Indonezja

IndonezjaPraca i studia

Praca

Zmartwimy Was – w Indonezji znalezienie pracy na wolnym rynku graniczy z cudem, ponieważ Polska nie ma podpisanej dwustronnej umowy w tej sprawie. Jeśli jednak Wam się poszczęści i zdobędziecie wymarzoną posadę, wówczas Wasz pracodawca koniecznie musi złożyć wniosek o tzw. wizę pracy. Lepiej jeśli sami tego nie będziecie robić, bowiem może się to wiązać z dodatkowymi opłatami (łapówki). Otrzymanie takiej wizy jest niezbędne do podjęcia pracy. Za jej brak przewidziane są dość srogie kary: więzienie/ grzywna (od 25 mln IDR do nawet 250 mln IDR). Oczywiście bez znajomości języka angielskiego nie macie czego szukać. Od 2015 roku wprowadzony został obowiązek zdania egzaminu na poziomie proficiency z języka indonezyjskiego – na szczęście nie dotyczy to obcokrajowców, którzy otrzymali pracę na wysokich stanowiskach kierowniczych.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!

Wolontariat

Jeśli chcecie dobrze spożytkować energię i zrobić coś dla innych – wyjedźcie na wolontariat. Ofertę możecie znaleźć na stronie Global Volunteer – organizującej międzynarodowe projekty wolontariackie. Dzięki działalności Global Volunteer każdy podejmowany projekt wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Jak się za to zabrać? Nic prostszego – pierwszym krokiem oddzielającym Was od wyjazdu do Indonezji jest wypełnienie formularza. Następnie szukacie w bazie interesującej Was oferty, po czym aplikujecie. Gdy Wasz udział zostanie już potwierdzony wówczas organizowane jest dla Was szkolenie, a później już pozostaje tylko spakowanie walizek. W ramach wolontariatu otrzymacie wyżywienie, zakwaterowanie oraz transport i co bezcenne: pomoc mentalną przez okres trwania Waszego pobytu w obcym kraju. Aby ten sen się ziścił, musicie spełnić trzy warunki: ukończyć 18 lat, znać język angielski oraz mieć nie więcej niż 30 lat. Dokładne informacje znajdziecie pod adresem: http://aiesec.pl/wolontariat/.

Studia

Cudzoziemcy bezproblemowo mogą studiować na terenie Indonezji (96 uczelni prowadzi zajęcia w języku angielskim). Kojarzycie to przysłowie, że w życiu nie ma nic za darmo? Otóż nauka na indonezyjskich uczelniach państwowych wiąże się z kosztami za czesne i wpisowe – 10 800 USD/ 7 500 USD. Mamy dla Was dobrą wiadomość – co roku polscy studenci mogą ubiegać się o stypendium, które przyznawane jest w ramach programu Darmasiswa.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Indonezji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-04-30 16:50:58
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy