Słowacja

SłowacjaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Cały system opieki zdrowotnej na Słowacji ustalany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Miłym zaskoczeniem może być fakt, iż słowacka służba zdrowia jest jedną z najnowocześniejszych systemów w całej Europie. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ z zewnątrz widzimy tylko dość przestarzałe szpitale. Udało się to osiągnąć dzięki bardzo dużej konkurencji na rynku ubezpieczeń zdrowotnych. Powszechny, obowiązkowy system ubezpieczeń zdrowotnych zapewnia podstawowy pakiet świadczeń. W praktyce oznacza to, że opieka zdrowotna jest bezpłatna, ale za pewne elementy trzeba dopłacić np. za realizację recepty 0,17 euro, a za wezwanie pogotowia trzeba zapłacić 1,99 euro.

Jeżeli wyjeżdżacie na dłuższy czas na Słowację np. w celach turystycznych, polecamy wyrobienie karty EKUZ. Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem prawa do korzystania z różnych świadczeń zdrowotnych na NFZ. Oczywiście najpierw trzeba być ubezpieczonym w Polsce, aby o taką kartę się ubiegać.

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

 

Leki kupicie tylko w aptekach, które znajdują się w każdym mieście i w niektórych wioskach. Należy szukać nazw „lekaren” lub zielonego krzyża. W każdym mieście znajduje się minimum jedna apteka czynna całodobowo 7 dni w tygodniu, nazywa się ona „photovostna lekaren”. Na drzwiach każdej z aptek powinna znaleźć się informacja, która apteka jest czynna przez cały dzień. Jeżeli potrzebujecie pomocy lekarskiej w nocy, szukajcie znaku z napisem „nocna sluzba”. Lista wszystkich aptek dostępna jest na stronie https://www.zzz.sk/zariadenia/slovensko/lekaren.

Lekarza znaleźć można w każdym szpitalu czy przychodni. W każdym mieście znajduje się stomatolog na NFZ lub prywatny. Zazwyczaj trzeba umówić się na spotkanie wcześniej. Dentysta to inaczej „zubar” lub „stomatolog”. W każdym uniwersyteckim mieście znajduje się szpital („nemocnica”). W nagłych wypadkach w szpitalu trzeba udać się na pogotowie, czyli „pohotovost”. Więcej informacji znajdziecie na stronie Ministerstwa Zdrowia www.health.gov.sk, lista specjalistów www.zzz.sk. Pamiętajcie, że usługi stomatologiczne nie wchodzą w pakiet podstawowych świadczeń na Słowacji. W nagłych wypadkach wystarczy zadzwonić pod „112”. Na stronie wyszukać można ośrodki dostępne w razie nagłego wypadku http://www.zlatestranky.sk/.

Szczepienia

Szczepienia nie są wymagane.

Higiena

Warunki życia na Słowacji są zbliżone do tych panujących w Polsce. Kraj ten posiada bogactwa przyrody, gęstość zaludnienia nie jest duża, należy do UE, znajduje się w środkowej części Europy, dlatego nie ma tutaj mowy o złych warunkach do życia. Może we wszystkich regionach z kranów nie leci prawdziwie „górska woda”, ale nie ma żadnych specjalnych przeciwwskazań zdrowotnych do odwiedzenia tego kraju. Osobom o bardziej wrażliwych żołądkach zawsze zalecamy wodę przegotować, tak jak robią to u siebie w domach.

Jedyną rzeczą, na którą możecie bardziej zwrócić uwagę w kwestii higieny to czystość odwiedzanych basenów termalnych. Na Słowacji jest znacznie więcej gorących źródeł niż w Polsce. Ośrodki położone w północnej części kraju często zawyżają swoje ceny, co jednak nie zawsze przekłada się na zwiększoną czystość i jakość usług. W sezonie letnim baseny mogą być przepełnione, co może być przyczyną niedopatrzeń w obszarze czystości obiektu.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia w Słowacji.