Birma

BirmaPolityka wjazdowa

Przepisy wjazdowe

Warto pamiętać, że wszelkie narkotyki są nielegalne w Birmie i ich przemyt/handel surową karą, w tym karą śmierci. Wywóz wizerunków Buddy, oprócz wyrobów rzemieślniczych – typowych pamiątek, wymaga pozwolenia władz. Niekiedy przy wyrabianiu wizy pracownicy mogą prosić Was o adres zamieszkania w Birmie oraz potwierdzenie opuszczenia kraju, tak więc lepiej być przygotowanym na taką okoliczność i mieć jakieś adresy czy rezerwację (lub urok osobisty) w zanadrzu.

Do niedawna do Birmy można było tak naprawdę tylko wlecieć. Podróżni mają jednak teraz możliwość wjechać do kraju, ale na tę chwilę tylko ze strony Tajlandii (przejścia z Chinami i Indiami wymagają specjalnych pozwoleń). Przejścia graniczne z Laosem oraz Bangladeszem nie umożliwiają przejścia obcokrajowcom. Ze względu na zmieniającą się sytuację oraz napięta atmosferę między rządem a partyzantami, niektóre przejścia są zamykane.

Najpopularniejszym przejściem między Tajlandią a Birmą, jest niewątpliwe Most Przyjaźni w Mae Sot/Myawaddy. Jest to tak zwany pewniak, którym najczęściej przechodzą turyści i który również jest popularny wśród mieszkańców obu państw. Najdalej położonym na południe przejściem jest Ranong/Kawthoung, które pokonuje się łodzią. Innym możliwym przejściem jest Phunaron (Phu Nam Ron) /Htee Kee, jednak jest to małe przejście z jednym guesthousem, a do najbliższych miast jest kawałek drogi. Istnieje także przejście Mae Sai/Tachilek, wokół którego krąży jednak opinia niemożliwego do przekroczenia, ze względu na brak dojazdu do reszty, Birmy czy walk partyzantów (przejście znajduje się na północnym wschodzie). Niewiele jest informacji o przekraczaniu tego przejścia. Jeżeli zaś chodzi o przejście Three Pagoda Pass (Sangkhla/Payathonzu) jest otwarte wyłącznie dla Tajów oraz Birmańczyków.

Wiza

1. EVISA

Od 2014 roku możecie aplikować o evisę do Birmy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musicie tak naprawdę za wiele robić. Wystarczy wejść na rządową stronę (https://evisa.moip.gov.mm/), wypełnić wniosek online, załadować zdjęcie oraz zapłacić 50$. Po tych działaniach, wystarczy poczekać na e-mail zwrotny z informacją o otrzymaniu wniosku i do 3 dni roboczych powinniście dostać wizę na skrzynkę pocztową w formie PDF. Wydrukujcie ją i miejcie przy sobie, na granicy celnik wszystko sprawdzi i wstawi stempel do paszportu. Evisa jest ważna 90 dni od daty jej wydania i dzięki niej możecie przebywać 28 dni na terenie Birmy.

Jest to rozwiązanie dla osób, które po pierwsze wjeżdżają do Birmy drogą powietrzną (podczas wypełniania formularza jesteście pytani o lotnisko- Yangon, Mandalay lub Naypidaw). Oprócz tego, jest to także droższe rozwiązanie. Warto także zaznaczyć, że jeśli z jakiś przyczyn nie dostaniecie ewizy, nie otrzymacie pieniędzy z powrotem.

 

2. Wyrobienie wizy w ambasadzie w Berlinie

Najbliższa ambasada Birmy znajduje się właśnie w Niemczech. Jeśli zależy Wam na pamiątkowej wizie w paszporcie, a lecicie bezpośrednio z Polski do Birmy, możecie spróbować w ten sposób. Podobnie jak w przypadku evisy, pozwala ona na 28dniowy pobyt (jeden wjazd), a sama wiza jest ważna 3 miesiące od daty jej wydania. Informacje na temat tego, co trzeba zrobić, znajdziecie na stronie ambasady: https://goo.gl/ghfhiU. Wiza podrożała i obecnie kosztuje 40 euro, plus 10 euro w gotówce, które należy schować do zaadresowanej do siebie koperty (w której ambasada przyśle paszport). Jak więc widzicie, koszty są tak naprawdę takie same, jednak w tym przypadku jest trochę więcej zachodu. Z tą wizą możecie normalnie wjechać przez granicę lądową.

 

3. Wyrobienie wizy w ambasadzie w państwie sąsiednim lub w bliskim rejonie

Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić, ale też wjechać do Birmy drogą lądową, jest jej wyrobienie np. w ambasadzie w Bangkoku, Dżakarcie, czy Kuala Lumpur. Jest to też idealna opcja dla tych, którzy po prostu podróżują po Azji i Birma jest jednym z państw po drodze, którą chcą zobaczyć.

Dla przykładu, aby wyrobić wizę w ambasadzie w Bangkoku, należy zjawić się w placówce w godzinach 9:00-12:00 (najlepiej jak najwcześniej, aby ominąć kolejki) – ambasada znajduje się niedaleko stacji BTS Surasak, Sathorn Nua Rd. Wypełniacie wniosek wizowy, załączacie zdjęcia oraz wybieracie termin, na który wiza ma być gotowa. Wyrobienie wizy tego samego dnia kosztuje 1260 thb, następnego dnia – 1000, zaś trzeciego - 810 thb. Jeśli Wam się nie spieszy, możecie spokojnie poczekać, zaoszczędzając przy tym kilka stówek thb, ale jeżeli musicie jechać dalej, też nie ma z tym najmniejszych problemów. Odbiory są w godzinach popołudniowych, od 15:30 do 16:30. Jest to również wiza typu single entry, ważna przez 3 miesiące, na pobyt 28 dniowy. Wszelkie informacje znajdziecie także na stronie ambasady: https://www.myanmarvisa.com/bangkok.htm.

 


Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych obydwu kwestii i innych odkryjecie w rozdziale "Co warto/Nie warto?".

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.comProsimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:57:52
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)