ChicagoCo warto / nie warto?
Chicago – ciekawe miejsca
Dowtown – Chicago Loop
Centrum miasta położone nad brzegiem Jeziora Michigan. To tu mieści się większość godnych odwiedzenia atrakcji miasta, takich jak najwyższy budynek Willis Tower, Millenium Park (zwany też Grant Park, od jednej z jego części) czy słynne muzea. Zwiedzanie warto rozpocząć od ulicy Dearborn Street, nazwanej tak na cześć pierwszej osady kolonizatorów Fortu Dearborn, a gdzie możecie podziwiać najstarsze budynki w stylu chicagowskim wybudowane zaraz po wielkim pożarze miasta w roku 1871. Następnie udajcie się na spacer dzielnicą Magnificent Mile, w skrócie The Mag Mile. To najbardziej prestiżowa część miasta, znajdują się tu wspaniałe wieżowce, ekskluzywne hotele, restauracje i sklepy, a także siedziby bogatych korporacji i redakcja gazety „Chicago Tribune”. Jest to najlepsze miejsce jeżeli chcecie poczuć klimat olbrzymiej amerykańskiej metropolii.
Willis Tower (poprzednio Sears Tower i tak z przyzwyczajenia zwykle zwany przez mieszkańców)
Kiedyś najwyższy wieżowiec na świecie, obecnie najwyższy budynek w Chicago i drugi co do wysokości w Ameryce Północnej (po World Trade Center w Nowym Jorku). Drapacz chmur powstał w latach 1970–1973 i do 1997 roku był najwyższy na świecie. Posiada on 108 pięter i 442,3 metry wysokości, dwie anteny telewizyjne, ustawione na szczycie, sięgają 520 m, czyli na pół kilometra w niebo.
Na 103 piętrze znajduje się taras widokowy Skydeck, z którego rozciąga się wspaniały widok na całe miasto, Downtown i jezioro Michigan. Od 2009 roku ze szklanych klatek poza obrębem tarasu można podziwiać panoramę w zawieszeniu nad przestrzenią miasta poniżej. Bardzo polecamy, ale osoby z lękiem wysokości mogą mieć dużego stracha :)
W 1999 Spiderman – Człowiek-Pająk, jak jest zwany Francuz Alain Robert, wszedł na sam dach budynku bez żadnych zabezpieczeń i profesjonalnego sprzętu.
Otwarte: codziennie, październik–luty: 10.00–20.00, marzec–wrzesień: 9.00–22.00.
Wstęp: 22 dol., dzieci 3–11 – 14 dol.
Strony oficjalne: http://theskydeck.com/, www.searstower.com.
Kolejny popularny drapacz chmur w Chicago. Na 95 piętrze zlokalizowana jest restauracja i bar z najlepszym widokiem w mieście. Chociaż ceny w Signature Room nie należą do tanich to bardzo polecamy wybrać się właśnie tam na obiad za dnia lub a może i w szczególności na drinka nocą.
Inne interesujące drapacze chmur to np. Tribune Building, Reliance Building, czy Trump Tower.
Polecamy wybrać się na jeden z wielu słynnych spektakli w pięknym budynku teatru z 1921 roku. Chicagowski teatr założony przez duet artystów Balaban and Katz, był od czasów powstania sceną znaną w całym kraju, a budynek w którym się znajduje jest jednym z symboli miasta.
Strona oficjalna: http://www.thechicagotheatre.com/.
Obowiązkowe miejsce dla każdego turysty odwiedzającego Chicago. Najbardziej charakterystyczne miejsce parku i symbol całego Chicago to Cloud Gate, czyli Brama Chmur, lustrzana rzeźba wzorowana na kropli rtęci, pod którą można przejść na drugą stronę. Obiekt jest ulubionym tematem do zdjęć. Ciekawe efekty wizualne daje pozowanie w różnych miejscach wokół rzeźby, jak również drapacze chmur odbijające się w szklanej tafli. Monumentalna konstrukcja jest potocznie zwana przez mieszkańców The Bean, czyli fasolka, ze względu na swój kształt przypominający to ziarenko. Kolejną perełką parku jest Buckingham Fountain, jedna z największych fontann na świecie. Została ona wykonana w roku 1927 na wzór słynnej fontanny Latony w Parku Wersal pod Paryżem. Szczególnie warto wybrać się w jej okolice wieczorem, kiedy to podświetlona jest różnokolorowymi światłami, a nawet tańczy do muzyki. W Parku znajduje się także inna znana fontanna Crown Fountain. Są to dwie bryły prostopadłościanu ustawione naprzeciwko siebie, po których spływa woda, a na ich powierzchni wyświetlane są ogromne twarze mieszkańców Chicago. Wygląda to tak jakby twarze patrzyły na siebie i się do siebie uśmiechały :). Obok znajduje się nowoczesna hala koncertowa Pritzker Pavillion, w której w miesiącach letnich często odbywają się darmowe koncerty.
Polski Kościół św. Stanisława Kostki
Wybudowany w 1870 roku. Możecie się tu udać na niedzielną Mszę Świętą w języku polskim.
Atrakcje naturalne i przyrodnicze
Jezioro Michigan
Przestrzeni i oddechu dodaje miastu bliskość jeziora. Możecie tu poplażować, zupełnie jak nad morzem. Ogrom jeziora powoduje, że występują na nim nawet fale podobne do tych nadmorskich. Popularną piaszczystą plażą jest North Ave. Beach, możecie tu popływać, pograć w siatkówkę plażową, surfować, czy wypożyczyć żaglówkę. Koniecznie udajcie się na molo Navy Pier, z którego można zrobić piękne zdjęcie wieżowców metropolii nad linią wody jeziora. Obok znajduje się także wesołe miasteczko.
Jeżeli podróżujecie z maluchami to warto zajrzeć także do dużego ogrodu zoologicznego znajdującego się blisko centrum miasta. Park zoologiczny założony na 14 ha, jest jednym z najstarszych w USA. Spotkacie tu wielkie kocury, tygrysy, lwy, niedźwiedzie polarne, goryle, pingwiny czy małpy.
Otwarte: codziennie w godz. 10.00–17.00.
Wstęp: darmowy.
Strona oficjalna: http://www.lpzoo.org/.
Bardzo piękne miejsce, gdzie możemy odpocząć, wyciszyć się po hałaśliwym zwiedzaniu centrum miasta i poznać wiele gatunków egzotycznych roślin. Spokojnie można tu spędzić dużą część dnia, szczególnie polecamy malowniczy ogród japoński. A co najważniejsze i niecodzienne jest to, że to miejsce (podobnie jak Lincoln Zoo), które możemy odwiedzić zupełnie za darmo :). Minusem jest konieczność dojazdu poza centrum miasta.
Otwarte: 7.00–21.00.
Wstęp: darmowy.
Strona oficjalna: http://www.chicagobotanic.org/.
Muzea Chicago
Museum Campus Chicago – kompleks muzeów i innych obiektów edukacyjnych, znajdujący się przy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan:
Muzeum Historii Naturalnej w Chicago (Field Museum of Natural History)
Posiada bardzo bogate zbiory, możecie w nim zobaczyć prawdziwe okazy większości zwierząt jakie żyją na naszej planecie i sztuczne rośliny do złudzenia przypominające oryginały. Dzieciaki mogą zobaczyć jak rośnie ananas czy bawełna. Warto się tu także wybrać, aby poznać historię Indian - rdzennej ludności Ameryki. W holu głównym imponujące wrażenie robi szkielet dinozaura zwanego Sue.
Otwarte: 7 dni, 9.00–17.00.
Wstęp: 22 dol., dzieci – 15 dol., studenci i emeryci – 19 dol., ekspozycje czasowe i przedstawienia 3D są dodatkowo płatne.
Strona oficjalna: https://www.fieldmuseum.org/.
Publiczne akwarium w Chicago. Powstało w 1930 roku i do 2005 roku było największym akwarium na świecie. Oprócz przeróżnych kolorowych ryb i wielkich ssaków morskich możecie tu zobaczyć też inne interesujące zwierzęta i owady obszarów nadwodnych.
Otwarte: 7 dni, 9.00–18.00.
Wstęp: bilet na wszystko – 39.95 dol., dzieci – 30.95 dol., bilet na ograniczony obszar – 8 dol., dzieci – 6 dol.
Strona oficjalna: http://www.sheddaquarium.org/.
Planetarium i muzeum astronomiczne. Powstało w 1930 roku jako pierwsze planetarium zbudowane na zachodniej półkuli. Jest to najstarsze planetarium istniejące do dzisiaj. W muzeum znajduje się między innymi wielki model Układu Słonecznego, zabytkowe przyrządy astronomiczne i kino IMAX.
Otwarte: 9:30-18.00.
Wstęp: 34.95 dol., dzieci 3–11 – 29.95 dol.
Strona oficjalna: http://www.adlerplanetarium.org/.
Art Institute of Chicago (AIC)
Muzeum Sztuk Pięknych, w którym znajdziecie jedną z najwspanialszych (drugą po Luwrze) i największych na świecie kolekcję dzieł wybitnych artystów z różnych okresów. Muzeum posiada w swoich zbiorach obrazy takich malarzy jak: Monet, van Gogh, Renoir czy El Greco, a także egipskie mumie i rzeźby ze starożytnego Rzymu czy Grecji.
Otwarte: 10:30–17.00.
Wstęp: 25 dol., studenci, emeryci i nastolatkowe –19 dol., dzieci – za darmo.
Strona oficjalna: http://www.artic.edu/.
Jeżeli stęsknicie się za Polską można zajrzeć do Polskiego Muzeum. Można tu zobaczyć wiele przedmiotów związanych z polską tradycją, stroje, sztukę, szopki świąteczne, pamiątki po słynnych polakach, między innymi fortepian, na którym grał Ignacy Jan Paderewski czy sanie córki króla Stanisława Leszczyńskiego. Plotka głosi, że muzeum jest nawiedzane przez ducha Paderewskiego, który czasem gra tam dalej na swoim fortepianie.
Otwarte: piątek–wtorek: 11.00–16.00, środa: 11.00–19.00, czwartek: zamknięte.
Wstęp: 7 dol., dzieci i seniorzy – 6 dol.
Strona oficjalna: www.polishmuseumofamerica.org.
Godziny otwarcia w zimie i lecie się różnią, proszę sprawdźcie to na stronie muzeum przed wizytą.
Zniżki:
Polecamy zakupić Chicago CityPASS, jeżeli planujecie zwiedzić w ciągu jednej wizyty 4 atrakcje. Karta obejmuje Shedd Aquarium, Skydeck Chicago, The Field Museum i 360 Chicago LUB Museum of Science and Industry (cena: dorośli – 98.00 dol., dzieci – 82.00 dol., karta jest ważna 9 dni od momentu pierwszej wizyty).
Adult Skydeck Combo – bilet łączony za 45 dol. do Art Institute of Chicago i Skydeck Chicago.
Go Chicago Card – zniżkowa karta do 25 atrakcji, możliwe kombinacje sprawdźcie na stronie:
http://bit.do/go-chicago-card.
Atrakcje poza centrum miasta
Jackowo – Polish Village
Czyli chicagowska „Polska wioska”, jedna z dzielnic Chicago, po angielsku zwana Avondale, usytuowana w północno-zachodniej części miasta. Nazwa jej pochodzi od znajdującego się w samym centrum, polskiego kościoła św. Jacka, a charakteryzuje ją wyjątkowo duży udział ludności polskiej w składzie mieszkańców. Wielu z nich przyjechało do Chicago za pracą i zostali już na stałe. W dzielnicy tej możecie poczuć się jak w domu, na każdym kroku słychać polski język, z łatwością znajdziecie sklep z polskim jedzeniem, polskie bary i restauracje.
Bardzo duży kamieniołom wapienia, znajdujący się w południowej części miasta, w dzielnicy Thornton. Setki milionów lat przed zlodowaceniem obszaru Chicago była to kiedyś rafa koralowa, gdy na tym obszarze znajdowało się ciepłe morze śródlądowe. W kamiennych ścianach możemy dopatrzeć się skamieniałości z tamtego okresu.
Park Dunes National Lakeshore
Obszar chroniony położony w stanie Indiana, 80 km od Chicago, na wydmach Jeziora Michigan. Piękny naturalny teren, gdzie piaszczyste giganty osiągają do 60 m wysokości. Idealne miejsce na odpoczynek po hałaśliwym wielkomiejskim życiu.
Aby uniknąć zatłoczonego płatnego parkingu możemy skorzystać z darmowego shuttle busa, który odjeżdża z South Shore Railroad.
Otwarte: 8:00–18.00.
Wstęp: West Beach Entrance – 6 dol. za samochód, Dunewood Campground – 18 dol.
Strona oficjalna: https://www.nps.gov/indu/index.htm.
Informacja, której nie znajdziecie w innych przewodnikach:
Przerażający Hotel
Na rogu ulic S. Wallace i W. 63rd Street, znajdował się kiedyś trzypiętrowy budynek hotelu, przypominający zamek i tak też nazywany przez mieszkańców. Jego właścicielem był niejaki H.H. Holmes, jak się okazało seryjny maniakalny morderca, nazwany później Diabłem z Chicago. W 1895 roku, gdy policja weszła do hotelu odkryła, iż był to misternie zaplanowany gabinet tortur, uśmiercania hotelowych gości i masowy cmentarz. Szacuje się, że ofiarami Holmesa mogło paść nawet 200 osób. Budynek hotelu-zamku spłonął, a na jego miejscu wzniesiono gmach poczty, w jej podziemiach wciąż znajdują się mury dawnego hotelu śmierci, a pracownicy boją się tam zapuszczać. Więcej na temat Diabła z Chicago, który jest podejrzewany o dużo więcej zbrodni, a nawet o to, iż jest on londyńskim Kubą Rozpruwaczem, znajdziecie w tym artykule.
Jezioro Michigan, plaża North Ave. Beach – w miłych okolicznościach przyrody, na piaszczystej plaży, idealnie oddać się jednej z czynności takich jak: pływanie, plażowanie, żaglowanie, surfing czy siatkówka plażowa.
Chicago River – polecamy wypożyczenie kajaków i podziwianie miasta z wyjątkowej perspektywy z nurtu rzeki. Pływanie wymaga pewnych umiejętności, bo tym ciekiem wodnym przemieszcza się sporo statków.
Rower – do wyboru rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. Szczególnie polecamy malowniczą 30-kilometrową trasę Lakefront Trail, która biegnie wzdłuż brzegu jeziora Michigan. Warto skorzystać z systemu bezpłatnych rowerów miejskich B-Cycle.
Sport – w mieście można obejrzeć wiele wydarzeń sportowych na najwyższym światowym poziomie, poniżej lista, gdzie się udać, aby być świadkiem tych niecodziennych emocji kibica:
- Football Amerykański – Drużyna Chicago Bears – Bears stadium – Soldier Field – 1410 Museum Campus Dr, Chicago, IL 60605.
- Koszykówka – Drużyna Chicago Bulls – Bulls stadium – United Center – 1901 W Madison St, Chicago, IL 60612.
- Baseball – Drużyna Cubs – Cubs stadium – Wrigley field – 1060 W Addison St, Chicago, IL 60613.
- Baseball – Drużyna White Sox – Sox stadium – U.S. Cellular Field – 333 W 35th street.
- Piłka nożna – Fire – Chicago fire stadium – Toyota Park – 7000 Harlem Ave, Bridgeview, IL 60455.
- Hokej – Drużyna Blackhawks – Blackhawks stadium – United Center – 1901 W Madison St, Chicago, IL 60612.
Green Mill – (4802 N. Broadway, Chicago, IL 60640) kultowy klub bluesowy (własność znajomego Al Capone), w którym codziennie grane są koncerty.
Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor