Budapeszt

BudapesztTransport

Komunikacja publiczna

Trzonem komunikacji miejskiej w Budapeszcie jest tramwaj i metro. Komunikacja działa codziennie od ok. 4:30 do 23:30. W nocy kursują autobusy nocne „É” oraz tramwaj nr 6, który jeździ przez całą dobę.

 

Metro

Metro w Budapeszcie jest najstarszym metrem kontynentalnej Europy. Jednak nie należy do największych. Niektórych może przerazić wygląd zarówno niektórych stacji, jak i wagonów, które wydają przeraźliwy łoskot podczas jazdy. Mogłoby się wydawać, że od momentu budowy w 1896 roku nikt tu nic nie zmieniał. Mimo to, budapeszteńskie metro działa szybko i sprawnie. Posiada cztery linie: żółtą, czerwoną, zieloną i niebieską. Kursuje od 4.30 do 23.30. Zielona linia łączy południową Budę z Rákospalotą w Peszcie. Żółta linia prowadzi z Vörösmarty tér do Mexikói út, można nią dojechać m.in. do Opery, placu Bohaterów, kąpieliska széchenyi, zoo i wesołego miasteczka. Linia czerwona łączy Budę z Pesztem, można nią dotrzeć do parlamentu, wielkiej synagogi i Dworca Wschodniego. Niebieska linia prowadzi wzdłuż Dunaju, obok Dworca Zachodniego, bazyliki, Muzeum Narodowego i Muzeum Sztuki Użytkowej. Bilet jednorazowy jest ważny przez 60 minut od skasowania i w ciągu tego czasu pozwala na przesiadki do każdej linii metra.

 

Tramwaje i autobusy

Najlepszym środkiem komunikacji miejskiej w Budapeszcie jest tramwaj. Przemieszcza się szybko i posiada wiele linii, co pozwala na dotarcie nim w wiele zakątków miasta. Alternatywą dla tramwajów są autobusy, jednak nie poleca się jazdy w godzinach szczytu.

Bilety na komunikację miejską kupicie w kioskach, sklepach z papierosami i niekiedy w automatach. Ten sam bilet jest ważny w metrze, autobusie i tramwaju. Bilet jednorazowy kosztuje 350 Ft, jednodniowy – 1 650 Ft, trzydniowy – 4 150 Ft, tygodniowy – 4 950 Ft, dwutygodniowy – 6 500 Ft, miesięczny – 10 500 Ft. Na Węgrzech nie istnieją bilety ulgowe, wszyscy płacą tyle samo.

Po wejściu do środka komunikacji miejskiej koniecznie trzeba skasować bilet. Kontrole biletów zdarzają się bardzo często, a kontrolerzy, których łatwo rozpoznać po czerwonej opasce na rękawie, mają prawo sprawdzić ważność biletu również po wyjściu z pojazdu. Mandat za brak ważnego biletu wynosi ok. 8 000 Ft.

 

Taksówka

Po mieście kursuje wiele taksówek. Zarezerwowanie przez telefon to droższa opcja, znacznie taniej jest wsiąść to taksówki na postoju, bądź zatrzymać ją na ulicy. Licencjonowane taksówki mają żółty kolor. Na drzwiach kierowcy posiadają oznaczenie wraz ze zdjęciem i nazwiskiem taksówkarza, a na drzwiach pasażera tabele opłat za przejazd. Minimalna opłata za przejazd to 280 Ft za kilometr. Jeśli jesteśmy zadowoleni z obsługi, powinniśmy nagrodzić kierowcę 10% napiwkiem.

Wynajem pojazdu

Wypożyczalnie samochodów znajdują się w wielu miejscach w Budapeszcie, m.in. na lotnisku i w hotelach. Największe firmy to Avis i Sixt. Aby wypożyczyć pojazd trzeba mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy co najmniej od roku. Przykładowa cena za wynajęcie na 7 dni samochodu marki Toyota to ok. 200 euro. Jednak poruszanie się po centrum Budapesztu samochodem bywa uciążliwe. Korki to bardzo częste zjawisko, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy mieszkańcy Budapesztu chcą dostać się do pracy lub z niej wracają. Do niektórych miejsc, m.in. Wyspy Małgorzaty czy Dzielnicy Zamkowej, dojazd samochodem jest ograniczony. Nie wyobrażacie sobie poruszania się po Budapeszcie inaczej niż autem? Znajdzcie najlepszy pojazd dzięki tej multiwyszukiwarce.

Parkowanie w tygodniu od 8:00 do 18:00 i w soboty od 8:00 do 12:00 jest płatne. Cena zależy od odległości od centrum miasta. Opłatę uiszcza się w parkometrze, a następnie wydruk umieszcza się za przednią szybą. Jednym z miejsc, gdzie można bezpłatnie zaparkować samochód, jest Plac Bohaterów.

Rower

Wypożyczalnie rowerów działają w niektórych hotelach, jednak rower można również wypożyczyć w specjalnie przeznaczonych do tego punktach, np. Velo-Touring. Dużą popularnością cieszy się także miejska wypożyczalnia rowerów MOL Bubi. W Budapeszcie znajduje się ponad 90 stacji, a aby z nich skorzystać wystarczy mieć wykupioną kartę dostępu – na 24 godziny, 72 godziny lub tydzień. Ten sposób przemieszczania jest idealną alternatywą dla komunikacji miejskiej, zwłaszcza w słoneczne dni. Większa część miasta to niziny, więc poruszanie się rowerem jest proste i szybkie. Budapeszt posiada ok. 140 km ścieżek rowerowych zlokalizowanych w wielu miejscach. Szczególnie poleca się trasę wzdłuż Dunaju, która obfituje w malownicze krajobrazy.

 


Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.