Indonezja

IndonezjaKiedy jechać?

Klimat

Indonezja znajduje się w znacznej części w strefie wilgotnego klimatu równikowego. Deszcze pojawiają sie tu właściwie przez cały rok. Najobfitsze opady przypadają na listopad i grudzień, ze względu na napływ wilgotnych mas powietrza znad Pacyfiku. Temperatura utrzymuje się na stałym poziomie od 25 do 27 stopni na obszarach nizinnych oraz 16-17 stopni w górach, bez istotnych wahań rocznych. Wpływ na temperatury ma, oprócz klimatu, także obecność Oceanów Spokojnego i Indyjskiego, których prądy opływają brzegi indonezyjskich wysp. Dla klimatu panującego w Indonezji ważnym czynnikiem jest wysoka wilgotność powietrza sięgająca niemal 95%. W okresie od maja do września pojawiają się tu burze i cyklony tropokalne. Indonezja znajduje się w regionie wyjątkowo narażonym na trzęsienia ziemi. W ostatnich latach południowe wybrzeża Jawy zostały dotknięte przez tsunami. Dla obcokrajowców drgania ziemi są czasem w ogóle niewyczuwalne, jednak miejscowa ludność jest bardzo wrażliwa na każdy nawet najmniejszy wstrząs, gdyż systematycznie klęski żywiołowe pochłonęły w Indonezji wiele ofiar. Indonezyjczycy są bardzo wyczuleni, szczególnie w okresie pory deszczowej, kiedy gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi zdarzają się niezwykle często.

Kiedy pojechać?

Na Bali turystów nie brakuje praktycznie przez cały rok, bez względu na to czy jest to pora sucha, czy deszczowa. Wyspa potrafi oczarować o każdej porze roku i zawsze ma coś do zaoferowania turystom. Styczeń to środek pory deszczowej, wówczas opady są najczęstsze, jednak przeważają głównie w obszarach górskich i są znacznie rzadsze na wybrzeżu. Nie trwają one zwykle zbyt długo, a temperatura dochodzi do 30 stopni. Nie jest to najdogodniejszy czas do plażowania, głównie przez znaczne zanieczyszczenie plaż, ale w tym okresie słońca na pewno nie będzie brakować. Najbardziej deszczowym miesiącem jest luty. Wtedy pada praktycznie codziennie, ale głównie popołudniu lub w nocy. Za dnia nadal możemy cieszyć się palącym słońcem. Marzec jest miesiącem przejściowym między porą suchą i deszczową, a także początkiem nowego roku. Wtedy na Bali obchodzony jest Nyepi, czyli balijski Dzień Ciszy. W tym czasie na wyspie całkowicie zamiera życie. Turyści proszeni są o pozostanie w hotelach, ulice i restauracje pustoszeją, aby złe duchy mogły opuścić wyspę. W przeddzień święta odbywają się liczne pochody i ceremonia oczyszczenia – Melasti. Na przełomie marca i kwietnia w Ubud odbywa się Bali Spirit Festival – wyjątkowy festiwal, podczas którego można uczestniczyć w warsztatach tanecznych i muzycznych oraz praktykach jogi.

W kwietniu pada już bardzo rzadko, natomiast maj jest pierwszym miesiącem pory suchej. Temperatury nieznacznie spadają, zmniejsza się wilgotność powietrza i pada już bardzo rzadko. Czerwiec przynosi bardzo ciepłą i słoneczna pogodę oraz coraz większe grupy turystów. Jest to również miesiąc wielu świąt. W połowie czerwca rozpoczyna się Bali Art Festiwal. Przez niemal cały miesiąc trwania festiwalu można uczestniczyć w rozmaitych przedstawieniach oraz wystawach w wielu zakątkach wyspy. Pod koniec czerwca pojawia się kolejna okazja do bliższego poznania kultury balijskiej. Obchodzone jest wówczas święto Saraswati, ku czci Bogini Wiedzy, Literatury i Sztuki. Podczas obrzędu błogosławienia książek możemy podziwiać Balijczyków odświętnie ubranych w barwne serongi, noszących piękne wielobarwne canang sari.

W lipcu i sierpniu rozpoczyna się szczyt sezonu wakacyjnego. Wtedy wyspy są najbardziej zatłoczone, ponieważ środek pory suchej daje gwarancje doskonałej, niemal idealnej pogody. Nie można wtedy narzekać na brak słońca, a temperatury są znacznie niższe przez nasilające się w tym okresie wiatry. Wrzesień to nadal idealny czas pod względem pogody na Bali, dopiero w październiku, kiedy znacznie wzrasta wilgotność powietrza, zaczyna robić się nieznośnie upalnie. W listopadzie i grudniu powinno już padać znacznie więcej i częściej, choć zdarzają się lata, że nie pada w ogóle. Częstsze opady niewątpliwie rekompensuje widok zielonych tarasów ryżowych oraz niezapomnianych wschodów i zachodów słońca. Bez względu na pogodę grudzień pozostaje najczęściej obleganym przez turystów miesiącem, w którym licznie przybywają na Bali, by świętować tu Nowy Rok.

Trzeba jednak pamiętać, że w Indonezji opady deszczu mogą występować o każdej porze roku. Czasami mogą być bardzo gwałtowne, a niektóre obszary kraju zaliczane są do najbardziej burzowych regionów na świecie. Ilość opadów zależy w znacznej mierze od wiatrów, jakie oddziałują na wyspy. Między listopadem a marcem jest to monsun północny, natomiast w okresie od maja do września panuje monsun południowy. W kwietniu i październiku następują fazy przejściowe ze zmiennymi wiatrami.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w stolicy Indonezji:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 


Znasz film „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”? „Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Tylko wstaję i wychodzę”. Jeśli chcecie wiedzieć, czy też macie bardzo dobre połączenie tam, dokąd się wybieracie, przeczytajcie uważnie rozdział „Dojazd”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 16:34:45
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)