Floryda

FlorydaWprowadzenie

Wprowadzenie

Floryda inaczej zwana „Słonecznym stanem” lub dosłownie z nazwy nadanej jej w języku hiszpańskim „Ziemią kwiatów” to popularny kierunek wakacyjnych podróży, zarówno mieszkańców USA, jak i obcokrajowców. Raj palmowych alei, soczystych pomarańczy, rozległych piaszczystych plaż i światowej sławy tematycznych parków rozrywki, zaspokoi gusta najbardziej wybrednych turystów. Dla wielu miejsce kojarzone z zabawą, imprezami i dziewczynami w bikini i słusznie (szczególnie po obejrzeniu filmu „Spring Breakers” :)).

napis-floryda-breakplan

Floryda oferuje też wiele innych zróżnicowanych atrakcji tj. zwiedzanie naturalnego unikatu – tropikalnych bagien Parku Narodowego Everglades, czy podziwianie bajecznie kolorowych raf koralowych w Parku Narodowym Biscayne, na Florida Reef, czy w John Pennekamp Coral Reef State Park na Key West. Jeżeli marzyliście kiedykolwiek o kursie nurkowania, to wakacje na Florydzie będą do tego idealną okazją! Jeżeli jesteście jednak bardziej biernymi turystami, to bez obaw – niesamowity podwodny świat, w tym największe zwierzęta świata wieloryby, można także oglądać podczas rejsów łodziami poprzez szklane dno statków.

Dla osób zainteresowanych historią, kulturą i nauką, polecamy zwiedzanie ogromnej liczby muzeów i galerii znajdujących się między innymi w miastach Miami, Jacksonville i Key West. Koniecznie zobaczcie Muzeum historii niewolnictwa na Florydzie na dawnej plantacji właściciela ziemskiego Zephaniah Kingsley’a, futurystyczne muzeum Salvadora Dali w St. Petersburgu koło Tampy, ulubioną zimową rezydencję prezydenta Harry’ego Trumana – Truman Little Winter White House na Key West, słynny wybudowany tajemną mocą Koralowy Zamek w Miami czy Centrum Kosmiczne imienia Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral.

Dla wielbicieli nowoczesnej architektury i drapaczy chmur polecamy wizytę w jednej z olbrzymich metropolii Miami, Tampa, Orlando lub Jacksonville. W słynnych kurortach nadmorskich można natomiast spotkać amerykańskie gwiazdy i zobaczyć na własne oczy świat przepychu i luksusu znany z telewizji.

Floryda to także światowa stolica parków tematycznych, miejsc gdzie spełniają się marzenia dzieci i dorosłych. Każdego śmiertelnika zachwyci rozmach z jakim utworzono oszałamiające parki rozrywki Walt Disney World Resort, centrum najnowszych technologii Epcot Center, ogrody zoologiczne Jungle Island, Bush Gardens, morski świat SeaWorld, Miami Seaquarium czy międzynarodowy Speedway Daytona.

Jeśli szukacie pomysłu na wakacje dostarczające ogromnych wrażeń, to wycieczka na Florydę będzie strzałem w dziesiątkę. My chętnie pomożemy Wam ją zorganizować. Wystarczy, że wypełnicie formularz kontaktowy lub napiszecie do nas wiadomość na Facebooku. Po więcej szczegółów klikajcie tutaj!

Informacje ogólne

Stolica – Tallahassee

Powierzchnia – 170 451 km²

Liczba ludności – 18 802 690

Największe miasta – Jacksonville, Miami, Tampa, St. Petersburg, Orlando

Języki, którymi mówią mieszkańcy – j. angielski (urzędowy) – 74,54%, j. hiszpański – 18,65%

Religia – protestantyzm – 48%, katolicyzm – 26%, ateizm – 16%

Czas – czas polski minus 6 godz.

 

Jadąc na Florydę, zdecydowanie warto znać język angielski. Dobrym pomysłem będzie zapisanie się na kurs, oferowany przez naszego partnera, który doskonale przygotuje Was do wyjazdu. Powodzenia i miłej nauki!

Geografia i historia

Geografia

Stan Floryda leży w południowo-wschodniej części USA, na podłużnym półwyspie. Jest to najbardziej wysunięty na południe stan, położony w sąsiedztwie Wysp Karaibskich i aurą pogodową bardziej zbliżony do nich, aniżeli do reszty terytorium USA. Zachodnie wybrzeże Florydy (1000 km linii brzegowej) obmywane Zatoką Meksykańską jest spokojniejsze i nadaje się do rodzinnego wypoczynku i morskich kąpieli. Wschodnie wybrzeże (660 km) położone nad burzliwymi wodami Oceanu Atlantyckiego to raj dla miłośników surfingu.

universal-studios-floryda-breakplan

Floryda to stan wyjątkowo równinny, najwyższe wzniesienie Britton Hill (105 m) jest najniższym z najwyższych szczytów pozostałych stanów.

Największą rzeką Florydy jest Rzeka Świętego Jana (długość wynosi ok. 500 km), płynąca w przeciwnym kierunku niż większość rzek USA, z południa na północ. Przepływa między innymi przez miasto Orlando, a uchodzi do Atlantyku w pobliżu Jacksonville.

Floryda posiada ogromne bogactwo fauny: żyją tu takie egzotyczne zwierzęta jak: jaguary, aligatory, krokodyle, grzechotniki, pancerniki, delfiny butlonose, wieloryby biskajskie i manaty.

Stan ten graniczy na północy ze stanami Georgia oraz Alabama. Pozostałości przygotowań do II wojny światowej są widoczne w dużej ilości wciąż działających baz wojskowych i lądowisk.

 

Historia

• 1513 – Juan Ponce de León, hiszpański żeglarz odkrywa jak mniema wyspę, której nadaje nazwę Floryda. Wyprawa została zorganizowana w poszukiwaniu legendarnego źródła młodości. Od jego imienia nazwano miasto Ponce de Leon.

• 1565 – założenie najstarszego miasta w Stanach Zjednoczonych St. Augustine. Przez okres 235 lat była to militarna i polityczna stolica hiszpańskiej prowincji Floryda.

• 1835–42 – wojny z Indianami, podczas których w dużej mierze zlikwidowano naturalnych mieszkańców tych terenów.

• 3 marca 1845 – przyjęcie Florydy do Unii Stanów Zjednoczonych (jako 27. stan).

altanka-floryda-breakplan

• 1861 – Floryda przystępuje do Konfederacji południowych stanów Ameryki, które wywołują Wojnę Secesyjną, w celu oderwania się od Unii ze stanami północnymi.

• 1865 – zakończenie wojny secesyjnej przegraną konfederatów, Unia Stanów Zjednoczonych pozostaje niepodzielona. Zniesienie niewolnictwa.

• od 1950 roku przez ok. 40 lat, liczba ludności stanu Floryda powiększyła się z 3 mln do około 13 mln.

• 1954 – otwarcie pierwszej restauracji Burger King w Miami, na Florydzie. Obecnie Burger King posiada ok. 13 tys. barów w 73 państwach.

• 1971 – otwarcie pierwszego i największego parku rozrywki na świecie Walt Disney World Resort, w Buena Vista Lake koło Orlando.

 


 Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-20 16:10:39
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)