Czechy

CzechyZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

W Republice Czeskiej funkcjonują państwowe i prywatne placówki opieki zdrowotnej, które w większości zapewniają bezpłatne świadczenia w podstawowym zakresie (tzw. opieki koniecznej) na podstawie umowy zawartej z zakładem ubezpieczeń. Świadczenia te są bezpłatne dla obywateli UE posiadających ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zakład ubezpieczeń pokrywa koszty opieki koniecznej, jednak nie zawierają one tzw. opłaty własnej, ustalanej przez władze lokalne. W Czechach opłaty te wynoszą np.: wizyta u lekarza ogólnego – 30 CZK, wizyta na pogotowiu – 90 CZK, dzień pobytu w szpitalu – 60 CZK, każda pozycja na recepcie to 30 CZK. Wyjeżdżając na dłużej do Czech warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia komercyjnego, obejmującego m.in. koszty ewentualnego leczenia.

Aby w 100% cieszyć się z wyjazdu i nie martwić się kosztami opieki zdrowotnej, warto wcześniej zapoznać się z ofertą ubezpieczeń turystycznych.

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

Higiena

Ważną kwestią dla turysty są toalety. W Czechach nie ma z tym problemu – toalety są powszechnie dostępne, czasami bezpłatne (w supermarketach czy fastfoodach), czasami płatne, przeważnie jest to 5-10 koron. Nie należy się zrażać, gdy poszukujemy toalety męskiej, a znajdziemy tylko drzwi z oznaczeniem „Pani”. To właśnie toaleta dla mężczyzn. Toaleta damska jest oznaczona napisem „Dámy”. Toaleta to po czesku „záchod”. Standard czeskich toalet nie odbiega od tego w innych krajach europejskich.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia w Czechach.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-04-30 16:13:48
Michał
Redaktor
strona www:
adres:
https://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Wielbiciel pięknej pogody i pogoni za nią po świecie. Jego głód do podróżowania i poznawania świata znajduje ujście w organizowaniu wyjazdów innych osób, które pragną zwiedzać nowe miejsca indywidualnie, dogłębnie i bez przepłacania. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi poprzez działalność portalu Breakplan.pl.