Budapeszt

BudapesztDojazd

Loty

Most lancuchowy Budapeszt 1024x682Najszybszym sposobem dostania się do Budapesztu jest przelot samolotem. Podróż trwa trochę ponad godzinę. Tanie loty do Budapesztu oferuje linia Wizz Air. Jeśli upolujemy bilety w promocyjnej cenie, za lot w obie strony zapłacimy 80 zł. Droższą opcją jest przelot samolotem linii LOT. Ceny biletów zaczynają się od 300 zł w jedną stronę. Loty obu linii przyjmuje lotnisko Budapeszt Liszt Ferenc. Największy port lotniczy na Węgrzech oddalony jest o 16 kilometrów od stolicy. Do centrum najlepiej dojechać autobusem i metrem. Bilety na oba środki transportu można nabyć w licznych punktach zlokalizowanych na lotnisku. Najpierw wsiadamy w autobus linii 200E, który rusza spod samego terminala. Dojeżdżamy do samego końca (stacja Kőbánya-Kispest M), a tam przesiadamy się w metro.

Poszukiwanie lotów to nie jest Wasza pasja? Za darmo możemy znaleźć dla Was bilety w najlepszej cenie. Skontaktujcie się z nami tutaj i cieszcie się wymarzonym wypoczynkiem!

Jeśli chcecie sami poszukać najlepszych lotów, to możecie wypróbować naszą wyszukiwarkę tanich lotów.

Pociąg

Bezpośrednio do Budapesztu można dojechać pociągiem z Warszawy i Krakowa. Podróż trwa około 13 godzin, a koszt biletu w jedna stronę to około 200 zł. Bilet z Krakowa jest odrobinę tańszy. Będąc w Budapeszcie warto korzystać z pociągów, które są jednym z szybszych środków transportu zarówno na trasie międzymiastowej, jak i podmiejskiej.

W stolicy znajdują się trzy dworce kolejowe: Dworzec Wschodni (Keleti Pályaudvar) odbiera połączenia międzynarodowe z zachodu, Dworzec Zachodni (Nyugati Pályaudvar) i Dworzec Południowy (Déli), z którego odjeżdżają pociągi do Balatonu i Peczu. Wszystkie dworce znajdują się w centrum miasta i bez problemu można się do nich dostać metrem.

Samochód

Jedną z opcji dotarcia do Budapesztu jest podróż samochodem. Droga z Warszawy zajmuje niecałe 9 godzin i wynosi ok. 700 km. Węgry posiadają nowoczesny i sprawny system drogowy. Udając się w podróż samochodem, należy zapoznać się z panującymi w tym kraju zasadami ruchu drogowego. Trzeba pamiętać, że każde auto poruszające się po węgierskich drogach powinno być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, kamizelkę odblaskową, a zimą w łańcuchy na koła. Ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h, na drogach głównych jest to 90 km/h, 110 km/h na drogach szybkiego ruchu i 130 km/h na autostradach. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości można dostać mandat w wysokości do 300 000 Ft. Obowiązkowo trzeba mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Nawet po wypiciu tylko jednej lampki wina, prowadzenie samochodu jest kategorycznie zabronione. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0.0. Przekroczenie tej granicy uznawane jest za przestępstwo i podlega karze grzywny od 100 000 Ft lub karze więzienia.

W centrum miasta obowiązują płatne parkingi. Należy wykupić bilet w parkometrze i umieścić go za przednią szybą. W razie nieoczekiwanych problemów z autem, najlepiej zadzwonić pod nr tel. 188 po całodobową pomoc drogową – Magyar Auto Club.

Ceny paliw na Węgrzech nie są wysokie. Za litr paliwa 95 zapłacimy 385 HUF, olej napędowy kosztuje 366 HUF, a gaz – 217 HUF.

Wszystkie węgierskie autostrady oznaczone są literą ,,M'' i są płatne. Wjeżdżając do kraju, należy zaopatrzyć się w winietę. Można ją nabyć przy wjeździe na autostradę lub na stacji benzynowej. Winieta dziesięciodniowa kosztuje 2 975 Ft, miesięczna – 4 780 Ft, a roczna – 42 980 Ft. Zakup winiety jest konieczny, za nieposiadanie grozi mandat w wysokości 70 000 Ft.

Do najszybszych tras z Polski na Węgry należy droga E371 przez Krosno i Koszyce do Miszkolca. Nieco dłuższa podróż wiedzie drogą E77 z Krakowa przez Chyżne, Rużomberok i Bańską Bystrzycę do Budapesztu.

Dojazd do Budapesztu autem wydaje się dla Was najlepszym rozwiązaniem, ale z drugiej strony nie chciecie zabierać własnego samochodu? Z pomocą przyjdzie Wam multiwyszukiwarka wynajmu aut, gdzie znajdziecie mnóstwo ofert z najlepszych wypożyczalni!

 


Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych obydwu kwestii i innych odkryjecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.