Belgia

BelgiaDojazd

Loty

Do największych portów lotniczych w Belgii należą: lotnisko w Brukseli (BRU) i lotnisko Bruksela-Charleroi (CRL). Tanie loty do Belgii z Polski oferuje Wizzair (połączenia z Gdańska, Lublina i Warszawy – Lotnisko Chopina) oraz Ryanair (z Krakowa i Modlina). Portem docelowym w przypadku tanich linii lotniczych jest Bruksela-Charleroi, lotnisko położone 46 km na południe od Brukseli. Z lotniska Charleroi do Brukseli najłatwiej dojechać korzystając z shuttle busa (fr. navette, 17 euro w jedną stronę lub 31 euro w dwie strony), wysiada się przy dworcu kolejowym Bruxelles-Midi. Godziny odjazdów autobusów są dostosowane do godzin przylotów i odlotów samolotów.rayanair belgia 1400x600

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

 

Bezpośrednio na lotnisko w Brukseli (BRU) można natomiast polecieć z Warszawy liniami PLL LOT oraz Brussels Airlines (ceny zdecydowanie wyższe niż w przypadku tanich linii lotniczych). Lot najlepiej dopasowany do Waszych potrzeb możecie wyszukać korzystając z naszej wyszukiwarki tanich lotów.

panorama-bruksela-belgia-breakplanCzas lotu z Polski to ok. 2 godziny.

W przypadku tanich linii lotniczych koszt to ok. 200-300 zł (podróż tam i z powrotem z bagażem podręcznym), często zdarzają się jednak promocje – w dwie strony można polecieć np. już za 50 zł.

Pociąg

Bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Warszawą a Brukselą zostało zlikwidowane, niezbędna jest przesiadka w Niemczech (np. w Kolonii). Czas podróży z Warszawy do Kolonii to ok. 12 godzin (regularna cena ok. 500 zł, w promocji od 29 €), z Kolonii do Brukseli – 1 godz. 45 min. (cena ok. 50-60 €). Ze względu na długi czas podróży oraz zdecydowanie wyższy koszt, niż w przypadku tanich linii lotniczych, jest to wariant raczej mało opłacalny.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Bułgarii samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Samochód

Dystans, który dzieli Warszawę od Brukseli, to 1300 km. Od czasu otwarcia polskiego odcinka A2, trasę tą można pokonać poruszając się niemal wyłącznie po autostradach (w Niemczech i Belgii bezpłatne). Jeśli podróż chcemy rozłożyć na krótsze etapy, a przy okazji zwiedzić ciekawe miejsca, warto rozważyć zatrzymanie się np. w Berlinie, Poczdamie lub Kolonii. 

Pod względem gęstości sieci dróg Belgia zajmuje pierwsze w miejsce w Europie. Autostrady (ponad 1600 km) są bezpłatne oraz, co ciekawe, oświetlone na całej długości. droga belgia 1400x600

Jedyny płatny odcinek drogowy to tunel Liefkenhoek w Antwerpii, biegnący pod rzeką Skaldą; 6 € dla pojazdów do 2,75m i 19 € dla wyższych). Wszystkie większe miasta mają obwodnice. Obywatele Polski przyjeżdżający do Belgii samochodem mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Honoruje się ubezpieczenia komunikacyjne polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Od 1 maja 2004 r. posiadanie „zielonej karty" nie jest obowiązkowe. 

 

Cena paliwa (lipiec 2017):

  • Super 95 1,36 €/l
  • Diesel 1,29 €/l
  • LPG 0,53 €/l 

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Politykę wjazdową do Belgii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-07-22 07:33:14
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy