Czechy

CzechyWprowadzenie

Wprowadzenie

Co Wy wiecie o swoich sąsiadach? Pytanie, choć pozornie wydaje się łatwe, w praktyce niejednej osobie sprawia trudności. Na południe od Polski leży kraj, którego niepowtarzalną atmosferę i zabytki doceniają turyści z całego świata. W końcu to Czesi mogą się pochwalić jedną z najpiękniejszych stolic w całej Europie, jaką jest Praga. Zabytkowa stolica przyciąga nie tylko amatorów zwiedzania historycznych budowli, czy spacerów po brukowanych uliczkach, ale także miłośników pysznego jedzenia i piwa, które uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie. Jednak kto myśli, że będąc tylko w Pradze, poznał całe Czechy, jest w błędzie. Nasz przewodnik podpowie Wam, jak nie popełnić tego błędu J. Już teraz marzą Wam się wakacje w Czechach? Chcielibyście, aby ktoś Was tam po prostu zabrał, abyście Wy mogli odpocząć? Wystarczy kliknąć tutaj, żeby wybrać coś dla siebie z setek ofert najbardziej popularnych biur podróży!

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Czechach!

Informacje ogólne

 Językiem urzędowym, który skądinąd przypomina nieco nasz rodzimy jest czeski – bądźcie czujni na pułapki językowe np. nie buntujcie się, gdy sprzedawca zaproponuje Wam świeże, czyli čerstve bułki J. Chcielibyście jednak być w stanie porozumieć się z Czechami w ich rodzimym języku? Nauka języka to naprawdę nic trudnego! A w szczególności z kursami od jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne. Sami korzystaliśmy i polecamy. Koszt jest mniejszy niż 100 zł za cały kurs! Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Obowiązującą walutą jest czeska korona (CZK). Panującym ustrojem politycznym u naszych południowych sąsiadów jest republika parlamentarna. Aktualnie głową państwa jest prezydent Milos Zeman. Jak już wspominaliśmy wcześniej, stolicą Czech jest Praga

view pragaDominującą religią w Czechach jest chrześcijaństwo, lecz zaledwie 20% Czechów przyznaje się do wiary w Boga. Polaków przebywających w Czechach zaskakuje pustka ziejąca z wnętrz kościołów. Zastanawiacie się dlaczego? Otóż obecnie w większości Czesi są ateistami lub agnostykami. Bezapelacyjnie wynika to z historii tego kraju. Wyobraźcie sobie, że nasi sąsiedzi przez wiele stuleci zmagali się z prześladowaniami na tle religijnym. Przykładem tego procederu jest postać Jana Husa, którego męczeńska śmierć powołała do życia Czeski Kościół Husycki, który ma swych zwolenników po dziś dzień. Z pewnością ucieszy Was wiadomość, że wybierając się do Czech nie musicie inwestować w przejściówki do gniazdek, bowiem napięcie w sieci jest takie same jak w Polsce czyli 230 V J.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Czech za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Geografia i historia

Geografia

Czechy leżą w Europie Środkowej. Koniecznie zabierzcie z sobą wygodne obuwie, ponieważ będzie co zwiedzać (wbrew pozorom) – powierzchnia Czech to blisko 79 000 km2. Chcąc sobie to zobrazować, wyobraźcie sobie, że powierzchnia Czech jest w przybliżeniu cztery razy mniejsza od Polski! Dacie wiarę? Jakby tego było mało, naszych południowych sąsiadów jest czterokrotnie mniej od nas – zaledwie 10,5 miliona mieszkańców. Oprócz Polski Czechy sąsiadują ze Słowacją, Niemcami i Austrią. Obowiązujący od 2000 roku podział administracyjny kraju dzieli Czechy na 14 krajów, 204 gminy III stopnia, 384 gminy II stopnia oraz 5661 gmin I stopnia. Praga jest jedynym wydzielonym miastem o statusie kraju. Czechy nie mają dostępu do morza, to kraj wyżynny, którego ponad 93% powierzchni leży powyżej 300 m n.p.m. Główny obszar kraju obejmuje Masyw Czeski, z trzech stron otoczony górami: Sudetami, Rudawami, Lasem Czeskim, Lasem Bawarskim oraz Szumawą. Najwyższy szczyt Czech to położona w Sudetach Śnieżka o wysokości 1602 m n.p.m. Śnieżka położona jest na polsko-czeskiej granicy, przez jej szczyt przebiega Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej – szlak turystyczny o długości ok. 30 km, biegnący na przemian po polskiej i po czeskiej stronie grzbietem Karkonoszy, oznakowany kolorem czerwonym. Najdłuższą rzeką w Czechach jest Łaba – blisko 370 kilometrów. Mamy dobrą wiadomość dla zmarzluchów – Czechy słyną na całym świecie z uzdrowiskowych wód mineralnych oraz z gorących źródeł m.in. woda w Karlowych Warach ma blisko 73°C!

Droga

 

Historia

Historycznie losy Czech i Polski zawsze się splatały. Co my tak naprawdę o nich wiemy? Niewiele, lecz ten przewodnik to zmieni J. Otóż historycznie Czechy można podzielić na Czechy właściwe, Morawy oraz czeską część Śląska. Pierwsi Słowianie pojawili się na terenie Czech dopiero w VI w. n.e., wcześniej tereny te zamieszkiwały ludy celtyckie i germańskie. Za panowania dynastii Przemyślidów w roku 884 do Czech została wprowadzona religia chrześcijańska. Z pewnością pamiętacie ze szkolnej ławki o ślubie Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą (skądinąd dzięki temu wydarzeniu Polska przyjęła chrzest – sami widzicie jak kobieta potrafi zamieszać J). Nic jednak nie trwa wiecznie, czego dowodzi pogorszenie stosunków polsko-czeskich za panowania Bolesława Chrobrego, Bolesława II Śmiałego oraz Bolesława Krzywoustego. Jak się domyślacie, poszło o tereny Śląska.

cafedre sw. WitaNa początku XIV wieku Wacław II koronował się na króla polskiego (i w dodatku zasiadł na tronie węgierskim) – tym sposobem dynastia Przemyślidów złączyła losy Polski i Czech. Czy wiedzieliście, że z rodu Przemyślidów najważniejszą postacią był Wacław, którego zamordował brat Bolesław? Cóż to za zdziwienie na Waszych twarzach? Otóż wkrótce po tym morderstwie kanonizowano Wacława, który od tej pory stał się patronem Czech (macie absolutną rację – to on był fundatorem Katedry św. Wita, której budowę zapoczątkowano już w 925 roku pod postacią rotundy J).

Okresem wyjątkowego rozwoju gospodarczego i kulturalnego Czech była II połowa XIV wieku, gdy na tronie czeskim zasiadał Karol IV. Początek XV wieku to wielki kryzys, który doprowadził m.in. do rozwoju ruchu husyckiego. W pierwszej połowie XVI wieku tron czeski na wiele lat objęła dynastia Habsburgów, za panowania której Czechy stały się wielonarodowym imperium. Pod koniec XVIII wieku dały znać o sobie dążenia do odrodzenia narodowego Czech, ale dopiero w październiku 1918 roku doszło do utworzenia niezależnego Państwa Czechów i Słowaków – Czechosłowacji.

Do czasu wybuchu II wojny światowej Czechosłowacja stała się jednym z najbardziej rozwiniętych państw świata. Rozwój kraju został przerwany w wyniku konferencji w Monachium, a następnie od marca 1939 roku okupacji niemieckiej. Po zakończeniu II wojny światowej Czechosłowacja weszła w skład obozu sowieckiego, stan ten został przypieczętowany przewrotem komunistycznym w 1948 roku, w wyniku którego, podobnie jak w pozostałych państwach radzieckiej strefy wpływów, doszło do znacjonalizowania własności prywatnej oraz ograniczenia swobód obywatelskich. Dążenia do zreformowania komunistycznego państwa przerwała interwencja zbrojna państw Układu Warszawskiego w 1968 roku. Dopiero w listopadzie 1989 roku na fali przemian w Europie i w wyniku tzw. aksamitnej rewolucji doszło do upadku systemu komunistycznego w Czechach, a potwierdzeniem tego faktu był wybór 29 grudnia 1989 roku Václava Havla, pisarza, dramaturga i działacza opozycji antykomunistycznej na prezydenta Czechosłowacji. Po rozpadzie Czechosłowacji na dwa niezależne państwa, Czechy i Słowację, od lutego 1993 roku Václav Havel pełnił funkcję prezydenta Republiki Czeskiej. W 1999 roku Czechy wstąpiły do NATO, a od 2004 roku są członkiem Unii Europejskiej.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

Przed wyjazdem, nie tylko w tropiki warto poznać bliżej mieszkańców odwiedzanego państwa. Tym sposobem unikniecie gaf J. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że zwyczaje panujące w Czechach są identyczne jak w Polsce. Nic bardziej mylnego. Stereotypowy Czech unika konfliktów, jest uśmiechnięty i z optymizmem podchodzi do życia. Paradoksalnie Czesi miłują wszelkie formy męczeństwa i lamentowanie nad swoim losem – wszystko przez obce panowanie, jakie miało miejsce przez wiele, wiele lat. Jak się to ma do rzeczywistości?

Dla Czechów bardzo ważna w życiu jest nauka języków obcych. Najlepiej ten stan obrazuje przysłowie: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem (Im więcej znasz języków, tym bardziej jesteś człowiekiem). Zdają sobie oni sprawę, że ich język ograniczony jest terytorialnie (gdzie indziej dogadacie się po czesku J?) – dlatego nauka kilku podstawowych zwrotów w ich języku jest najlepszym sposobem zaskarbienia sobie sympatii Czechów.

Chcąc skosztować czeskiego piwa (które jest ponoć jednym z najlepiej warzonych na świecie!) pamiętajcie, że w pubach po zajęciu stolika kelner sam do Was podejdzie J. Czesi są bardzo wyczuleni na zachowanie przy stole. Podczas posiłku należy zachowywać się stosownie i kulturalnie. Przed opuszczeniem lokalu wystarczy, że powiecie zaplatím, a kelner przyniesie Wasz rachunek. W dobrym guście jest zostawienie napiwku, który nie zawsze jest automatycznie doliczany do rachunku.

W wolnym czasie Czesi gorąco kibicują swoim faworytom, tak w piłce nożnej, jak i w hokeju na lodzie. Obie dyscypliny można uznać za narodowe w Czechach.

Wyobraźcie sobie czeską kulturę? I co widzicie? Tylko nie wmawiajcie nam, że jedyne co przychodzi Wam do głowy to nazwiska Karel Gotta i Heleny Vondrackovej J. Grzechem będzie jeśli podczas Waszego pobytu w Czechach nie zwiedzicie Teatru Narodowego w Pradze (Národní divadlo).   Najważniejsze festiwale muzyczne to m.in. w maju i w czerwcu Praska Wioska, której październikowy odpowiednik nazywany jest Praską Jesienią.

Wśród najważniejszych świąt obchodzonych w Czechach należy wymienić: Čarodějnice (palenie czarownic), jego najważniejszym punktem jest spalenie kukły czarownicy, która ma symbolizować przegnanie złych mocy, ma ono miejsce 30 kwietnia. Kolejnym ważnym dniem w życiu Czecha, jest Dzień Jana Husa przypadający 6 lipca oraz dzień odzyskania niepodległości obchodzony cyklicznie 28 października. Pozostałe święta kościelne również wpisane są w czeski kalendarz tak samo jak w Polsce, lecz nie zapominajcie, że nie mają one tak uroczystego oddźwięku jak w naszych domach. W końcu Czesi nie należą do zbyt religijnych narodów, dla mieszkańców Pragi święta sakralne to po prostu dodatkowe dni wolne od pracy.

Spodobał Wam się ten wstęp do przewodnika po Czechach? Nie ma na co czekać! Już teraz skontaktujcie się z nami na rezerwacje@breakplan.com lub przez nasz fanpage na Facebooku. Osobiście doradzimy Wam, jak zaplanować zarówno przelot, jak i noclegi do tego miejsca. Nie warto odkładać marzeń na później. Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Czechach?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-04-30 16:13:48
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy