Czechy

CzechyTransport

Komunikacja publiczna

Przemieszczając się po Czechach korzystajmy z komunikacji publicznej – jest ona punktualna i dobrze zorganizowana.

Metro w Czechach funkcjonuje jedynie w Pradze i obejmuje 3 linie (A – zielona, B – żółta i C – czerwona), łączna długość całego systemu to 59,3 km (57 stacji). Najdłuższa jest linia żółta B– 25,6 km i 24 stacje – czas przejazdu całego odcinka to 41 minut. Najstarsza jest linia czerwona C, uruchomiona w 1974 roku.

prague transport

Poza praskim metrem komunikacja publiczna w czeskich miastach obejmuje 7 sieci tramwajowych, 13 trolejbusowych oraz kilkadziesiąt autobusowych. Największą siecią komunikacji miejskiej jest komunikacja publiczna w Pradze. Druga co do wielkości sieć transportu publicznego funkcjonuje w Brnie, gdzie znajduje się największa w Czechach sieć trolejbusowa.

W czeskich miastach komunikacja publiczna opiera się o tzw. zintegrowane systemy transportu, który pozwala na korzystanie z różnych środków transportu (kolej, autobus, metro, tramwaj) przy zakupie jednego biletu. System ten uwzględnia także wzajemne dostosowanie rozkładów jazdy. Ceny biletów komunikacji miejskiej w Czechach są z reguły niższe niż w Polsce. W różnych miastach funkcjonują różne rodzaje biletów i systemy zniżek. Szczegółowych informacji na ten temat należy szukać na stronach internetowych komunikacji publicznej poszczególnych miast.

Ceny biletów komunikacji miejskiej są różne w zależności od miasta. Najtańszy bilet znajdziemy w Pradze – jest to bilet 30-minutowy za 24 CZK (kupowany u kierowcy kosztuje 40 CZK).

 

KOLEJ

 

Sieć kolejowa w Czechach jest bardzo dobrze rozwinięta, pociągi są świetnie skomunikowane, co oznacza krótsze oczekiwanie w przypadku przesiadki. Pociągiem można dotrzeć prawie wszędzie, nawet do bardzo małych miejscowości. Podróżowanie pociągiem jest stosunkowo tanie i niezawodne.

Podróżując po Czechach warto skorzystać z oferty czeskich kolei zwanej Kilometricka Banka (KMB). Jest to coś w rodzaju karnetu na 2000 km za cenę 2200 CZK (ok. 330 zł). Karnet jest ważny 6 miesięcy i może na nim podróżować do 3 osób, 1 lub 2 klasą. W zależności od klasy pociągu, liczby osób oraz trasy przejazdu konduktor odlicza odpowiednią liczbę kilometrów z posiadanego limitu. Jest to bardzo wygodna forma podróżowania, gdy decyzję w sprawie trasy podejmujemy w ostatniej chwili, dużo się przesiadamy i nie chcemy zawracać sobie głowy kupowaniem za każdym razem biletu w kasie na stacji. Regulamin korzystania z oferty Kilometricka Banka znajdziemy na stronie internetowej czeskich kolei.

Bilety kolejowe na ČeskéDráhy dostępne są w wielu wariantach, począwszy od jednorazowych biletów na pociągi osobowe, poprzez bilety grupowe, okresowe, bilety obowiązujące w okresie wakacyjnym itd. W Czechach obowiązuje bardzo wiele różnych zniżek przy zakupie biletów z czasowym wyprzedzeniem lub na połączenia pomiędzy wybranymi miastami. Wszystkie bilety można zakupić przez Internet, a przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić aktualne oferty promocji.

 

AUTOBUSY

 

Komunikację autobusową w Czechach obsługują prywatni, licencjonowani przewoźnicy (najwięksi z nich to ČSAD Invest, Veolia Transport Česká Republika, ICOM Transport, ČSAD Semily, Arriva). Sieć połączeń autobusowych to najbardziej rozbudowana sieć transportowa w Czechach, dociera do najmniejszych nawet miejscowości. Autobusy jeżdżą punktualnie i zasadniczo są niezawodne (jedyną okolicznością, kiedy autobusy mogą zostać odwołane, są katastrofalne warunki pogodowe, np. śnieżyce w rejonach górskich).

Wynajem pojazdu

Po Czechach można również podróżować wynajętym samochodem. Wypożyczalnie samochodów znajdują się m.in. w obrębie lotnisk, głównych dworców kolejowych oraz w centrach miast. Czynne są z reguły 24 godziny na dobę. Samochód można wcześniej zarezerwować przez Internet, ustalając datę i miejsce wypożyczenia i zwrotu, a także określając preferencje co do wielkości auta, marki, wyposażenia itp. Wypożyczalnie oferują przeważnie opcję wypożyczenia „pełny bak”, która polega na tym, że klient odbiera samochód zatankowany do pełna i zwraca w takim samym stanie. Aby wypożyczyć samochód trzeba spełnić określone warunki, różne w zależności od wypożyczalni. Może to być m.in. minimalny wiek kierowcy (np. 25 lat), okres posiadania prawa jazdy (np. minimum 3 lata). Do wypożyczenia niezbędne jest okazanie prawa jazdy, dowodu tożsamości oraz posiadanie karty kredytowej, na której blokowana jest kwota za wynajem plus cena paliwa. Ponieść trzeba również koszty związane z ubezpieczeniem. Trzeba pamiętać, że to wynajmujący pokrywa np. opłaty za przejazd autostradą, jego też obciążą koszty mandatów w przypadku wykroczeń drogowych. Ceny wynajmu aut zaczynają się od ok. 1000 CZK za dobę.

Jest to świetna alternatywa dla komunikacji miejskiej, jeśli ta jest dla Was męcząca. Wystarczy, że skorzystacie z tej multiwyszukiwarki, aby wypożyczyć auto, dzięki któremu będziecie niezależni zwiedzając Czechy oraz szybciej i wygodniej dotrzecie do pożądanego miejsca.

Rower

Po Czechach bardzo przyjemnie podróżuje sie na rowerze. W kraju można znaleźć wiele wypożyczalni, które oferują rowery już od ok. 680 CZK za dobę. Popularne są także zorganizowane wycieczki po większych miastach na rowerach W Pradze taka atrakcja, wraz z wypożyczeniem roweru, kosztuje juz od około 600 CZK, w zależności od wybranej opcji (http://www.citybike-prague.com/).

Rowerzyści mogą korzystać z wielu tras rowerowych. Dla fanów dalszych wycieczek, atrakcyjna może być trasa z Brna do Wiednia czy też, biegnąca wzdłuż rzeki Ohře, trasa do Niemiec. Trzeba pamiętać, że według czeskiego prawa, osoby do 18. roku życia muszą jeździć w kasku.

Autostop

Czeskie prawo nie zabrania jeździć autostopem. Znalezienie kogoś, kto dowiezie nas w wybrane miejsce nie jest trudne. Czesi raczej chętnie zabierają autostopowiczów. Poziom bezpieczeństwa tej formy podróżowania jest porównywalny do tego w Polsce.

 


 Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc na już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:32:31
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)