Bazylika Św. Stefana

Bazylika Św. Stefana

Gdzie się znajduje:

Szent István tér 1, 1051 Budapeszt (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

• W Bazylice przechowywany jest jeden z największych węgierskich skarbów, zmumifikowana dłoń pierwszego króla tego kraju – Stefana I. Znajduje się w bogato zdobionym relikwiarzu i każdego roku, dnia 20 sierpnia jest wynoszona w uroczystej procesji na ulice Budapesztu. Z jakiej okazji? Węgrzy obchodzą wtedy narodowe święto, wspomnienie świętego Stefana.

• To największy węgierski kościół, może pomieścić aż 8500 wiernych! Czy nie chcielibyście znaleźć się wśród nich i razem z nimi podziwiać niezwykłe architektonicznie wnętrze świątyni?

• Oprócz świętego Stefana, w Bazylice spotkacie także świętego Gerarda, apostoła Węgier, którego rzeźba znajduje się w przedsionku budowli.

• Świątynia łączy styl klasycystyczny i neorenesansowy, do najciekawszych elementów konstrukcji należy prawie 100 metrowa kopuła – jej antresola jest otwarta dla zwiedzających, możecie wejść tam pokonując schody lub dojeżdżając windą. Pamiętajcie, że naprawdę jest co podziwiać, Bazylika świętego Stefana to trzecia pod względem wysokości węgierska budowla!

 

Kiedy zwiedzać:

Godziny otwarcia dla zwiedzających:

Poniedziałek – piątek: 9.00 – 17.00

Sobota: 9.00 – 13.00

Niedziela: 13.00 – 17.00

• Warto odwiedzić Bazylikę w celu posłuchania odbywających się tam koncertów organowych. Zazwyczaj mają miejsce w czwartki, o godzinie 20.00 (trwają 70 minut bez przerwy).

• Jeżeli chcecie podziwiać widoki z antresoli, musicie wybrać się do Budapesztu w terminie 1 kwiecień – 31 październik, poza tym sezonem wejście jest zamknięte dla zwiedzających.

 

Ceny:

• Wstęp do Bazyliki jest darmowy. Jednak jeżeli chcecie zwiedzać go z przewodnikiem, zapłacicie:

1 600 HUF – dorośli, bilet normalny (razem z wejściem na antresolę, bez niego 1100 HUF)

1200 HUF –bilet ulgowy, dla studentów i emerytów (razem z wejściem na antresolę, bez niego 900 HUF)

• Niestety zwiedzanie z przewodnikiem oprowadzającym turystów w języku angielskim jest droższe, wynosi 2000 HUF.

Koncerty także są płatne, zależnie od miejsca zapłacicie 16-28 euro, jako studentom przysługuje Wam zniżka 15-26 euro.

 

Dla kogo:

• Jeśli interesujecie się historią i zabytkami

• Jeśli chcielibyście zobaczyć zmumifikowaną dłoń świętego (pochodzącą z XI wieku!)

• Jeśli macie ochotę na podziwianie Budapesztu z dużej wysokości

 

Dla kogo nie:

• Nie wybierajcie się do Bazyliki, jeżeli macie problem z zachowaniem się w miejscach świętych (hałasujecie, pijecie, śmiecicie, palicie, macie zamiar uprowadzenia dłoni świętego Stefana lub inne haniebne pomysły).

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Park Szabadság Square, na ulicy Szabadság tér – urokliwa oaza zieleni w samym centrum miasta,

Węgierska Opera Państwowa, neorenesansowa ikona architektury z posągami Liszta i Erkela.

 

Jak dojechać:

• Aby dostać się do Bazyliki z lotniska, możecie wsiąść do autobusu 200E ze stacji Liszt Ferenc Airport 2 i wysiąść na Kőbánya-Kispest M, skąd bez problemu złapiecie metro. 11 przystanków dalej znajduje się stacja Arany János utca – wysiadając tam, pozostaje Wam już tylko 6 minut spaceru do celu!

 

Gdzie zaparkować:

• Po bazyliką znajduje się nowoczesny, podziemny parking. Godzinny bilet kosztuje 500 HUF i kupicie go w biurze na 1051 Budapest, Sas utca. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.bazilikagarazs.hu/en/.

 

Więcej informacji

Strona internetowa bazyliki: http://en.bazilika.biz/

Numer telefonu: 1-317-2859

Formularz kontaktowy: http://www.mconet.hu/email-kuldes

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 16:36:08
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Budapeszt - plan wycieczki
    Tym razem zabierzemy Was na wycieczkę do miasta, w którym, ani przez moment, nie można się nudzi
    WIĘCEJ>>