Dublin

DublinTransport

Komunikacja publiczna

Mimo planów budowy metra w Dublinie, nie weszły one jeszcze w życie. Pomijając więc brakujące metro, Dublin może się pochwalić dobrze funkcjonującą i rozbudowaną komunikacją miejską. 

 

DART – jeśli chcecie swobodnie poruszać się po całym miejście – włączając obrzeża, najlepiej, gdy wykupicie bilet czasowy Bus&Rail Short Hop, który uprawnia do przejazdu kolejką podmiejską i autobusami miejskimi. Ceny biletów: jednodniowy - 11,70 €, trzydniowy: 27,00 €, miesięczny: 152,00 €.

Szczegóły znajdziecie tutaj: www.irishrail.ie.

 

Autobusy – najwygodniejsza opcja poruszania się po mieście komunikacją miejską ze względu na częste kursy poszczególnych linii. Cena przejazdu zależy od ilości przystanków, ok. 2 – 3 euro, całodzienny bilet to koszt 7,00 euro, tygodniowy 27,50 euro.

Rozkład dostępny tutaj: dublinbus.ie.

 

Sighseeing tours – Dublin oferuje wiele tras tematycznych dla turystów, od zwykłego zwiedzania miasta z busa wycieczkowego po wycieczkę z duchami i innymi postaciami żyjącymi w upiornych zamczyskach (cena ok. 20–30 euro dla dorosłych). Oglądając z tej perspektywy Dublin, ciekawostki o najważniejszych jego zakątkach usłyszycie prosto od licencjonowanego przewodnika. Więcej informacji o poszczególnych trasach: https://www.dublinsightseeing.ie.

 

Kolej miejska – Dublin posiada dwie linie kolejki miejskiej zwanej Luas. Ceny biletów zaczynają się od dwóch euro (zależy od ilości przystanków i strefy), możecie też kupić bilety okresowe od 16 euro w górę.

Więcej informacji na stronie: luas.ie/polish.html.

 

Taksówki – to prawdopodobnie najdroższa opcja poruszania się po mieście, ma jednak swoje zalety: kto zna miasto lepiej od taksówkarza? Tak się składa, że dublińscy taksówkarze uwielbiają rozmawiać z turystami i chętnie opowiedzą Wam o ciekawe historie dotyczące ich miasta, kraju, kultury jak np. Skąd wzięły się charakterystyczne ruchy tańca irlandzkiego, gdzie dostać prawdziwego Guinnessa i jak znaleźć szczęście.

Wynajem pojazdu

A co proponujemy, jeśli jesteście dozgonnymi fanami czterech kółek? Wszyscy wiemy, że czasami zabranie własnego samochodu może być kłopotliwe. Dlatego jeśli nie chcecie z niego rezygnować, z pomocą przyjdzie Wam multiwyszukiwarka wynajmu aut, gdzie znajdziecie setki ofert z najlepszych wypożyczalni!

Rower

Dublin jest niezwykle przyjaznym miastem dla rowerzystów. Czeka na Was aż 120 km tras rowerowych, nie musicie też przewozić specjalnie własnego roweru – w centrum miasta rozlokowane są postoje, na których możecie wypożyczyć rower – do 30 minut bezpłatnie, 3 dniowy bilet za jedyne 5 euro.

Mapę z lokalizacją poszczególnych stacji znajdziecie tutaj: dublinbikes.ie.

 


 Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli nie miło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-07-08 16:52:45
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy