Budapeszt

BudapesztWprowadzenie

Wprowadzenie

Budapeszt jest jedną z najchętniej odwiedzanych stolic europejskich. Duże zainteresowanie wśród turystów spowodowane jest nie tylko niskimi kosztami pobytu, ale także atrakcjami, które ma do zaoferowania to pełne kontrastów miasto. Podzielone na dwie części Dunajem, stanowi prawdziwą mieszankę kulturową. Spacer po spokojnej i zabytkowej prawobrzeżnej Budzie sprawi, że poczujemy, jakbyśmy przenieśli się w przeszłość. Tutaj ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu. W tej części Budapesztu dominują wzgórza porośnięte zielenią. Natomiast nowoczesny Peszt posiada bardzo bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową. Lewy brzeg zachwyca architekturą, imponuje licznymi muzeami i galeriami sztuki. Po tej stronie rzeki miasto tętni życiem, zwłaszcza nocą. Zwolennicy wieczornej zabawy będą zachwyceni ilością i różnorodnością restauracji, knajpek i barów, zlokalizowanych głównie w starych kamienicach i opuszczonych fabrykach.

Nie możecie się doczekać wyjazdu do Budapesztu? Wyszukajcie swoje wymarzone wczasy spośród setek ofert od najbardziej popularnych biur podróży!

Informacje ogólne

Liczba ludności: 1,7 mln

Powierzchnia: 525 km²

Burmistrz: István Tarlós

Język urzędowy: węgierski

Waluta: forint (Ft, HUF)

Numer kierunkowy: +1

Geografia i historia

Geografia

Budapeszt znajduje się w północnej części Węgier. Jest miastem leżącym nad Dunajem i charakteryzującym się bardzo zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Prawobrzeżna Buda to wzgórza porośnięte zielenią, liczne jaskinie i wzniesienia. Tutaj znajduje się też najwyższe wzniesienie w stolicy, a zarazem idealny punkt widokowy, czyli Góra Jana, mierząca 529 m n.p.m. Natomiast Peszt jest rozległą równiną, która stanowi część Wielkiej Niziny Węgierskiej, otaczającej miasto od wschodu i południa.

 

Historia

Początki osadnictwa na terenie obecnego Budapesztu przypadają na drugie tysiąclecie p.n.e. Wtedy ziemie te zamieszkiwane były przez Scytów i Celtów, następnie zostały wcielone do Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie z tego okresu zachowały się m.in. ruiny miasta i amfiteatr. W 896 r. na terenach obecnego Budapesztu osiedlili się przodkowie dzisiejszych Węgrów – Madziarowie. Jednak za oficjalną datę powstania stolicy uznaje się rok 1873, kiedy to dwa sąsiadujące ze sobą miasta – Buda i Peszt, połączyły się w jedno. Do 1918 roku Budapeszt był potężnym miastem, rywalizującym z Wiedniem i Paryżem o miano najbardziej kulturalnej stolicy w Europie. Niestety, obie wojny światowe bardzo osłabiły jego pozycję, a zabudowania miasta w tym okresie prawie całkowicie zrównano z ziemią.

Po wojnie Budapeszt bardzo szybko odbudowano, jednak w 1956 roku wstrząsnęło nim kolejne tragiczne wydarzenie. Powstanie węgierskie, które rozpoczęło się od manifestacji pod pomnikiem Józefa Bema w stolicy, a wkrótce rozprzestrzeniło się na cały kraj. Miasto odrodziło się w 1990 roku, kiedy na Węgrzech wybrano demokratyczne władze. W latach 1990-2010 nastąpił rozwój infrastruktury, m.in. otwarto wiele mostów i rozbudowano sieć autostrad. Liczne reformy doprowadziły do odrodzenia miasta i odtworzenia dawnej potęgi.

Kultura i zwyczaje

W Budapeszcie obcokrajowcy są bardzo mile przyjmowani przez miejscowych. Zwłaszcza Polacy mogą poczuć się tutaj jak w domu. Polskich turystów można spotkać w stolicy bardzo często, a ponadto jesteśmy narodem bardzo lubianym przez tutejszą społeczność. Nie bez przyczyny mawia się ,,Polak, Węgier, dwa bratanki...”. Ponadto, Budapeszt jest miastem zarówno wielokulturowym, jak i bardzo kulturalnym. Organizowane są tu liczne wydarzenia artystyczne, które przyciągają zarówno turystów, jak i budapeszteńczyków.

 

Festiwale w Budapeszcie:

  • Międzynarodowy Festiwal Książki w Budapeszcie – również odbywa się w kwietniu. Ten festiwal to okazja dla wszystkich moli książkowych na spotkanie ze swoimi ulubionymi autorami.
  • Letni Festiwal Żydowski – na to wydarzenie zapraszani są artyści z całego świata. Festiwal promuje tolerancję i różnorodność poprzez sztukę.
  • Tydzień Designu w Budapeszcie – wypełniony wystawami młodych talentów w dziedzinie projektowania.
  • Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy – odbywa się w styczniu, jest to idealne wydarzenie dla dzieci i nie tylko. Można tu zobaczyć artystów cyrkowych z całego świata.
  •  Więcej festiwali znajdziecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.

 

Spodobał Wam się ten wstęp do przewodnika po Budapeszcie? A może chcielibyście polecieć tam z naszą darmową pomocą? Zorganizujemy za Was zarówno przelot, jak i nocleg. Z nami zaoszczędzicie czas, pieniądze oraz nerwy! Wystarczy się z nami skontaktować: rezerwacje@breakplan.com lub przez nasz fanpage na Facebooku.  Udzielimy wszystkich niezbędnych informacji! Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.