Czechy

CzechyZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

W Republice Czeskiej funkcjonują państwowe i prywatne placówki opieki zdrowotnej, które w większości zapewniają bezpłatne świadczenia w podstawowym zakresie (tzw. opieki koniecznej) na podstawie umowy zawartej z zakładem ubezpieczeń. Świadczenia te są bezpłatne dla obywateli UE posiadających ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zakład ubezpieczeń pokrywa koszty opieki koniecznej, jednak nie zawierają one tzw. opłaty własnej, ustalanej przez władze lokalne. W Czechach opłaty te wynoszą np.: wizyta u lekarza ogólnego – 30 CZK, wizyta na pogotowiu – 90 CZK, dzień pobytu w szpitalu – 60 CZK, każda pozycja na recepcie to 30 CZK. Wyjeżdżając na dłużej do Czech warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia komercyjnego, obejmującego m.in. koszty ewentualnego leczenia.

Aby w 100% cieszyć się z wyjazdu i nie martwić się kosztami opieki zdrowotnej, warto wcześniej zapoznać się z ofertą ubezpieczeń turystycznych.

Higiena

Ważną kwestią dla turysty są toalety. W Czechach nie ma z tym problemu – toalety są powszechnie dostępne, czasami bezpłatne (w supermarketach czy fastfoodach), czasami płatne, przeważnie jest to 5-10 koron. Nie należy się zrażać, gdy poszukujemy toalety męskiej, a znajdziemy tylko drzwi z oznaczeniem „Pani”. To właśnie toaleta dla mężczyzn. Toaleta damska jest oznaczona napisem „Dámy”. Toaleta to po czesku „záchod”. Standard czeskich toalet nie odbiega od tego w innych krajach europejskich.

 


Jeżeli kilka tygodni w innym miejscu to dla Was zbyt mało lub po prostu szukacie innego miejsca dla siebie, spójrzcie do rozdziału „Praca i studia”, może się Wam przydać.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:32:31
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)