Słowacja

SłowacjaInne

Waluta

Waluta Słowacji z pewnością będzie dużym zaskoczeniem. Przyzwyczajeni do faktu, iż Czechy pozostały przy swoich koronach, a Polska przy złotym musimy pamiętać, że Słowacja z dniem 1 stycznia 2009 roku przyjęła prawdziwie europejską walutę jaką jest euro. Dla przypomnienia 1 euro to 100 centów. Banknoty wypłacimy po 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro. Natomiast monety w postaci 2 €, 1 € oraz 50 c, 20 c, 10 c, 5 c, 2 c, 1 c.

Co najmniej miesiąc przed planowanym wyjazdem warto zainteresować się w Polsce założeniem konta w walucie euro. Najlepiej założyć konto w banku gdzie już posiadamy nasze konto w złotówkach. Taką opcję umożliwia na pewno PKO Bank Polski oraz Bank Zachodni WBK. Pamiętajmy aby w tym wypadku wybierać duże i znane banki. Często założenie i prowadzenie takiego konta jest darmowe, a jeżeli zostawimy tam po powrocie parę euro nie będzie pobierana żadna opłata za dalsze prowadzenie konta. Musimy jednak pamiętać żeby dużo wcześniej dopełnić formalności, aby nasza nowa karta zdążyła dotrzeć pod wskazany adres w Polsce. Posiadając znane karty takie jak Visa czy MasterCard również nie powinniśmy mieć problemu z wypłaceniem pieniędzy w większych miastach. Jednak mając w kieszeni kartę w dostępnej na Słowacji walucie możemy spać już naprawdę spokojnie i nie martwić się czy nasza polska karta zadziała w danym bankomacie czy może odmówi nam posłuszeństwa i resztę dnia spędzimy na obchodzeniu okolicznych banków. O wyrobieniu takiej karty przemawia jeszcze jeden fakt - lepiej mieć podczas wyjazdu dwie karty rozłożone na dwa różne miejsca, na wypadek kradzieży, zgubienia lub zablokowania jednej z nich.

Znane karty kredytowe na Słowacji to: American Express, Diners’ Club, Visa Eurocard / MasterCard i debetowe Maestro, Cirrus, czeki europejskie, Visa Electron, Eurocard / MasterCard. Posłużą do wypłacania pieniędzy z bankomatu, płacenia w restauracjach, sklepach i na stacjach benzynowych, a karty kredytowe dodatkowo żeby uzyskać walutę.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Przykładowe ceny zebrane poniżej dają pewien pogląd jak dużo kosztuje życie na Słowacji. Ceny podane są tylko przykładowo i mogą się zmieniać.

Zakwaterowanie: pokój w akademiku od 11,80 euro za noc, mieszkanie jednopokojowe od 300 euro na miesiąc (wliczone media), mieszkanie dwupokojowe od 400 euro na miesiąc (w tym media). Ceny mieszkań w centrum dużych miast będą znacznie wyższe.

Jedzenie: lunch w stołówce od 1,60 euro, posiłek w restauracji od 5 euro, pizza na miejscu od 4 euro, litr mleka 0,80 euro, litr wody mineralnej 0,40 euro, bochenek chleba 0,70 euro, 400 g spaghetti 0,70 euro, piwo 1 euro.

Transport: pojedynczy bilet na transport miejski od 0,25 do 1,40 euro, bilet miesięczny na transport miejski lub karta turystyczna od 7,80 euro, taksówka wewnątrz Bratysławy około 0,60 za przejechany kilometr.

Zabawa i rozrywka: bilet do kina 3-8 euro, bilet do muzeum od 1 euro, bilet do teatru 2,50 - 20 euro za dramat i 4 - 35 euro za operę lub balet, bilet wstępu do klubu fitness od 3 euro, bilet na basen od 1,50 euro, wynajem roweru od 8,80 euro za dzień, wejście na zamek 2 - 5 euro, zwiedzanie jaskini 3 - 8 euro, aquapark 6 - 15 euro, 2 godziny na basenie 1,70 - 3,50 euro, godzina na korcie tenisowym 2 - 8 euro.

 

Podsumowując, średnie ceny na Słowacji są wyższe od cen w Polsce. Pamiętajmy, że również Słowacy po przyjęciu euro odczuli wzrost cen, szczególnie na produkty spożywcze. Jednak nadal śmiało możemy powiedzieć, że kraj ten pozostaje rajem cenowym dla Hiszpanów, Włochów czy Niemców.

Niebezpieczeństwa

Przestępczość nie jest tutaj wysoka, ale kieszonkowcy stanowią utrapienie turystów. Prawdziwą mekką rabusiów jest Bratysława, szczególnie okolice dworca kolejowego i autobusowego. Ponadto, trzeba przemyśleć gdzie w stolicy parkować samochód, aby nie wracać do kraju na piechotę.

 

>>>SPRAWDŹ: Interesuje Cię jakie są stereotypy w Europie? Zobacz nasz artykuł!

Ciekawostki

Ciekawostką jest Park ciemnego nieba - specjalny teren wyznaczony do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem ciemności nocnej.

Ważne numery

Ogólny numer alarmowy 112
Pogotowie ratunkowe 155
Straż pożarna 150
Policja 158
Policja miejska 159

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w Bratysławie. Adres:
Paulínyho 7, 814 91 Bratislava.
Więcej informacji można znaleźć bezpośrednio na stronie Ambasady pod adresem http://www.bratyslawa.msz.gov.pl/en/

 

Wiesz już wszystko o Słowacji? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!