Indonezja

IndonezjaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Przed rozpoczęciem podróży do Indonezji warto zadbać o wykupienie kompleksowego ubezpieczenia od kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków, a także o odpowiednie szczepienia. Opieka medyczna w Indonezji jest płatna i kosztowna, zarówno państwowa, jak i prywatna. Planując podróż należy ubezpieczyć się na odpowiedni okres czasu i sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe na bieżąco opłaca świadczone usługi medyczne. Osoby uczące się i nauczyciele mogą skorzystać z ubezpieczenia w postaci kart ISIC, ITIC. Ich cena jest niewysoka w porównaniu ze standardowym ubezpieczeniem w towarzystwach ubezpieczeniowych, ponieważ są to ubezpieczenia grupowe.

Podstawowe ubezpieczenie zawiera koszty leczenia do 60 tysięcy euro, następstwa nieszczęśliwych wypadków do kwoty 200 tysięcy złotych, koszty ratownictwa oraz assistance do 5 tysięcy euro. Można też rozszerzyć ubezpieczenie o sporty ekstremalne, choroby tropikalne, czy bagaż. Maksymalny koszt karty na okres od roku do 16 miesięcy zamyka się w kwocie niecałych 300 złotych. Bez dodatkowych rozszerzeń cena kart to 79 złotych. Podobną kartą, ale dla osób nieuczących się, które nie ukończyły 39 roku życia, jest Planeta Młodych oraz Planeta Młodych Plus dla osób między 39 a 59 rokiem życia. Karta jest ważna na rok i jest doskonałym rozwiązanie dla osób wyjeżdżających na zagraniczny staż, praktykę, czy też do pracy zarobkowej.

Dużym zagrożeniem w Indonezji są choroby układy pokarmowego, żółtaczka typu A i B, dur brzuszny oraz tężec. Leki na biegunkę, które zabierzecie ze sobą z Polski mogą być niewystarczające i nieskuteczne, dlatego warto skorzystać z tych dostępnych w Indonezji. Przy schorzeniach związanych z pasożytami układu pokarmowego najlepszym lekarstwem będzie dla Was – wódka lub spirytus. Jednak w Indonezji dominuje islam, dlatego ceny alkoholu są nieporównywalnie wyższe, niż na przykład w Polsce, a poza arakiem, lokalnym alkoholem, dostępność jest także ograniczona.

 

>>>SPRAWDŹ: Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia? Pomożemy Ci je dobrać, znajdując najlepsze oferty!

Szczepienia

Szczepienia na oba typy żółtaczki oraz dur brzuszny trzeba wykonać odpowiednio wcześniej. W przypadku szczepienia na żółtaczkę typu A i B, drugą dawkę należy przyjąć po miesiącu od pierwszej, trzecią natomiast po sześciu miesiącach od pierwszej. Koszt szczepionki to około 220 złotych. Dawka szczepionki na dur brzuszny podawana jest raz, a jej cena wynosi 240 zł. Na obszarze wysp indonezyjskich sporym zagrożeniem jest także malaria i gorączka krwotoczna - denga. Niestety nie ma szczepień na obie niebezpieczne gorączki, dlatego zaleca się przyjmowanie profilaktycznie leków antymalarycznych oraz zabezpieczanie się przed ukąszeniami komarów, które przenoszą te choroby. Środki przeciw komarom dostępne w Polsce są jednak za słabe, dlatego lepiej zaopatrzyć się w nie na miejscu. Warto zabrać ze sobą również moskitierę, aby chronić się przez ukąszeniami komarów podczas snu. Zalecane jest także noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, szczególnie wieczorami, kiedy ryzyko ukąszenia jest największe.

Higiena

Warto pamiętać, aby pić tylko wodę w butelce, ponieważ ta w kranie nie nadaje się do spożycia, oraz unikać kostek lodu w napojach, jak również niedogotowanych potraw. Owoce najlepiej obierać ze skórki oraz unikać surowych warzyw. Charakterystyczne dla całego archipelagu, a także Azji Południowej jest spożywanie posiłków z ulicznych straganów, gdzie oczywiście nie przestrzegane są przepisy BHP. Zawsze dobrze jest się kierować zasadą – jedz tam gdzie jedzą miejscowi, ale nie zaszkodzi mieć przy sobie piersiówki z alkoholem.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia w Indonezji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-04-30 16:50:58
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy