszty, Birmy czy walk partyzantów (przejście znajduje się na północnym wschodzie). Niewiele jest informacji o przekraczaniu tego przejścia. Jeżeli zaś chodzi o przejście Three Pagoda Pass (Sangkhla/Payathonzu) jest otwarte wyłącznie dla Tajów oraz Birmańczyków.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Najsilniejsze paszporty świata: na którym miejscu plasuje się polski paszport?

Wiza

1. EVISA

Od 2014 roku możecie aplikować o evisę do Birmy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musicie tak naprawdę za wiele robić. Wystarczy wejść na rządową stronę (https://evisa.moip.gov.mm/), wypełnić wniosek online, załadować zdjęcie oraz zapłacić 50$. Po tych działaniach, wystarczy poczekać na e-mail zwrotny z informacją o otrzymaniu wniosku i do 3 dni roboczych powinniście dostać wizę na skrzynkę pocztową w formie PDF. Wydrukujcie ją i miejcie przy sobie, na granicy celnik wszystko sprawdzi i wstawi stempel do paszportu. Evisa jest ważna 90 dni od daty jej wydania i dzięki niej możecie przebywać 28 dni na terenie Birmy.

Jest to rozwiązanie dla osób, które po pierwsze wjeżdżają do Birmy drogą powietrzną (podczas wypełniania formularza jesteście pytani o lotnisko- Yangon, Mandalay lub Naypidaw). Oprócz tego, jest to także droższe rozwiązanie. Warto także zaznaczyć, że jeśli z jakiś przyczyn nie dostaniecie ewizy, nie otrzymacie pieniędzy z powrotem.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Wizy dla Amerykanów?

 

2. Wyrobienie wizy w ambasadzie w Berlinie

Najbliższa ambasada Birmy znajduje się właśnie w Niemczech. Jeśli zależy Wam na pamiątkowej wizie w paszporcie, a lecicie bezpośrednio z Polski do Birmy, możecie spróbować w ten sposób. Podobnie jak w przypadku evisy, pozwala ona na 28dniowy pobyt (jeden wjazd), a sama wiza jest ważna 3 miesiące od daty jej wydania. Informacje na temat tego, co trzeba zrobić, znajdziecie na stronie ambasady: https://goo.gl/ghfhiU. Wiza podrożała i obecnie kosztuje 40 euro, plus 10 euro w gotówce, które należy schować do zaadresowanej do siebie koperty (w której ambasada przyśle paszport). Jak więc widzicie, koszty są tak naprawdę takie same, jednak w tym przypadku jest trochę więcej zachodu. Z tą wizą możecie normalnie wjechać przez granicę lądową.

 

3. Wyrobienie wizy w ambasadzie w państwie sąsiednim lub w bliskim rejonie

Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić, ale też wjechać do Birmy drogą lądową, jest jej wyrobienie np. w ambasadzie w Bangkoku, Dżakarcie, czy Kuala Lumpur. Jest to też idealna opcja dla tych, którzy po prostu podróżują po Azji i Birma jest jednym z państw po drodze, którą chcą zobaczyć.

Dla przykładu, aby wyrobić wizę w ambasadzie w Bangkoku, należy zjawić się w placówce w godzinach 9:00-12:00 (najlepiej jak najwcześniej, aby ominąć kolejki) – ambasada znajduje się niedaleko stacji BTS Surasak, Sathorn Nua Rd. Wypełniacie wniosek wizowy, załączacie zdjęcia oraz wybieracie termin, na który wiza ma być gotowa. Wyrobienie wizy tego samego dnia kosztuje 1260 thb, następnego dnia – 1000, zaś trzeciego - 810 thb. Jeśli Wam się nie spieszy, możecie spokojnie poczekać, zaoszczędzając przy tym kilka stówek thb, ale jeżeli musicie jechać dalej, też nie ma z tym najmniejszych problemów. Odbiory są w godzinach popołudniowych, od 15:30 do 16:30. Jest to również wiza typu single entry, ważna przez 3 miesiące, na pobyt 28 dniowy. Wszelkie informacje znajdziecie także na stronie ambasady: https://www.myanmarvisa.com/bangkok.htm.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Miejsca i atrakcje w Birmie.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-09-20 10:36:39
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy