Dom Terroru

Dom Terroru

Gdzie się znajduje:

Budapeszt, Andrássy út 60, 1062 Węgry (mapa)

 

Tematycznie:

Tematyką muzeum jest tragiczny kawałek węgierskiej historii (nie bez przyczyny powstała nazwa Terror Háza – dom terroru). Jego misja to przybliżenie zwiedzającym okresu totalitaryzmu i ofiar, które przyniósł, a także szerokie odniesienia do rewolucji 1956 roku. Było to krwawe powstanie Węgrów przeciwko stalinowskiemu reżimowi, brutalnie stłumione przez ZSRR.

 

Co warto wiedzieć:

Budynek, w którym mieści się muzeum od 1945 roku do roku powstania węgierskiego pełnił funkcję siedziby policji stalinowskiej. Pochodzi jednak już z dawniejszych czasów, z końca XIX wieku. Wydaje się, że polityczne tło jest mu przeznaczone – zanim jeszcze nadszedł okres totalitaryzmu, urządzono w nim faszystowskie, antysemickie więzienie.

 

Co znajdziesz na miejscu:

Na miejscu czekają na Was bardzo silne przeżycia. Do zwiedzania jest piwnica, parter, pierwsze i drugie piętro. Wystawę stałą zaaranżowano w taki sposób, aby wpłynąć na zmysły zwiedzających. Kolorystyka, oświetlenie, muzyka, rekonstrukcje pomieszczeń – wszystko zostało dokładnie przemyślane. Będąc w Domu Terroru wejdziecie do więziennych cel, gdzie niewinne ofiary systemu były bite i krzywdzone, co często kończyło się śmiercią. Zobaczycie sąd, sale tortur, czołg, zdjęcia, ubrania i meble przedstawiające różne strony tamtych tragicznych czasów. Od spartańskich cel po bogactwo sowietów. Poznając prawdziwe historie prawdziwych ludzi zapomnicie, że wspomniany terror już dawno minął – długo nie opuści Was dreszcz przerażenia.

• Na terenie obiektu znajduje się sklep, gdzie możecie kupić książki opowiadające o historii Węgier. Oprócz nich, dostępne są także inne pamiątki.

 

Kiedy zwiedzać:

• Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek – Niedziela: 10.00 – 18.00

• W pierwszą sobotę każdego miesiąca załapiecie się na darmowy wstęp, jeżeli:

- macie mniej niż 26 lat,

- zwiedzacie z dziećmi poniżej 18 roku życia (dzieci + dwójka opiekunów wchodzą bez płacenia)

 

Ceny:

Bilet normalny – 2000 HUF

Bilet ulgowy – 1000 HUF

Bilet normalny na wystawę czasową – 1500 HUF

Bilet ulgowy na wystawę czasową – 750 HUF

Wstęp darmowy – dzieci poniżej 6 roku życia, osoby powyżej 70 roku życia, niepełnosprawni z osobą towarzyszącą

Audioprzewodnik – 1500 HUF

Zwiedzanie z przewodnikiem (grupa min. 30 osób) – 8000 HUF

 

Dla kogo:

• Dla każdego, kto interesuje się historią

• Dla wszystkich, którzy przyglądając się minionym tragediom zostają zainspirowani do myśli, aby nigdy, przenigdy nie wracać do złego i robić wszystko, aby świat żył w pokoju i harmonii międzyludzkiej

 

Dla kogo nie:

• Nie dla bardzo wrażliwych osób, które mogą nie poradzić sobie ze zbyt dużą dawką trudnych emocji i wspomnień.

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Węgierski Parlament – bogata architektura i współczesna polityka. Nie jesteście ciekawi, jak zwiedzanie Parlamentu wypadnie po wrażeniach z Domu Terroru?

Bazylika świętego Stefana – jedna z najciekawszych świątyń na terenie Budapesztu

Węgierskie Muzeum Narodowe – tutaj znajdziecie szersze spojrzenie na historię Węgier.

 

Jak dojechać:

• Do muzeum z łatwością dotrzecie za pomocą 1 linii metra (żółtej) – wysiądźcie na stacji Vörösmarty utca - bądź tramwaju 5/6 – przystanek Oktogon.

 

Gdzie zaparkować:

• Możecie zaparkować na bezpłatnym parkingu przy centrum handlowym Arena Plaza

• Do wyboru pozostaje też podziemny parking w Bazylice świętego Stefana (http://www.bazilikagarazs.hu/en/).

Więcej informacji

Strona internetowa: http://www.terrorhaza.hu/en

Numer telefonu:+36 (1) 374 26 00

Adres e-mail: muzeum@terrorhaza.hu

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-24 10:47:45
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Budapeszt - plan wycieczki
    Tym razem zabierzemy Was na wycieczkę do miasta, w którym, ani przez moment, nie można się nudzi
    WIĘCEJ>>