Kambodża

KambodżaInne

Waluta

Chociaż Kambodża posiada własną walutę – riel kambodżański  służy on jedynie do wydawania reszty. Częściej używa się tu dolarów, dokładnie tych samych, co w Stanach Zjednoczonych, więc z zaopatrzeniem się w nie jeszcze w Polsce nie będzie problemu. 1 dolar to 4000 rieli. Często wydawana jest nimi reszta wynosząca mniej niż 1 dolar lub płaci się nimi za drobniejsze zakupy. Kambodżańską walutę warto zachować sobie na pamiątkę, niektóre nominały banknotów przedstawiają świątynię Angkor Wat.

Wciąż nie wiecie, ile zapłacicie za Wasze wakacje? Sprawdźcie to, przeliczając złotówki na dolary. Zarejestrujcie się i wymieńcie pieniądze u naszego partnera po dużo lepszym kursie, niż w punktach stacjonarnych. I bezpieczniej! Wystarczy, że klikniecie w poniższy baner:

 

Ceny

Ceny w Kambodży nie należą do wysokich, jeśli nie zamierza się opływać w luksusach. Niestety, nieraz usłyszymy ceny dwu lub trzykrotnie wyższe, niż rdzenni Khmerowie. Nie bójmy się negocjować cen wszędzie, gdzie cena nie jest widoczna. Poniżej zobaczymy przykładowe ceny na 2017 rok.

Danie typu street food: 0,5 - 2 USD / 2 - 8 PLN

Mekong Whisky: 1 - 2 USD / 4 - 8 PLN

Lokalne piwo: 1 USD / 4 PLN

Krótki przejazd tuk tukiem: 1 - 2 USD / 4 - 8 PLN

Trzydaniowy obiad w dobrej restauracji: 10 - 20 USD / 40 - 80 PLN

Godzinny masaż całego ciała: 12 USD / 48 PLN

Noc w średniej klasy hotelu: 15 - 20 USD / 60 - 80 PLN

 

Ceny-Kambodza-breakplan

Niebezpieczeństwa

Mieszkańcy Kambodży są z natury uczciwi. Niestety, jak w każdym narodzie, mogą trafić się gorsze jednostki - tym bardziej jeśli dochodzi do tego bieda. Starajmy się pilnować swoich bagaży. Coraz częstszym procederem dla grup przestępczych jest wyrywanie torebek przez złodziei na skuterach. Większą koncentrację należy zachować na przejściach granicznych, dworcach i w dużych miastach. 

Starajcie się nosić nakrycia głowy jeśli świeci słońce, nawet jeśli nie czuć nadmiernego gorąca. Zbyt duży wpływ promieni na skórę, zwłaszcza głowy, może powodować bóle, a nawet udar słoneczny. Używanie kremów z filtrem o wysokim faktorze, pomoże uchronić Was przed poparzeniem. Picie dużych ilości wody uchroni przed odwodnieniem i da ukojenie w tak gorącym klimacie.

Jeśli jesteście aktywni seksualnie podczas podróży, pamiętajcie, że tutaj o wiele więcej osób jest nosicielami chorób przenoszonych drogą płciową, niż w Europie. Zakładając prezerwatywę zabezpieczamy się przeciwko syfilisowi lub wirusowi HIV, jednak nie ochroni Was to np. przed wszami łonowymi. Jeśli odczuwacie bóle lub swędzenie, koniecznie udajcie się do lekarza i przebadajcie się po powrocie z urlopu.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ciekawostki

Mieszkancy-Kambodza-breakplan

• W miejscowości Kratie żyje populacja endemicznego gatunku delfina rzecznego, Trey Pisaut. W rzece Mekong, w tych okolicach, znajduje się około 85 przedstawicieli tego gatunku. Poza Kratie można je spotkać jedynie w Birmie i Bangladeszu.

• Kambodża posiada najdłuższy alfabet na świecie. Składa się on z 74 liter. Niestety, dla większości z nas będą one niemożliwe do rozczytania, ponieważ alfabet ten diametralnie różni się od naszego.

• 22,8 % obywateli kraju powyżej 15 roku życia nie potrafi czytać ani pisać.

• W kompleksie archeologicznym Angkor kręcone były filmy: „Lara Croft: Tomb Raider”, a także „Indiana Jones i świątynia zagłady”.

• Podczas rządów Czerwonych Khmerów wymordowano około 25% populacji całego kraju.

• W Phnom Penh liczba skuterów jest mniej więcej taka sama, jak liczba mieszkańców. 

• Flaga Kambodży jest jedyną flagą na świecie, na której widnieje wizerunek budynku – Angkor Wat.

• Połowa populacji Kambodży ma średnio mniej niż 15 lat.

Ważne numery

Podczas podróży koniecznie cały czas miejmy przy sobie numer naszej polisy ubezpieczeniowej wraz z telefonem do ubezpieczyciela - może nam to uratować zdrowie, a czasem nawet życie. Poniżej podajemy kilka równie przydatnych numerów, które miejmy nadzieję nie będą nikomu przydatne.

Nr kierunkowy do Kambodży to +855.

Phnom Penh:

Policja 117

Ambulans 119

Straż Pożarna 118

 

Siem Reap:

Policja 011 30 30 30

Ambulans 012 40 24 24

Straż Pożarna 016 40 24 24

 

Opiekę konsularną nad obywatelami Polskimi sprawuje:

Ambasada Republiki Francuskiej

1 boulevard Monivong, Boîte Postale 18

Phnom Penh, Cambodia

 

Telefon: +855-23-430020

Fax.: +855-23-430041 (konsularny), +855-23-430038 (ogólny)

Numer alarmowy: +855-12-591209

 

Wiesz już wszystko o Kambodży? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 20:11:27
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy