Parlament

Parlament w Budapeszcie

Gdzie się znajduje

Budapeszt, Kossuth Lajos tér 1-3, 1055 Węgry (mapa)

 

Co warto wiedzieć

Czy wiecie, kim jest święty Stefan? Jeśli czytaliście już o innych atrakcjach Budapesztu, na pewno pamiętacie, że mieliśmy już okazję przyjrzeć się jego dłoni – relikwi przechowywanej w Bazylice, a także płaszczowi koronacyjnemu, znajdującemu się w Muzeum Narodowym. Jeśli myśleliście, że to wszystko, co pozostało po pierwszym węgierskim królu, mylicie się. Właśnie w parlamencie możecie obejrzeć należącą do niego koronę i insygnia królewskie. Oryginalna, węgierska nazwa parlamentu to Országház. Odważycie się wymówić to słowo?;) Budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku, gdy na skutek połączenia trzech mniejszych miast powstało jedno – Budapeszt. Dominuje w nim styl neogotycki, jednak we wnętrzu możecie dostrzec też elementy barokowe (nie bez powodu do budowy zużyto 40 kilogramów złota i wiele kamieni szlachetnych). To jeden z największych budynków parlamentuna świecie. Zdecydowanie jest co zwiedzać!

 

Kiedy zwiedzać:

Godziny otwarcia dla zwiedzających:

• 1 kwietnia – 31 października: 8.00 – 18.00

• 1 listopada – 31 marca: 8.00 – 16.00

W okresie posiedzeń Zgromadzenia Narodowego zwiedzanie jest nieco utrudnione, wówczas godziny otwarcia skracają się od godziny 8.00 do 10.00.

 

Ceny:

• Jako obywatele Unii Europejskiej, możecie cieszyć się znacznie niższymi cenami. Różnica między wejściówką dla członka UE, a osoby spoza niej, może się różnić nawet o 3200 HUF!

• Dorośli, bilet normalny – 2000 HUF

Osoby uczące się, w wieku 6-24 lat – 1200 HUF

Dzieci poniżej 6 lat – wstęp darmowy

 

Dla kogo:

• Dla każdego, kogo zainteresowało znajdowanie kolejnych śladów świętego Stefana w Budapeszcie

• Dla miłośników ciekawej architektury

• Dla ludzi zainteresowanych polityką

 

Dla kogo nie:

• Nie dla osób z dużymi torbami, walizkami, niebezpiecznymi przedmiotami (ochrona sprawdza, czy nie wnosicie do parlamentu czegoś podejrzanego)

• Nie dla zwierząt, do środka mogą wejść jedynie psi przewodnicy osób niepełnosprawnych

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Dunaj – okolica jest tak malownicza, że koniecznie musicie przespacerować się brzegiem rzeki i przyjrzeć się budynkowi Parlamentu z różnych stron

Park Szabadság tér– oaza zieleni w centrum miasta

Góra Gellerta – wyjątkowe miejsce z legendarną historią, idealne dla każdego, kto lubi podziwiać świat z wysokości

Synagoga Centralna w Budapeszcie – świetna okazja, aby poznać atmosferę innych kultur i wierzeń

Jak dojechać

• Dojazd z lotniska, na przykład:

Na przystanku obok lotniska (Liszt Ferenc Airport 2) złapcie autobus linii 200E (kierunek Kőbánya-Kispest). Wysiądźcie na ostatniej stacji - Kőbánya-Kispest – skąd dzielą Was dwie minuty od metra. Następnie łapcie niebieskie metro, linię 3, w kierunku Újpest-Központ, wysiądźcie na Arany János utca i spacerem dotrzyjcie do Parlamentu.

 

Gdzie zaparkować

• Bezpłatny parking przy centrum handlowym Arena Plaza,

• Płatny parking podziemny w Bazylice Świętego Stefana: http://www.bazilikagarazs.hu/en/.

 

Więcej informacji

strona internetowa: http://www.parlament.hu/

Office of the National Assembly Customer Service Office

1055 Budapest, Kossuth tér 1-3.

Numer telefonu: (+36-1) 441-4415 lub (+36-1) 441-4904

E-mail: idegenforgalom@parlament.hu

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-15 09:14:28
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Budapeszt - plan wycieczki
    Tym razem zabierzemy Was na wycieczkę do miasta, w którym, ani przez moment, nie można się nudzi
    WIĘCEJ>>