Birma

BirmaJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Kuchnia birmańska jest różnorodna, a to głównie za sprawą swojego położenia i jej sąsiadów: Indii, Chin i Tajlandii. Na różnorodność potraw wpływają też różne grupy etniczne, które zamieszkują kraj. Warto również wspomnieć, że w większości przypadków, kuchnia ta jest dosyć tłusta – pozostawia po sobie pełne oleju usta.

Potrawy w Birmie mają najczęściej w swoim składzie ryby, sosy rybne, ngapi (pasta rybna). Podstawowym dodatkiem jest oczywiście ryż (chluba eksportu), który można spróbować w wersji smażonej, pieczonej, gotowanej, mielonej, czy suchej. Ryż znajdziecie także w daniach makaronowych, ponieważ właśnie z mąki ryżowej tworzy się Birmie makaron. Rodzaje tego dodatku dzieli się ze względu na grubość: nangyi - gruby makaron nitki, nantay - zwykły makaron nitki, nanpya – płaski wstążkowy oraz nanthay – bardzo cienki.

Najpopularniejsze danie, które zarazem jest jednym z najtańszych, to nic innego jak tamin kyaw, czyli znany fried rice (smażony ryż). Jest to także prosta w wykonaniu potrawa – ugotowany sypki ryż podsmaża się po prostu z zielonym groszkiem, cebulą marchewką oraz jajkiem. Często do tamin kyaw daje się smażony ryż i pasty chili. Turyści, którzy mają problemy żołądkowe lub po prostu obawiają się jakiś ekscesów, wzdychają z ulgą, gdy w menu widzą tamin kyaw. Jest to bowiem najbezpieczniejsze danie, które wszędzie wygląda i smakuje mniej więcej tak samo (przy okazji jest najtańsze) i nie posiada w swoim składzie żadnych problematycznych składników. Innym równie pysznym daniem jest makaron ryżowy smażony z warzywami i mięsem – zan jaw.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Nie wiesz gdzie się wybrać na weekend? Zobacz nasz artykuł!

 

Innym popularnym daniem jest mohinga, czyli zupa rybna z dodatkiem makaronu ryżowego. Jest to podstawowe danie w Birmie i choć jada się ją o każdej porze dnia, jest typowo śniadaniową potrawą, którą podaje się na ciepło. Niektórym tak przypada do gustu, że nie mogą przestać się nią zajadać. Na potrawę składa się: makaron ryżowy, bulion rybny, łodyga bananowca, jajko, warzywa, cebula, czosnek, kolendra, kurkuma, trawa cytrynowa, chilli, alpinia galgant.

Na południu kraju, głównym składnikiem dań są owoce morza, ryby. Popularna w Dolnej Birmie jest ngapi, czyli pikantna pasta z sfermentowanej ryby. W centralnej i północnej części kraju bardziej popularne są dania mięsne, gdzie główną rolę odgrywa drób. Dosyć kontrowersyjne są upodobania w specyficznych składnikach jak mięsa ze szczurów, węży, czy insekty, jednak jest to po prostu specyfika regionu Azji Południowo-Wschodniej.

Oprócz dań mięsnych, w Birmie bardzo popularne są sałatki (thoke). Jest to nie tylko przekąska, ale często dodatek do głównego dania, którym naprawdę można się najeść. Ich podstawą są świeże warzywa, ryż, tofu lub makaron. Często w sałatkach pojawia się także herbata (lahpet – kiszona herbata), pasta rybna, imbir, kefir czy pe ngapi (sfermentowane ziarna fasoli).

Bardzo smacznym przykładem birmańskiej sałatki jest popularna w Baganie sałatka z awokado, z dodatkiem pomidorów, cebuli, sosu z oliwy i limonki oraz pokruszonych orzeszków ziemnych (sałatkę w menu znajdziecie jako… po prostu avocado salad). Ostrzegamy – ten przepyszny smak może Wam tak przypaść do gustu, że nie będziecie mogli przestać jeść! A nam na samo wspomnienie o tej sałatce leci ślinka ;). Innymi smacznymi sałatkami jest chociażby gyin thohk (z imbirem oraz ziarenkami sezamu) oraz tomato salad.

Kuchnia birmańska ma także do zaoferowania coś na słodko. W tym przypadku bądźcie jednak ostrożni, bowiem przy ciasteczkach ze słodkim nadzieniem mogą stać ciastka nadziewane rybami lub krewetkami. Wśród ciastek warto spróbować chociażby sanwin makin, zrobione z grubej mąki, z dodatkiem rodzynek, orzechów i maku. Obowiązkową słodkością jest shwe yin aye – galaretka na bazie tapioki, sago i mleka kokosowego.

Popularnymi słodkimi napojami jest phaluda (mleko i mleczko kokosowe z dodatkami lodu) oraz chang yeh (sok z trzciny cukrowej), który występuje też w wersji z ryżem i długimi wiórkami kokosowymi (mon lag sang).

Duże znaczenie w kuchni birmańskiej mają także owoce i warzywa, które często łączone są w jednej potrawie, dając niesamowity smak. Ulubionym owocem w Birmie jest dla większości mango, zaś warzywem owoce drzewa archidendron jiringa (nyin thee). Dużym zaskoczeniem dla turystów mogą być truskawki, które są w Birmie bardzo popularne i lubiane. Największe ich plantacje znajdziecie w okolicach Pyin U Lwin.

Chcielibyście wiedzieć, co oznacza nazwa potrawy, którą jecie w pięknym kraju Birma? a nie znacie wystarczająco dobrze języka birmańskiego lub angielskiego?
miejsca)? Zachęcamy do skorzystania z kursów językowych oferowanych przez jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online i dedykowanego nauczyciela. Sami korzystaliśmy i polecamy. Koszt całego kursu to mniej niż 100 zł! Poznajcie więcej szczegółów tutaj.

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Alkohole

Turyści, którzy podczas podróży do dania lubią uraczyć się regionalnym trunkiem, nie powinni być w Birmie zawiedzeni. Spokojnie można znaleźć tutaj alkohole, które zagwarantują dobrą imprezę.

W Birmie popularne jest piwo, a przede wszystkim – Myanmar Beer (5%), które spotkacie w każdym sklepie oraz knajpie. Jest to bezsprzecznie duma Birmańczyków i najpopularniejszy browar. Innym często wybieranym piwem jest Mandalay, które znajdziecie w dwóch wersjach: niebieskiej słabszej (5%) oraz czerwonej, mocniejszej (7%). Na rynku istnieje także np. Dagon (5%) oraz Spirulina Beer, którą można spotkać tak naprawdę w kilku miejscach na północy. Jest to dosyć ciekawy trunek, ponieważ jednym z jego składników są sinice, które ponoć mają działanie odmładzające i odżywcze. Ciężko ją spotkać w sklepie ze względu na występujące tylko w określonych rejonach sinice, jednak piwo jest dosyć reklamowane w całym kraju.

Piwa w sklepie spotkacie w butelkach o pojemności 680 ml oraz małe amerykańskie puszki 0,33l. Stanowczo bardziej opłaca się kupować butelki. Cena piwa różni się oczywiście od jego rodzaju, Myanmar Beer kupicie za średnio 1 800kyat. W barze za lane piwo zapłacicie 700-1 000kyat. Miejsca, w których można uraczyć się alkoholu często nazywane są beer station.

Birma to jednak nie tylko piwa. Jeśli potrzebujecie czegoś więcej, możecie sięgnąć po birmańskie rumy, przede wszystkim: Myanmar Rum i Mandalay Rum (oba po 43%). Do idealnego drinka brakuje tylko miejscowej Star Coli oraz limonek! Za rumem przemawia także cena, bowiem ten trunek jest zazwyczaj tańszy od Myanmar Beer. Warto także spróbować toddy (htan ye), które jest typowym wiejskim alkoholem, robionym w wyniku fermentacji drzew palmowych.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna w Birmie.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-09-20 10:36:39
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy