Indonezja

IndonezjaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Przed rozpoczęciem podróży do Indonezji warto zadbać o wykupienie kompleksowego ubezpieczenia od kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków, a także o odpowiednie szczepienia. Opieka medyczna w Indonezji jest płatna i kosztowna, zarówno państwowa, jak i prywatna. Planując podróż należy ubezpieczyć się na odpowiedni okres czasu i sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe na bieżąco opłaca świadczone usługi medyczne. Osoby uczące się i nauczyciele mogą skorzystać z ubezpieczenia w postaci kart ISIC, ITIC. Ich cena jest niewysoka w porównaniu ze standardowym ubezpieczeniem w towarzystwach ubezpieczeniowych, ponieważ są to ubezpieczenia grupowe.

Podstawowe ubezpieczenie zawiera koszty leczenia do 60 tysięcy euro, następstwa nieszczęśliwych wypadków do kwoty 200 tysięcy złotych, koszty ratownictwa oraz assistance do 5 tysięcy euro. Można też rozszerzyć ubezpieczenie o sporty ekstremalne, choroby tropikalne, czy bagaż. Maksymalny koszt karty na okres od roku do 16 miesięcy zamyka się w kwocie niecałych 300 złotych. Bez dodatkowych rozszerzeń cena kart to 79 złotych. Podobną kartą, ale dla osób nieuczących się, które nie ukończyły 39 roku życia, jest Planeta Młodych oraz Planeta Młodych Plus dla osób między 39 a 59 rokiem życia. Karta jest ważna na rok i jest doskonałym rozwiązanie dla osób wyjeżdżających na zagraniczny staż, praktykę, czy też do pracy zarobkowej.

Dużym zagrożeniem w Indonezji są choroby układy pokarmowego, żółtaczka typu A i B, dur brzuszny oraz tężec. Leki na biegunkę, które zabierzecie ze sobą z Polski mogą być niewystarczające i nieskuteczne, dlatego warto skorzystać z tych dostępnych w Indonezji. Przy schorzeniach związanych z pasożytami układu pokarmowego najlepszym lekarstwem będzie dla Was – wódka lub spirytus. Jednak w Indonezji dominuje islam, dlatego ceny alkoholu są nieporównywalnie wyższe, niż na przykład w Polsce, a poza arakiem, lokalnym alkoholem, dostępność jest także ograniczona.

Szczepienia

Szczepienia na oba typy żółtaczki oraz dur brzuszny trzeba wykonać odpowiednio wcześniej. W przypadku szczepienia na żółtaczkę typu A i B, drugą dawkę należy przyjąć po miesiącu od pierwszej, trzecią natomiast po sześciu miesiącach od pierwszej. Koszt szczepionki to około 220 złotych. Dawka szczepionki na dur brzuszny podawana jest raz, a jej cena wynosi 240 zł. Na obszarze wysp indonezyjskich sporym zagrożeniem jest także malaria i gorączka krwotoczna - denga. Niestety nie ma szczepień na obie niebezpieczne gorączki, dlatego zaleca się przyjmowanie profilaktycznie leków antymalarycznych oraz zabezpieczanie się przed ukąszeniami komarów, które przenoszą te choroby. Środki przeciw komarom dostępne w Polsce są jednak za słabe, dlatego lepiej zaopatrzyć się w nie na miejscu. Warto zabrać ze sobą również moskitierę, aby chronić się przez ukąszeniami komarów podczas snu. Zalecane jest także noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, szczególnie wieczorami, kiedy ryzyko ukąszenia jest największe.

Higiena

Warto pamiętać, aby pić tylko wodę w butelce, ponieważ ta w kranie nie nadaje się do spożycia, oraz unikać kostek lodu w napojach, jak również niedogotowanych potraw. Owoce najlepiej obierać ze skórki oraz unikać surowych warzyw. Charakterystyczne dla całego archipelagu, a także Azji Południowej jest spożywanie posiłków z ulicznych straganów, gdzie oczywiście nie przestrzegane są przepisy BHP. Zawsze dobrze jest się kierować zasadą – jedz tam gdzie jedzą miejscowi, ale nie zaszkodzi mieć przy sobie piersiówki z alkoholem.

 


Jeżeli kilka tygodni w innym miejscu to dla Was zbyt mało lub po prostu szukacie innego miejsca dla siebie, spójrzcie do rozdziału „Praca i studia”, może się Wam przydać.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 16:34:45
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)