Czechy

CzechyDojazd

Loty

Na tej stronie internetowej można wyszukać połączenia kolejowe, autobusowe i lotnicze pomiędzy miastami Czech a miastami europejskimi. Wyszukiwarka pozwala wyszukać połączenia łączące różne środki transportu, daje możliwość zaplanowania podróży na konkretny dzień, pokazuje cenę biletu (w czeskich koronach), a następnie umożliwia zarezerwowanie biletów i ich zakup przelewem bankowym bądź kartą kredytową. To bardzo dobre i wygodne narzędzie. Główne międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w miastach takich jak: Praga, Brno, Ostrawa, Karlowe Wary oraz Pardubice. Jeśli zdecydujecie się na ten środek lokomocji – w Polsce do Waszej dyspozycji będę cztery lotniska obsługujące tą trasę. Są to: Warszawa, Łódź, Gdańsk oraz Radom. Połączenia obsługują linie LOT oraz Czech Airlines (CSA). Ceny uzależnione są od okresu, w którym zdecydujecie się odwiedzić Czechy – przy odrobinie szczęścia może uda się Wam zdobyć bilet w obie strony za około 300 PLN. Lot z Warszawy do Pragi zajmie Wam 1 h 15 min.

Pociąg

railway PragaPragę od Warszawy dzieli 705 km, które pociągiem można pokonać już w 8 godzin! Regularna cena biletu na pociąg PKP Intercity relacji Warszawa Centralna – Praha Hlavní Nádraží wynosi 65 €. Taniej można dotrzeć do Pragi, jeśli skorzystacie z opcji przejazdu „kombinowanego”. Wykupujecie wówczas bilet do ostatniej granicznej stacji po stronie polskiej (są to miejscowości: Cieszyn, Międzylesie lub Zebrzydowice). Następnie u czeskiego konduktora (za dopłatą 40 CZK) lub w kasie na stacji (już bez dopłaty) wykupujecie bilet do docelowej miejscowości w Czechach, u konduktora zakupujecie tzw. przejściówkę (jest to bilet pomiędzy najbliższymi stacjami po obu stronach granicy; jego cena to około 8 PLN). Taka niezapomniana podróż zamknie się w cenie 120 – 130 PLN. Zmierzając do Pragi przez graniczne przejście kolejowe w Międzylesiu, będziecie przejeżdżać przez: Lichkov, Tyniste nad Orlici, Hradec Kralove, Podebrady, Praha Vysocany, do stacji Praha Hlavní Nádraží. Jadąc przez Zebrzydowice lub Cieszyn, miniecie stacje w Ostrawie, Ołomuńcu, Usti nad Orlici, Pardubicach, Kolinie, stację Praha Liben, zmierzając ostatecznie również do Praha Hlavní Nádraží.

Samochód

Podróż własnym samochodem to rozwiązanie dla tych, którzy lubią czuć się niezależni i chcą bez ograniczeń dojechać w każde upatrzone miejsce. To oczywiście wygodny sposób, ale wymaga znajomości przepisów związanych z ruchem drogowym na terenie Czech, a także np. wykupienia winiety na autostrady oraz drogi ekspresowe. Winieta dla samochodu do 3,5 t ważna 10 dni kosztuje 310 CZK, a ważna 1 miesiąc – 440 CZK. Winietę z wpisanym numerem rejestracyjnym samochodu nakleja się na przednią szybę pojazdu (od strony wewnętrznej), drugą część należy zachować do kontroli. Ważna informacja – na szybie może być tylko jedna, ważna winieta – w przeciwnym razie kierowcy grozi mandat. Winietę trzeba zakupić jeszcze przed wjazdem na drogę szybkiego ruchu, na stacjach benzynowych lub na poczcie, istnieje też możliwość ich zakupu przez Internet. Ograniczenia prędkości obowiązujące w Czechach podobne są do tych w Polsce – 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 130 km/h na autostradach, przy czym – ciekawostka – jeśli autostrada lub droga szybkiego ruchu przebiega przez teren zabudowany, to prędkość na takiej drodze ograniczona jest do 80 km/h. Samochód z przyczepą poza terenem zabudowanym (na drodze zwykłej i na autostradzie) może jechać najwyżej 80 km/h. Trzeba zwrócić uwagę, że dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy podróżującego po Czechach wynosi 0,00 promila. W samochodzie powinniśmy mieć, oprócz wyposażenia obowiązującego w Polsce (apteczki, trójkąta ostrzegawczego oraz koła zapasowego), kamizelkę odblaskową i linkę holowniczą, a także komplet zapasowych żarówek. W Czechach obowiązkowo przez cały rok należy włączać światła, a od listopada do marca trzeba jeździć na oponach zimowych. Obowiązuje zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy (chyba, że mamy urządzenie głośnomówiące). Ceny paliwa w Czechach w zasadzie nie różnią się od cen na stacjach benzynowych na terenie Polski.

Więc jeśli lubicie podróżować samochodem, ale nie chcecie zabierać swojego, z pewnością pomocna będzie multiwyszukiwarka wynajmu aut, gdzie znajdziecie setki ofert z najlepszych wypożyczalni!

 

AUTOBUS

 

Planując podróż do Czech można także rozważyć przejazd autobusem. Oferty firm organizujących międzynarodowe przewozy autokarowe są bardzo liczne, a ceny dość przystępne (np. WarszawaPraga od 75 zł przy zakupie biletu przez Internet, Wrocław – Praga od 58 zł). Podróż z Warszawy do Pragi trwa około 10 godzin. Polecamy skorzystać z Polskiego Busa – takie przejazdy zamykają się zazwyczaj w 100 zł w obie strony, ale możecie też upolować promocyjne bilety za… 1 zł w jedną stronę! Wyjazdy planowane są przeważnie na godziny wieczorne – tym samym już z samego rana możecie cieszyć się czeskim krajobrazem J.

 


 Wiecie, że chcecie jechać, ale nie wiecie, co jest potrzebne, aby Was wpuścili? Dowiedzcie się tego, czytając rozdział „Polityka wjazdowa”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:32:31
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)