Indonezja

IndonezjaJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Kuchnia indonezyjska to kolejny powód, dla którego warto odwiedzić wyspy archipelagu. Jest to jedna z najbardziej tętniących życiem i pełnych intensywnych smaków kuchnia na świecie. Można odczuć tu wpływy kuchni indyjskiej, arabskiej, chińskiej, ale także holenderskiej, hiszpańskiej i portugalskiej. Stosuje się w niej bardzo dużą ilość przypraw i ziół, co sprawia, że każda potrawa jest wręcz przesycona kolorami. Można jednak powiedzieć, że przeważają smaki kwaśne oraz bardzo ostre. Jest tak głównie dzięki stosowaniu tamaryndowca, aromatów z szalotki, imbiru, galangal, rośliny pandanu, kurkumy, czy trawy cytrynowej. Ze względu na wilgotny klimat i wulkaniczną glebę, nie brakuje tu także tropikalnych owoców i warzyw. Suszone przyprawy takie jak kardamon, cynamon, nasiona kolendry, curry, goździki i gałka muszkatołowa używane są na co dzień w większości potraw. Kuchnia indonezyjska oferuje wiele regionalnych specjałów, jednak większość z nich opiera się głównie na ryżu.

 

>>SPRAWDŹ: Czy podróże mogą pomóc Waszemu zdrowiu? 

 

Najpopularniejszą potrawą jest nasi goreng, czyli „smażony ryż”. Jest on dostępny dosłownie wszędzie, zarówno w restauracjach, jak i ulicznych warungach. Smażony ryż jest bardzo mocno przyprawiony czosnkiem, chili i tamaryndowcem oraz wzbogacony takimi dodatkami jak kurczak, krewetki, suszone ryby, jajka oraz warzywa. Jego smak dodatkowo urozmaicony jest słodkim sosem sojowym - manis kecap. Dodatkową przyprawą jest również dodawany do wielu potraw ostry sos chili Sambal. Istnieje wiele rodzajów sosu Sambal, które stanowią kombinację różnych rodzajów papryczki chili oraz dodatków przypraw warzyw i owoców. Nasi goreng często spożywany jest za pomocą kerupuk, czyli smażonych na głębokim oleju, krakersów z krewetek, innych owoców morza lub warzyw. Taki posiłek odpowiedni jest o każdej porze dnia, może stanowić zarówno śniadanie, obiad jak i kolację. Kolejnym ulubionym przez Indonezyjczyków (i nie tylko) przysmakiem jest tempeh. Są to sfermentowane nasiona soi, zwykle znajdujące się w blokach o różnej grubości, często także mocno doprawiane chili. Tempeh stanowi również idealny dodatek do nasi goreng. Poza Indonezją ten niezwykle bogaty w białko i błonnik posiłek jest trudno dostępny i znacznie droższy. Zamiast nasi goreng, czyli smażonego ryżu, bardzo popularne jest również danie ze smażonym makaronem - mie goreng, podawanym z takimi samymi dodatkami jak ryż. Słynnym posiłkiem na indonezyjskich wyspach jest bakso. Mięsne kulki serwowane w bulionie z kurczaka z ryżem lub makaronem, przyprawione smażonymi szalotkami, selerem oraz oczywiście samabalem.

sate-grillowane-mieso-indonezjaTradycyjną indonezyjską zupą jest soto – pikantny bulion z kurczaka z dodatkiem kurkumy. W zależności od regionu kraju, podawany jest w różnych kombinacjach. Najczęściej jednak do zupy podaje się rozdrobnione kawałki kurczaka, jaja, makaron lub ryż oraz smażone szalotki. Potrawą, którą należy spróbować będąc w Indonezji jest sate lub satay. Grillowane mięso podawane na patyku z przepysznym sosem z orzechów ziemnych jest prawdziwym przysmakiem, którego zapachem wędzonego mięsa sprzedawcy ulicznych kramów kuszą turystów. Wśród fast foodów bardzo popularny jest z kolei ketoprak, którego głównymi składnikami są lontong lub ketu pat, czyli skompresowane ciasto ryżowe, ryż, makaron, tahu oraz kiełki fasoli. Wszystko zmieszane jest ze słodkim orzechowym sosem i podawane z krakersami kerupuk.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują w Indonezji?

 

Dla osób, które preferują kuchnię wegetariańską idealną potrawą będzie gado-gado. Podobnie jak ketoprak, podawane z sosem z orzechów, gado-gado to mieszkanka różnorodnych warzyw, głównie szpinaku, kapusty, kiełków fasoli bądź zielonej fasoli oraz tofu. Najpopularniejszą potrawą na Jawie jest timbel, sundajski przysmak składający się z nasi timbel, czyli ugotowanego na parze ryżu zawiniętego w liść bananowca, z dodatkiem pikantnego sambalu dadak, kawałków kurczaka, smażonego tempeh oraz suszonej słonej ryby.

Bardzo ciekawym smakołykiem jest popularny w Indonezji deser eis cendol. Jego głównymi składnikami są polane syropem z cukru palmowego owoce, lód, mleko kokosowe, pandan oraz składnik, który nadaje temu indonezyjskiemu przysmakowi charakteru. Do deseru dodawane są tak zwane „zielone robaki”, czyli makaron Cendol wykonany z mąki z fasoli mung. Wieczorami w zatłoczonych warungach można spotkać całe rodziny, które zajadają się tym wyjątkowym deserem. Do popularnych w Indonezji słodkich przysmaków oprócz pisang goreng, należą cireng-aci goreng - smażone tapioki, czy też nanas goreng - smażony ananas. Wśród potraw indonezyjskich można spotkać w różnych regionach, bardzo wiele kombinacji wyżej wymienionych przysmaków.

Kuchnia indonezyjska ma bardzo wiele do zaoferowania i z całą pewnością będzie to jedna z tych rzeczy, za którymi będziecie tęsknić po opuszczeniu Indonezji. Posiłki na Bali i Jawie nie są drogie, szczególnie jeżeli stołujemy się w warungach wraz z miejscową ludnością. Spora porcja nasi goreng z wieloma dodatkami kosztuje 10 000 rupii, w restauracjach jest oczywiście drożej.

Bez obaw, nie będziecie zmuszeni jeść tych wszystkich smakołyków na sucho jak przysłowiowa kaczka J. Polecamy Wam spróbować teh pandan, czyli herbaty pozyskiwanej z liści pandan – mają one wiele właściwości zdrowotnych: korzystnie wpływają na cerę, polecany są kobietom w połogu na wzmocnienie oraz działają przeciwbólowo. Warto posmakować domowej roboty mleczka kokosowego, czyli susu kelapa. Innym pożywnym napojem jest jus mangaa – sok z mango z dużą ilością cukru i… mlekiem skondensowanym.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Alkohole

Z pewnością nie zaskoczy Was informacja, że w Indonezji 87% mieszkańców wyznaje islam, a jak zapewne wiecie, religia ta zabrania spożywania alkoholu. Niemniej jednak nie oznacza to całkowitej prohibicji J. Lokalnym w Azji przysmakiem jeśli chodzi na napoje wyskokowe jest arak – napój alkoholowy o smaku anyżowym. Jeśli chcecie na własną rękę zakupić trunek, będzie to utrudnione (jest mało takich sklepów) i bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Tak się składa, że na Bali, Lombok i Gili odnotowano przypadku zatrucia metanolem ze skutkiem śmiertelnym.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna w Indonezji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-04-30 16:50:58
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy