Bułgaria

BułgariaKiedy jechać?

Klimat

• W Bułgarii panują cztery rodzaje klimatu: kontynentalny, umiarkowany ciepły, suchy i podzwrotnikowy. Lato jest suche i długie, a zima (na terenach oddalonych od morza) bardzo chłodna.

• Najwyższe temperatury występują w lipcu i sierpniu. Ich średnia wynosi 30°C.

• Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty. Temperatura waha się wtedy od -8 do 1°C, a nad Morzem Czarnym wieją silne wiatry.

• Roczna suma opadów wynosi ok. 600 mm na południu i północy, 500 mm w centrum i 1200 mm na obszarach górskich.

• W górach występuje piętrowość klimatyczna, co powoduje częste opady deszczu.

burgas plaza 900x450

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Bułgaria rozkochała w sobie tysiące turystów, którzy chętnie wybierają ją jako kierunek swoich wakacyjnych wojaży. Ten różnorodny kraj ma do zaoferowania znacznie więcej niż Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Kiedy jest zatem najlepsza pora na podróż, by nacieszyć się wszystkimi atrakcjami Bułgarii?

 

NAJLEPSZA PORA NA WYJAZD DO BUŁGARII:

Najbardziej odpowiednią porą na wyjazd do Bułgarii jest okres od czerwca do września, z czego naszym faworytem jest wrzesień. Temperatury są wówczas bardzo przyjemne, co sprzyja zwiedzaniu i poznawaniu kultury tego zakątka świata. Najwyższa temperatura dochodzi do 23 stopni, a najniższa do 15 stopni. Warto dodać, że wciąż jest słonecznie, bowiem słońce świeci przez osiem godzin w ciągu dnia, a opady deszczu są sporadyczne. Dla miłośników kąpieli w morzu mamy dobrą wiadomość – woda jest nagrzana do 22 stopni! We wrześniu nie spotkamy w Bułgarii rzeszy turystów, co przekłada się na niższe ceny pokoi hotelowych. Jeżeli jednak lubicie imprezować i nie straszne są Wam tłumy odwiedzających, to na wyjazd wybierzcie lipiec lub sierpień. Kluby przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie!

gory 900x450

 

 Średnia temperatura we wrześniu: 23 °C

 Temperatura wody w Morzu Czarnym: 22 °C

 Opady deszczu: około cztery dni w miesiącu

 W tym czasie nie występują żadne zagrożenia naturalne.

 

Festiwale w tym okresie:

• Festiwal Sztuki Appolonia – pierwszy tydzień września. Jest to ogromna impreza muzyki i tańca na cześć greckiego boga. Odbywa się w nadmorskim mieście Sozopol. Na wydarzenie przybywa wielu znanych artystów z całego świata!

• Noc Muzeów w Płowidow –piątek pod koniec września. Miasto oferuje wtedy wolny wstęp do wszystkich muzeów i galerii na jego terenie. Można obejrzeć wystawy, przedstawienia oraz pokazy filmów.

• Festiwal Rzeźby i Piasku – całe lato (do września). Na plaży w Burgas podziwiać można wspaniałe rzeźby wykonane z piasku przez artystów.

• Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Bańsku – początek sierpnia. Wydarzenie przyciąga najlepszych muzyków jazzowych z całej Europy! Na rynku głównym miasta odbywają się darmowe koncerty.

• MTV Festiwal Duch Burgas – początek sierpnia. Popularne wydarzenie muzyczne nad Morzem Czarnym. Jazzowi i rockowi muzycy przybywają z całego świata, by dawać koncerty podczas trzydniowej imprezy na plaży!

nessebar 900x450

 

NAJGORSZA PORA NA WYJAZD DO BUŁGARII:

Bułgaria w każdym sezonie ma do zaoferowania coś interesującego, jednak zimą (grudzień, styczeń, luty) zwiedzanie tego wspaniałego kraju może być znacznie utrudnione. Poza okresem turystycznym większość atrakcji jest niedostępna, a transport bywa ograniczony. Temperatury są wówczas ujemne (od -8°C), a także zdarzają się silne, nieprzyjemne wiatry, zwłaszcza w pobliżu morza. Decydując się na wyjazd zimową porą, odmawiamy sobie także wspaniałej przyjemności, jaką jest kąpiel w Morzu Czarnym, czy wypoczywanie w krajobrazie złotego piasku i słonecznej pogody.

zima pamporowo 900x450

 

>>>SPRAWDŹ: Szukasz taniego zakwaterowania w dogodnym dla Ciebie terminie? Sprawdź naszą wyszukiwarkę noclegów!

 

GDY CHCECIE:

Podziwiać architekturę i zwiedzać miasta, wybierzcie się do Bułgarii wiosną lub wczesną jesienią. Temperatury nie są wówczas uciążliwe, co sprawi, że piesze wędrówki będą przyjemnością!

Opalać się na plaży, popijając drinki – lećcie w okresie od czerwca do września. Temperatura powietrza i wody w Morzu Czerwonym jest wtedy najwyższa!

burgas ilustracja

Oddać się śnieżnemu szaleństwu i spróbować sportów zimowych, wybierzcie zimę! Bułgaria to świetny kraj do uprawiania narciarstwa, a tutejsze ośrodki oferują znacznie niższe ceny, niż inne europejskie kraje!

Wziąć udział w wyjątkowym Festiwalu Róż w Kazanłyku, odwiedźcie Bułgarię w czerwcu. To barwne święto na cześć lokalnej uprawy kwiatów wiąże się z ulicznymi paradami, koncertami i tańcami.

Zaznać kulturalnego oblicza Bułgarii, na wyjazd wybierzcie październik. Odbywa się wówczas wiele festiwali kultury, np. w Ruse, który skupia się wokół muzyki, przedstawień teatralnych i tańca!

Skosztować najróżniejszych win, wybierzcie luty! Właśnie wtedy ma miejsce święto tego trunku.

 

>>>SPRAWDŹ: Co jeszcze warto zobaczyć w Bułgarii?

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Sofii:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Bułgarii?