Bułgaria

BułgariaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Osoby opłacające składki NFZ, mogą w Bułgarii korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy okazać dokument potwierdzający - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych (na tej stronie krok po kroku opisano, jak należy wyrobić kartę EKUZ). Zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, umożliwiających w razie konieczności pokrycie kosztów leczenia w szerszym zakresie, jak również kosztów opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Ponieważ wprowadzono odpłatność za akcje ratownicze prowadzone przez górskie pogotowie ratunkowe, turyści wybierający się na szlaki górskie powinni mieć odpowiednią polisę ubezpieczeniową.

zdrowie 900x450

Czasami w razie wystąpienia lżejszych dolegliwości wystarczy porada farmaceuty w aptece. W razie potrzeby kontaktu z lekarzem lub dentystą należy udać się do najbliższej przychodni zwanej polikliniką (pracownicy zazwyczaj poza językiem bułgarskim rozumieją również rosyjski, angielski, niemiecki lub francuski). W nagłych wypadkach do szpitala pacjentów przewozi karetka pogotowia. Przykładowe ceny usług medycznych dla cudzoziemców: leczenie zęba u stomatologa: 20 euro, wykonanie zastrzyku, założenie opatrunku: 4 euro, pełne badanie lekarskie: 320 euro, badanie echo graficzne: 20 euro. Ceny te są oczywiście orientacyjne. Apteki w Bułgarii są nie zawsze dobrze zaopatrzone, dlatego lepiej zabrać ze sobą w podróż zapas środków higienicznych i lekarstw.

 

>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!

Szczepienia

Wyjeżdżając do Bułgarii nie trzeba poddawać się żadnym obowiązkowym szczepieniom, jednak warto zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, gdy planujemy wędrówki po górach. Warto zabrać ze sobą w podróż leki przeciwbiegunkowe i dobry krem z filtrem przeciwsłonecznym.

szczepienie 900x450

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji

Higiena

Aby uniknąć problemów żołądkowych należy zachować rozwagę podczas spożywania przekąsek w restauracjach na prowincji. Bez problemu można jeść sałatki i świeże owoce, a także pić wodę z kranu.

rece kwiatek 900x450

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Bułgarii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-03 10:14:37
Breakludek
Redaktor Breakplan
strona www:
adres:
http://www.breakplan.pl
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)