Budapeszt

BudapesztCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS  TREŚCI

Gellert-hegy  (Góra Gellerta) Varhegy  (Góra Zamkowa)Országház  (dawny gmach parlamentu)Pomnik Józefa Bema | Dohány Utcai Zsinagoga  (Synagoga Centralna) | Mátyás Templom  (Kościół Macieja) | Baszta Rybacka | ParlamentSzent Istvan Bazilika  (Bazylika Świętego Stefana) | Magyar Nezmeti Muzeum (Muzeum Narodowe) | Terror Haza  (Dom Terroru) | Hősök Tere  (Plac Bohaterów) | Margitsziget  (Wyspa Małgorzaty)

 

Macie tylko kilka dni urlopu i nie wiecie, jak zaplanować zwiedzanie Budapesztu? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy plan wycieczki, który pomoże Wam poznać to wyjątkowe miasto! Nasz plan wycieczki po Budapeszcie znajdziecie tutaj.

 

Gellert-hegy  (Góra Gellerta)

To wzgórze, mające 235 metrów wysokości, nazwę zawdzięcza weneckiemu męczennikowi  św. Gellertowi, który, jak głosi legenda, został strącony do Dunaju. Miejsce to, uważane jest za jeden z najlepszych punktów widokowych w całym Budapeszcie. Na wschodnim stoku wzniesienia wybudowano pomnik przedstawiający św. Gellerta, natomiast na południe od pomnika znajduje się wejście do wybudowanej w 1926 roku skalnej kaplicy, wykutej w naturalnej grocie. W tym miejscu można podziwiać m.in. replikę obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Na wzgórzu znajdują się także mury cytadeli wybudowanej w XIX wieku przez Austriaków, z których rozpościera się piękny widok na miasto.

 

Varhegy (Góra Zamkowa)

Ta dzielnica ulokowana na prawym brzegu Dunaju, to mieszanka stylu wielu epok. Budynki typowo średniowieczne sąsiadują z zabudowaniami XIX-wiecznymi. Koniecznie trzeba przespacerować się tutejszymi uliczkami, podziwiając jednocześnie zabytki architektury i przepiękne widoki na Peszt. Góra zawdzięcza nazwę znajdującemu się w tym miejscu pałacowi królewskiemu – Budai Varpalota. Do pałacu można się dostać kolejką Budavari Siklo, której kąt nachylenia wynosi 48 stopni. Kursuje z placu Clarka od 7:30 do 22:00, a koszt przejażdżki to 1000 Ft.

W pałacu mieści się Węgierska Galeria Narodowa prezentująca dzieła węgierskich twórców od X wieku do współczesności (czynna od wt. do ndz. 10:00-18:00; wstęp: 1200 Ft), zaś w północnym skrzydle otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej. Skrzydło zachodnie mieści zbiory Biblioteki Narodowej im. Szechenyiego, jednak najbardziej interesujące jest Muzeum Historii Budapesztu (czynne od wt. do ndz. 10:00-18:00; wstęp: 2000 Ft), ulokowane w skrzydle południowym.

 

Országház  (dawny gmach parlamentu)

Znajduje się na rogu Szentháromság tér i ulicy Országház, zaraz obok kościoła Macieja. Obecnie w budynku mieści się m.in. sala koncertowa i Dom Win Węgierskich (Magyar Borok Haza). W tym miejscu można degustować kilkaset odmian wina. Czynne codziennie od 12:00 do 20:00, a koszt wejścia, w zależności od wybranej opcji degustacji, wynosi od 3000 Ft do 12 000 Ft.

 

Pomnik Józefa Bema

Pomnik znajduje się na placu Bem tér i jest jednym z wielu polskich akcentów w Budapeszcie.

 

Dohány Utcai Zsinagoga  (Synagoga Centralna)

Największa synagoga w Europie, zaprojektowana przez Lajosa Fostera w stylu bizantyjsko-mauretańskim, powstała w XIX w. Wnętrze ozdobiono freskami i pięknymi żyrandolami. Przy synagodze znajduje się Muzeum Historii Żydowskiej, które upamiętnia Żydów zamordowanych podczas holocaustu. Wokół synagogi znajduje się kilka miejsc wartych uwagi, m.in. Świątynia Bohaterów ze Ścianą Płaczu i Drzewo Pamięci.

Wstęp do synagogi i muzeum jest płatny. Cena dla dorosłych to 3000 Ft, dla studentów 2000 Ft, a dla dzieci 800 Ft. W lecie zwiedzanie możliwe jest od niedzieli do czwartku w godz. 10:00-18:00, w piątki w godz. od 10:00 do 16:30. Zimą obiekty czynne są od ndz. do czw. w godz. 10:00-16:00, zaś w pt. od 10:00 do 14:00. Sobota jest świętem żydowskim i wtedy zarówno synagoga, jak i muzeum są zamknięte dla zwiedzających.

 

Mátyás Templom  (Kościół Macieja)

Nazwę zawdzięcza sponsorowi, królowi Maciejowi Korwinowi. W czasach tureckich został przekształcony na meczet, a jego ściany zapełniono wersami Koranu. Jednak w XIX wieku przywrócono jego dawną formę, a wnętrza pokryto dziełami wybitnych węgierskich twórców.

 

Baszta Rybacka

Znajduje się na placu za kościołem Macieja. Nazwa pochodzi od rybaków, którzy w dawnych czasach bronili Baszty. Obecnie z tego miejsca można podziwiać piękny widok na Dunaj i Peszt.

 

Parlament

Siedziba Zgromadzenia Narodowego położona jest na lewym brzegu Dunaju, dokładniej na środku placu Kossuth tér. Wybudowany w XVIII wieku budynek miał być symbolem suwerenności narodu. budapest-parlament-Budapeszt-Węgry-śrdkowe-breakplanInspiracją dla powstania projektu parlamentu był londyński Houses of Parliament. W tym miejscu można podziwiać insygnia królewskie, w tym najważniejsze, czyli koronę św. Stefana, którą koronowano władców Węgier od XI do początku XX wieku.

Parlament czynny jest od pon. do sb. Od 8:00 do 16:00, w ndz. w godz. 8:00-14:00. Możliwe jest zwiedzanie w kilku językach: angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i hebrajskim. Wstęp jest płatny, opłata dla obywateli Unii Europejskiej wynosi 15 euro, zaś dla turystów spoza 30 euro. Dla dzieci poniżej 6. roku życia wstęp jest bezpłatny. Na placu wokół parlamentu stoją dwa pomniki warte uwagi. Pierwszy przedstawia Franciszka II Rakoczego, dowodzącego w powstaniu Węgrów przeciwko Habsburgom. Drugi zaś Lajosa Kossutha, przywódcę węgierskiej Wiosny Ludów w latach 1848-1849.

 

Szent Istvan Bazilika  (Bazylika Świętego Stefana)

Największy kościół w Budapeszcie, znajduje się na placu św. Stefana, niedaleko budynku parlamentu. Wnętrze może podobno pomieścić nawet 8 500 wiernych. Atrakcją, która przyciąga większość turystów, jest kaplica Świętej Prawicy, gdzie w ozdobnym relikwiarzu przechowywana jest ręka św. Stefana. Z wieży bazyliki rozpościera się wspaniały widok na miasto.

Dla zwiedzających budynek czynny jest od 10:00 do 15:00, a wstęp kosztuje 1600 Ft.

 

Magyar Nezmeti Muzeum (Muzeum Narodowe)

Sam gmach w stylu neoklasycystycznym jest bardzo imponujący, jednakże zbiory także zasługują na uwagę. Najbardziej interesujące wystawy dotyczą Węgrów, ich historii i kultury, od czasów prehistorycznych do obecnych. Oprócz wystaw stałych, dostępne są również czasowe.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. od 10:00 do 18:00. Za bilet normalny trzeba zapłacić 1 600 Ft.

 

Terror Haza  (Dom Terroru)

Dom Terroru, nazywany zamiennie Muzeum Totalitaryzmu. Miejsce mające upamiętnić ofiary rewolucji w 1956 roku i totalitaryzmu na Węgrzech. Dawniej w budynku mieściło się więzienie, w którym torturowano i mordowano przeciwników totalitaryzmu. Samo muzeum przypomina trochę Muzeum Powstania Warszawskiego, jednak powstało wcześniej, bo w 2002 roku. Obrazom przedstawionym w tym miejscu towarzyszą przeróżne odgłosy, które potęgują wrażenie niepokoju. Wystawy zaaranżowano z wielką starannością o każdy szczegół. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. Wstęp: 2000 Ft.

 

Hősök Tere  (Plac Bohaterów)

Nazywany też Placem Milenijnym, gdyż powstał, aby uczcić tysiąc lat istnienia państwa węgierskiego. Na środku placu stoi kolumna przedstawiająca archanioła Gabriela z węgierską koroną. Legenda głosi, że ten przyśnił się królowi Stefanowi i stąd powstało państwo węgierskie. Kolumnę otaczają posągi wodzów madziarskich. Na uwagę zasługują także posągi bohaterów Węgier, które tworzą półkolistą kolumnadę. Po obu stronach placu znajdują się dwa muzea. Pierwsze z nich, czyli Muzeum Sztuk Pięknych. W tym miejscu można podziwiać pokaźną kolekcję dzieł międzynarodowych artystów. Da Vinci, Rembrandt, Delacroix, Monet, Cézanne, Gauguin, Kokoschka i Chagall to nie jedyne nazwiska, które przyciągną miłośników sztuki. Oprócz wystaw stałych, w ofercie znajdują się także interesujące wystawy czasowe. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a wstęp kosztuje 1 800 Ft. Po drugiej stronie Placu Bohaterów znajduje się Pałac Sztuki. W tym miejscu wystawiane są dzieła twórców węgierskich i zagranicznych, organizowane są liczne przyjęcia i spektakle.

 

Margitsziget  (Wyspa Małgorzaty)

Wyspa na Dunaju jest jednym z najspokojniejszych i najbardziej zielonych miejsc w Budapeszcie. Nazwa wyspy pochodzi od córki króla Beli III, który w podziękowaniu Bogu za ocalenie Węgier przed najazdem tatarskim, oddał swoją córkę Małgorzatę do klasztoru dominikanek. Pamiątkę tamtych czasów stanowią ruiny klasztorów znajdujące się na wyspie. Jedną z największych tutejszych atrakcji jest kąpielisko Palatinus (więcej na ten temat w walorach wypoczynkowych). Wart uwagi jest także ogród japoński, w którym można odpocząć w przerwie od zwiedzania Budapesztu

Wypoczynek

Festiwale i festyny

Mieszkańcy Budapesztu uwielbiają świętować i bawić się na przeróżnych festiwalach. W marcu warto wybrać się na Budapeszteński Festiwal Wiosenny. Przez dwa tygodnie muzycy, śpiewacy i tancerze prezentują swoje talenty, wtedy też odbywają się liczne kiermasze w różnych częściach miasta. W sierpniu organizowany jest największy festiwal muzyczny w stolicy, a zarazem jeden z najpopularniejszych w Europie – Sziget. Odbywa się na wyspie Obudai. Przez tydzień grają tu artyści światowej sławy, reprezentujący różne rodzaje muzyki, od elektronicznej po rocka. Cena biletu na 7 dni koncertów to 260 euro. W cenę wliczone jest miejsce na polu namiotowym. Na przełomie sierpnia i września na terenie całego kraju organizowane są imprezy poświęcone winu. Także w stolicy organizowany jest Międzynarodowy Budapeszteński Festiwal Wina. Uważany za jeden z najlepszych festiwali tego typu w Europie, przyciąga wielu amatorów wybornego trunku, którzy maja możliwość degustacji przeróżnych odmian węgierskiego wina.

Ci, którzy odwiedzają Budapeszt zimą, powinni wybrać się na jarmark świąteczny, który odbywa się od początku grudnia na placu Vörösmarty. Stragany uginają się pod ciężarem wyrobów rzemieślniczych, głównie ozdób świątecznych. Jednak stoiska gastronomiczne również są warte uwagi. Szczególnie te oferujące przepyszne (a jakże!) grzane wino.

 

Free Walking Tours

Bardziej ciekawym historii Budapesztu poleca się Free Budapest Tours. Jest to inicjatywa, która staje się coraz bardziej popularna w większości miejsc w Europie. Mieszkańcy stolicy oprowadzają turystów po swoim mieście, opowiadając jednocześnie jego historię. Czas trwania to około 2,5 godziny, podczas spaceru poznajemy najważniejsze zabytki Budapesztu. Jest to bezpłatne, jednak jeśli chcemy, pod koniec możemy wspomóc organizację nawet niewielką sumą, szczególnie jeśli jesteśmy zadowoleni z wycieczki.

 

Kąpielisko Palatinus

To miejsce powinno spodobać się każdemu niezależnie od wieku. Kąpielisko zlokalizowane na Wyspie Małgorzaty jest jednym z najbardziej znanych tego typu ośrodków w stolicy Węgier. Zwłaszcza warte odwiedzenia, gdy chcemy się schłodzić w upalny dzień, a tych w Budapeszcie nie brakuje. Kilkanaście basenów różnego typu: płytkie, głębokie, z ciepłą lub zimną wodą. Oprócz tego jacuzzi, sztuczne fale i liczne zjeżdżalnie. Atrakcji jest tu tyle, że nikt nie ma prawa się nudzić. Miejsce to jest bardzo chętnie wybierane także przez rodziny z dziećmi. Wstęp dla dorosłych to koszt 2 800 Ft, studenci i dzieci płacą 2 100 Ft.

 

Wielka Hala Targowa

Tym, którzy ze swojej podróży chcieliby przywieźć pamiątki, poleca się odwiedzenie Wielkiej Hali Targowej. Jest to najstarsze i największe miejsce tego typu w stolicy. Cały parter zapełniony jest specjałami, z których słyną Węgry. Różne odmiany papryki mielonej, lokalne alkohole, czy wędliny. To wszystko można zakupić w dość rozsądnych cenach. Na pierwszym piętrze hali znajduje się część przemysłowa, gdzie można zakupić popularne pamiątki, takie jak magnesy, czy koszulki, ale także wyroby rękodzielnicze.

 

Chcielibyście już być w Budapeszcie, ale nie macie ochoty organizować wyjazdu? Możemy zrobić to za Was! Skontaktujcie się z nami na fanpage'u lub przez maila (rezerwacje@breakplan.com), więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

 


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.