Dom Terroru
Gdzie się znajduje:
Budapeszt, Andrássy út 60, 1062 Węgry (mapa)
Tematycznie:
Tematyką muzeum jest tragiczny kawałek węgierskiej historii (nie bez przyczyny powstała nazwa Terror Háza – dom terroru). Jego misja to przybliżenie zwiedzającym okresu totalitaryzmu i ofiar, które przyniósł, a także szerokie odniesienia do rewolucji 1956 roku. Było to krwawe powstanie Węgrów przeciwko stalinowskiemu reżimowi, brutalnie stłumione przez ZSRR.
Co warto wiedzieć:
Budynek, w którym mieści się muzeum od 1945 roku do roku powstania węgierskiego pełnił funkcję siedziby policji stalinowskiej. Pochodzi jednak już z dawniejszych czasów, z końca XIX wieku. Wydaje się, że polityczne tło jest mu przeznaczone – zanim jeszcze nadszedł okres totalitaryzmu, urządzono w nim faszystowskie, antysemickie więzienie.
Co znajdziesz na miejscu:
Na miejscu czekają na Was bardzo silne przeżycia. Do zwiedzania jest piwnica, parter, pierwsze i drugie piętro. Wystawę stałą zaaranżowano w taki sposób, aby wpłynąć na zmysły zwiedzających. Kolorystyka, oświetlenie, muzyka, rekonstrukcje pomieszczeń – wszystko zostało dokładnie przemyślane. Będąc w Domu Terroru wejdziecie do więziennych cel, gdzie niewinne ofiary systemu były bite i krzywdzone, co często kończyło się śmiercią. Zobaczycie sąd, sale tortur, czołg, zdjęcia, ubrania i meble przedstawiające różne strony tamtych tragicznych czasów. Od spartańskich cel po bogactwo sowietów. Poznając prawdziwe historie prawdziwych ludzi zapomnicie, że wspomniany terror już dawno minął – długo nie opuści Was dreszcz przerażenia.
• Na terenie obiektu znajduje się sklep, gdzie możecie kupić książki opowiadające o historii Węgier. Oprócz nich, dostępne są także inne pamiątki.
Kiedy zwiedzać:
• Godziny otwarcia:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Niedziela: 10.00 – 18.00
• W pierwszą sobotę każdego miesiąca załapiecie się na darmowy wstęp, jeżeli:
- macie mniej niż 26 lat,
- zwiedzacie z dziećmi poniżej 18 roku życia (dzieci + dwójka opiekunów wchodzą bez płacenia)
Ceny:
Bilet normalny – 2000 HUF
Bilet ulgowy – 1000 HUF
Bilet normalny na wystawę czasową – 1500 HUF
Bilet ulgowy na wystawę czasową – 750 HUF
Wstęp darmowy – dzieci poniżej 6 roku życia, osoby powyżej 70 roku życia, niepełnosprawni z osobą towarzyszącą
Audioprzewodnik – 1500 HUF
Zwiedzanie z przewodnikiem (grupa min. 30 osób) – 8000 HUF
Dla kogo:
• Dla każdego, kto interesuje się historią
• Dla wszystkich, którzy przyglądając się minionym tragediom zostają zainspirowani do myśli, aby nigdy, przenigdy nie wracać do złego i robić wszystko, aby świat żył w pokoju i harmonii międzyludzkiej
Dla kogo nie:
• Nie dla bardzo wrażliwych osób, które mogą nie poradzić sobie ze zbyt dużą dawką trudnych emocji i wspomnień.
Co zobaczyć w pobliżu:
• Węgierski Parlament – bogata architektura i współczesna polityka. Nie jesteście ciekawi, jak zwiedzanie Parlamentu wypadnie po wrażeniach z Domu Terroru?
• Bazylika świętego Stefana – jedna z najciekawszych świątyń na terenie Budapesztu
• Węgierskie Muzeum Narodowe – tutaj znajdziecie szersze spojrzenie na historię Węgier.
Jak dojechać:
• Do muzeum z łatwością dotrzecie za pomocą 1 linii metra (żółtej) – wysiądźcie na stacji Vörösmarty utca - bądź tramwaju 5/6 – przystanek Oktogon.
Gdzie zaparkować:
• Możecie zaparkować na bezpłatnym parkingu przy centrum handlowym Arena Plaza
• Do wyboru pozostaje też podziemny parking w Bazylice świętego Stefana (http://www.bazilikagarazs.hu/en/).
Więcej informacji
Strona internetowa: http://www.terrorhaza.hu/en
Numer telefonu:+36 (1) 374 26 00
Adres e-mail: muzeum@terrorhaza.hu
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Breakplan
-
Budapeszt - plan wycieczkiTym razem zabierzemy Was na wycieczkę do miasta, w którym, ani przez moment, nie można się nudziWIĘCEJ>>