SłowacjaPraca i studia
Warto studiować na Słowacji. Najstarsze tradycje uniwersyteckie sięgają XV wieku, kiedy powstała Akademia Istropolitana w Bratysławie, a dwa wieki później Uniwersytet w Trnavie. Jezuici natomiast założyli Uniwersytet w Koszycach, a w Bańskiej Szczawnicy powstała pierwsza na świecie Akademia Górnicza! Mimo iż kraj ten nie jest tak rozwinięty jak Polska, ma bardzo szeroką ofertę studiów zagranicznych na uczelniach publicznych. Zajęcia często odbywają się w języku angielskim i są prowadzone przez słowackich lektorów z zagranicznym doświadczeniem. Dlatego warto nabyć nowe kontakty z naszym południowym sąsiadem, które mogą zaowocować w przyszłej pracy zawodowej. Warto wiedzieć, że oceny wyrażone są literami a nie liczbowo - najwyższą oceną jest A. Rok akademicki zaczyna się miesiąc wcześniej niż w Polsce, bo już we wrześniu.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!
Jeżeli wybierasz się na Słowację nie w celach turystycznych, czyli zamierzasz zamieszkać w kraju po to aby studiować, pracować czy prowadzić biznes wówczas otrzymuje się status mieszkańca tymczasowego. W tym celu wystarczy udać się na policję w ciągu 10 dni od przyjazdu na teren kraju. Na komisariacie wypełnia się dokument, w którym podać należy między innymi datę wjazdu, miejsce tymczasowego zamieszkania, szacowaną długość pobytu. Obowiązkowa pieczątka to koszt 4,50 euro. Dostarczyć należy np. paszport oraz 2 fotografie. Jeżeli placówka czy firma u której się zatrzymaliście zgłosiła ten fakt, nie musicie udawać się na komisariat policji.
Polacy mają prawo pozostać na Słowacji do 3 miesięcy jako turyści, uczniowie na krótkich kursach czy pracownicy zatrudnieni na krótki okres pracy. Jeśli po jakimś czasie zdecydujecie się zostać dłużej, koniecznie musicie zarejestrować się jako mieszkańcy kraju. Oddział policji wydaje wówczas obywatelowi Polski certyfikat o pobycie stałym w formie dowodu osobistego ze zdjęciem, taki dokument jest ważny przez 5 lat. Po tym okresie może być przedłużony na lata następne. Jeżeli wracacie na stałe do kraju musicie pisemnie poinformować policję słowacką o zakończeniu swojego pobytu stałego.
Dla słowackich studentów bardziej popularne jest spanie w akademikach niż na stancjach prywatnych. Zajęcia często kończą się już w czwartek, dlatego młode osoby aż na trzy dni wracają w swoje rodzinne strony. Akademiki w weekendy znacznie różnią się od tych w Polsce, są po prostu puste i podejrzanie spokojne. Pokoje są w większości 2 - 3 osobowe, pojawiają się też „jedynki”. Na wyposażeniu jest łóżko, biurko z krzesłem i szafa. Łazienka dzielona jest na dwa pokoje, albo wszystkie pokoje na piętrze. Niedaleko znajduje się stołówka, ewentualnie bufet. Ceny za miesiąc pobytu zaczynają się od 67 euro. Obowiązkowo znajduje się w nich pralnia z automatyczną suszarnią. Akademik na cały semestr studiów trzeba załatwiać na 3 miesiące przed rokiem akademickim.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Słowacji.
Redaktor