Floryda

FlorydaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI:

Miami | Tampa | Orlando | Jacksonville | Key West 

 

Głównymi miastami Florydy są: Miami, Jacksonville, Tampa, Orlando, Tallahassee.

 

Miami (sprawdź lokalizację na mapie)

Miami i Miami Beach to obowiązkowy kierunek dla każdego turysty wybierającego się na Florydę. Jest to główny kurort wakacyjny nie tylko Florydy, ale także całego USA, który oferuje turystom szerokie piaszczyste plaże, przyjazny gorący klimat przez cały rok (gwarantowany dzięki obmywającemu wybrzeże ciepłemu prądowi morskiemu) i masę rozrywek w różnorodnym temacie. Swoją popularność zawdzięcza głównie znanym na cały świat plażom Miami Beach i South Beach oraz słynnym nocnym klubom, barom i restauracjom.

miami-floryda-breakplan

Miami jest także ważnym centrum kulturalnym, znajduje się tu szereg obiektów rozrywkowych, kilkanaście muzeów, teatrów, ponad 80 parków i ogrodów miejskich. Najnowszym imponującym centrum sztuki (drugie pod względem wielkości centrum sztuk w USA), zawierającym salę operową, baletową i koncertową jest Adrienne Arsht Center for the Performing Arts. Miasto jest ważnym centrum mody, organizowane są tu coroczne pokazy Miami Fashion Week. Tu także odbywa się raz w roku największa wystawa sztuki na świecie Olympics of Art, największa impreza taneczna na świecie Winter Music Conference i Ultra Music Festival. Bliskość Wysp Karaibskich zapewnia także latynoskie wpływy w wielu dziedzinach życia, w muzyce, kuchni, a nawet w kubańskim akcencie, jakim charakteryzuje się używany tu język angielski.

Tropikalna pogoda Miami pozwala mieszkańcom na coroczne aktywności pod gołym niebem. Jako że miasto dysponuje dużą liczbą portów, rzek, zatok i dostępem do Oceanu Atlantyckiego, popularnością cieszy się żeglowanie, wypoczynek na jachtach, surfowanie, nurkowanie oraz łowienie ryb. Niestety sława i atrakcje Miami powodują, że ceny w mieście są najwyższe na półwyspie.artykul jachty 1400x600

 

Atrakcje Miami

Wiele parków tematycznych, między innymi:

Jungle Island (Miami Zoo) – park pełen egzotycznych roślin z jeziorami i wodospadami, zamieszkiwany przez wiele zwierząt, w tym ponad 1100 tropikalnych ptaków. To również park przygód, gdzie Wasze dzieciaki czeka ogromna ilość wrażeń, organizowane są tu różne gry, zabawy i edukacyjne aktywności (wstęp: 39.95 dol., dzieci 3-10 – 32.95 dol.).

Monkey Jungle – tropikalny rezerwat, w którym małpy mieszkają w naturalnych warunkach środowiskowych. Osoby odwiedzające są odgrodzone od niektórych gatunków siatkami zabezpieczającymi, lecz większość małp można pogłaskać i pobawić się z nimi, co stanowi wielką atrakcję dla dzieci (wstęp: 29.95 dol., seniorzy – 27.95 dol., dzieci 3-9 – 23.95 dol.).

Miami Seaquarium – kompleks zbiorników wodnych, w których możecie spotkać przeróżne morskie zwierzaki: foki, delfiny, rekiny, orki, czy żółwie. Organizowane są tu pokazy i treningi zwierząt, dostępne są muzealne wystawy i edukacyjne animacje, można popływać z delfinami, przytulić fokę lub zanurkować w wielkim akwarium pełnym egzotycznych ryb. Bardzo ciekawe miejsce, gdzie podczas wakacji w Miami możecie poznać naturalnych mieszkańców wód opływających Florydę (wstęp: 44,99 dol., dzieci 3-9 – 34,99 dol., plus 7% podatku stanu Floryda).artykul seaquarium 1400x600

Fairchild Tropical Botanic Garden – przepięknie utrzymany rozległy park z egzotyczną tropikalną roślinnością (wstęp: 25 dol., seniorzy – 18 dol., dzieci 6-17 – 12 dol.).

Pérez Art Museum Miami – muzeum sztuki nowoczesnej, w swoich zbiorach posiada eksponaty krajów obu Ameryk, Zachodniej Europy i Afryki, zarówno sztuki współczesnej, jak również tej tworzonej w XX stuleciu. Muzeum zostało założone w 1984 roku, a w 2013 roku przeniosło swoją siedzibę do nowoczesnej formy nowego budynku zaprojektowanego przez duet Herzog&de Meuron w centrum miasta na Museum Park (wstęp: 16 dol., seniorzy, studenci i dzieci 7-18 – 12 dol.)

miami-floryda-breakplan

Neptune Memorial Reef – podwodny cmentarz – mauzoleum, przypominające zagubioną Atlantydę, położone 12-15 metrów pod powierzchnią oceanu. Wielka sztuczna rafa koralowa, o powierzchni 16 ha, utworzona ze skremowanych ludzkich szczątek obrośniętych koralowacami i stanowiąca miejsce życia dla wielu ryb. Podwodny cmentarz Neptuna został stworzony na kształt Zaginionego Miasta", zaprojektowano tu posągi, kolumny, bramy i drogi. Wszystkie elementy architektury zawierają ludzkie szczątki. Poddawane kremacji zwłoki miesza się z innymi składnikami, a następnie tworzy konkretną rzeźbę. To dość specyficzne i unikalne miejsce dla nurkowania (wstęp jest wolny, jeżeli jednak nie posiadamy własnej łodzi i sprzętu do nurkowania to można je wynająć w wielu nadbrzeżnych miejscach w Miami).

Coral CastleKoralowy zamek, zwany także „Rock Gate” – jest położony na terenie Leisure City wchodzącego w skład metropolii Miami. Jest to muzeum zawierające kolekcję megalitycznych rzeźb w formie budowli zamkowej, wykonanych w latach 1887–1951 przez ekscentryka i rzeźbiarza Edwarda Leedskalnina, z wapiennych wielotonowych głazów powstałych z koralowca. Miejsce przyciąga tajemniczymi legendami, jakoby artysta własnoręcznie przenosił i obrabiał tonowe obeliski używając tajemnych mocy związanych z magnetyzmem. Konstrukcja jest bardzo popularna wśród znanych artystów i powieściopisarzy, kręcono tu klipy do teledyskó w i sceny filmowe. Najbardziej znaną piosenką jest „Sweet Sixteen”, którą Billy Idol napisał na podstawie legendy, jakoby Edward wybudował zamek w hołdzie dla swojej niespełnionej miłości – łotewskiej szesnastoletniej dziewczyny, która zostawiła go w młodości na dzień przed planowanym weselem, a którą zwał aż do swojej śmierci Sweet Sixteen (wstęp: 15 dol., seniorzy – 12 dol., dzieci 7-12 – 7 dol.).artykul coralcastle 1400x600

 

Tampa (sprawdź lokalizację na mapie)

Tampa to trzecie co do wielkości miasto stanu Floryda, administracyjne centrum okręgu Hillsborough county, znajduje się w środkowej części półwyspu, na zachodnim wybrzeżu, nad zatoką rzeki Tampa. Jedno z najszybciej rozwijających się miast Florydy, graniczy z miastami St. Petersburg i Clearwater, z którymi tworzy kompleks miejski, podobnie jak nasze Trójmiasto. Miejsce, w którym można połączyć zwiedzanie modernistycznego centrum, odpoczynek nad ciepłymi wodami spokojnej, ciepłej i przyjaznej dla dzieci zatoki oraz rozrywkę w pobliskim akwarium i parku rozrywki. Tampa to także miejsce śmierci płk. Kuklińskiego.

tampa-floryda-breakplan

Co ciekawego można zobaczyć w Tampie?

• Można wybrać się na przejażdżkę zabytkowym tramwajem. Jedna linia o długości 3,7 km, posiadająca 10 przystanków, jest obsługiwana przez repliki przedwojennych pojazdów i jeden tramwaj zabytkowy. Oryginalne tramwaje funkcjonowały tu w latach 1892-1946, a zabytkową linię otwarto ponownie w roku 2002, głównie jako atrakcję turystyczną.

The Dali Museum – muzeum znajdujące się w sąsiadującym z Tampą St. Petersburgu, w którym jest zebrana kolekcja prac znanego hiszpańskiego malarza Salvadora Dali. Sama nowoczesna forma budynku, stworzona ze szkła przypominającego płynną masę, jest fascynująca i warta zobaczenia. Co roku muzeum odwiedza blisko 200 tysięcy gości z całego świata (wstęp: 24 dol., studenci i dzieci 13-17 – 17 dol., dzieci 6-12 – 10 dol., seniorzy – 22 dol.).

• Szczególnym zainteresowaniem zarówno turystów jak i mieszkańców miasta cieszy się Akwarium FlorydyClearwater Marine Aquarium, znajdujące się w mieście Clearwater. Tu bez specjalnego sprzętu i umiejętności pływackich możemy zobaczyć wszystko to, co widzą pod wodą tylko wyspecjalizowani nurkowie i płetwonurkowie. Całe akwarium jest podzielone na 4 strefy, z których każda przedstawia inną część wodnej flory i fauny całego wybrzeża Florydy. Można tu między innymi zobaczyć na żywo: rekiny, drętwy, meduzy i żółwie szylkretowe (występujące między innymi w bajce „Gdzie jest Nemo”). Żyje tam też słynny delfin bez ogona Winter, bohater filmu „Dolphin Tale”. Polecamy, aby wybrać się przy okazji do centrum miasta Clearwater do  Muzeum  Winter’s Dolphin Tale Adventure, 10 min drogi autobusem. Akwarium pracuje praktycznie okrągły rok, zamknięte jest dla turystów tylko na okres Bożego Narodzenia oraz w święto Dziękczynienia (wstęp: 21,95 dol., dzieci 3-12 – 16,95 dol., seniorzy – 19,95 dol.).artykul clearwater 1400x600

Bush Gardens – ten park można odwiedzić jako alternatywę dla słynnego parku przygód w Orlando, jest on częścią sieci Sea World Parks. Atrakcje są bardzo podobne, jednocześnie można się poopalać nad Zatoką Meksykańską z przejrzystą wodą i białym piaskiem. Jest to miejsce zapewniające kompleksową rozrywkę, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, na rozległym terenie znajduje się zoo, naturalistyczne safari oraz olbrzymi park rozrywki z rollercoasterami i wieloma innymi atrakcjami. Najlepiej przyjść rano i przeznaczyć sobie na tę atrakcję cały dzień. Często musimy wystać w kolejkach naszą kolej, więc jednego dnia wszystkich atrakcji może nie udać nam się zaliczyć (wstęp dla dorosłych i dzieci powyżej lat 3: 79 dol., warto zakupić bilet wraz z wyżywieniem na terenie parku w cenie 99 dol.).

tampa-floryda-breakplan

Polecane plaże w trójmieście Tampa:

Clearwater Beach – przyjazna rodzinom plaża, która w godzinach wieczornych oferuje wiele atrakcji, główną jest odbywający się codziennie festiwal Sunsets at the Pier 60, gdzie można podziwiać wielu ulicznych artystów i rzemieślników.

Honeymoon Island State Park – to zarówno piaszczyste plaże jak i skaliste wybrzeże do odkrywania, zlokalizowane na wyspie miodowego miesiąca w pobliżu Clearwater. Doskonałe miejsce dla miłośników rowerów, kajaków i dzikiej przyrody.

Caladesi Island State Park – wyspa zlokalizowana pomiędzy Clearwater beach a wyspą Honeymoon. Słynna z miękkiego białego piasku i pięknych walorów naturalnych.

Fort De Soto Park – szeroka piękna plaża granicząca z naturalnymi terenami wyspy położonej na południe od St. Petersburga, gdzie także możliwe jest połączenie odpoczynku z eksploracją dzikiej przyrody.

 

Orlando (sprawdź lokalizację na mapie)

Miasto Orlando znajduje się w centrum stanu Floryda, jest to czwarte pod względem wielkości miasto regionu, z liczbą ludności ok. 1 miliona. Znajduje się tu ogromna ilość rozrywek, zachwycających parków tematycznych, restauracji, sklepów, współczesnych komfortowych hoteli, ciekawych muzeów oraz wiele przepięknych parków z bogatą tropikalną roślinnością i ciekawą fauną. Orlando to miasto jaskrawych barw, gdzie prawie okrągły rok świeci słońce, często zwane „Wschodnim Hollywood” z powodu dużej ilości rozrywek związanych z kinem.

orlando-floryda-breakplan

Co ciekawego można zobaczyć w Orlando?

International Drive – główna turystyczna ulica miasta, popularnie zwana I-Drive, na niej rozmieszczona jest większość hoteli, restauracji, barów, muzeów, centrów handlowych i atrakcji rozrywkowych Orlando. Warto przespacerować się tą ulicą, aby poczuć typowy charakter amerykańskiego miasta. Orlando Eye, powstałe na wzór London Eye, to diabelski młyn, z którego podziwia się widoki na miasto, miła atrakcja i punkt widokowy w jednym.

Downtown Orlando – centrum prawdziwej amerykańskiej metropolii, jeżeli chcecie zobaczyć słynne przyprawiające o zawrót głowy drapacze chmur, to koniecznie musicie się tam wybrać. W Orlando znajduje się ich aż 19, najwyższy to SunTrust Center, mierzący 134 m i 35 pięter (obecnie taras widokowy jest niestety zamknięty dla turystów), kolejne najwyższe to: The Vue at Lake Eola (130 m), Orange County Courthouse (127 m) i The Bank of America Center (125 m).

 

Parki rozrywki:

Lake Buena Vista – miasto w centralnej części Florydy, obok Orlando, najbardziej znane ze zlokalizowanego tam wielkiego parku rozrywki Walta Disneya. Nazwa pochodzi od jeziora zlokalizowanego w okolicy miasta i zwrotu Buena Vista (po hiszpańsku: piękny widok), będącego nazwą ulicy, przy której zlokalizowana jest główna siedziba firmy Disney w Burbank w Kalifornii. Otwarty w 1971 roku Walt Disney World Resort, jest najczęściej odwiedzanym parkiem tego typu na świecie, osiągającym liczbę 52 milionów użytkowników rocznie. Cały kompleks o powierzchni 11 tys. ha, składa się z 4 tematycznych parków rozrywki, 2 parków wodnych, 4 pól golfowych, 36 hoteli, 3 mini pól golfowych, campingu i centrum handlowego w stylu małego miasteczka downtown.artykul disnay 1400x600

Disneyland OrlandoMagic Kingdom Park – wielokolorowe bajkowe miejsce, liczne karuzele, rollercoastery oraz naturalnej wielkości budowle i postacie wyjęte żywcem z tych najbardziej popularnych na świecie filmów animowanych. Prawdziwy raj dla najmłodszych. Również tuatj - jak w większości parków, można wziąć udział w spektakularnych paradach, pokazach sztucznych ogni i przedstawieniach, które oczarują nie tylko dzieci, ale także i dorosłych (wstęp: 105 dol., dzieci 3-9 – 99 dol.).

Disney Animal Kingdom Park – nowoczesna forma zoo, Na powierzchni ponad 200 hektarów przebywa ponad 1700 zwierząt reprezentujących 250 gatunków. Zwierzęta można oglądać w prawie naturalnym środowisku, w parku urządzone są strefy odpowiadające poszczególnym biotopom. Koniecznie wybierzcie się na: safari, odkrywanie odległych kontynentów, takich jak Azja czy Afryka, fascynującego podwodnego świata i prehistorycznych wykopalisk (wstęp: dorośli i dzieci powyżej 10 lat – 97 dol., dzieci 3-9 – 91 dol.).

orlando-floryda-breakplan

• Jedna z popularniejszych atrakcji Orlando to Epcot Center – eksperymentalny prototyp społeczeństwa przyszłości. Centrum zostało otwarte w 1982 roku, jako miejsce, gdzie można udostępniać zwiedzającym nowe pomysły i technologie powstające w kreatywnych ośrodkach amerykańskiego przemysłu. Początkowo był to naukowy park dla dorosłych, potem dodano wiele atrakcji dla dzieci i powstało wielkie naukowe centrum rozrywki. Idealne miejsce, gdzie możecie połączyć zabawę z edukacją i odkrywaniem tajników najnowszych technologii.

Park jest podzielony na dwie części: „Witryna Świata” z pawilonami, w których są przedstawione eksponaty z całej kuli ziemskiej. Na tym ogromnym terytorium o powierzchni 11 000 ha można zobaczyć makietę naszej planety, rozmieszczone są tu między innymi francuskie, angielskie, włoskie, meksykańskie czy chińskie kwartały i parki. Znajdują się w nich pomniejszone najbardziej charakterystyczne budynki danego kraju, restauracje serwujące typowe jedzenie i kulturalne rozrywki.

Druga część to „Świat przyszłości” – maszyna czasu. Możecie tu doświadczyć takich atrakcji jak: symulator lotu w kosmos, odkrywanie pochodzenia energii, historia ludzkiej komunikacji, świat wyobraźni i przeróżne najnowsze technologie XXI wieku (wstęp: dorośli i dzieci powyżej 10 lat – 97 dol., dzieci 3-9 – 91 dol.).

Islands of Adventure – Zwolennikom przemysłu filmowego doradzamy odwiedzić świat Universal Studios Florida – park wytwórni filmowej Stevena Spielberga, w którym można zanurzyć się w świat telewizyjnej fantazji. Dzieciaki będą wniebowzięte mogąc spotkać na żywo postacie z ulubionych bajek i filmów, a dorośli przypomną sobie młodzieńcze lata, kosztując zabawy na niesamowitych zjeżdżalniach i karuzelach (wstęp: 105 dol., dzieci – 99 dol.).

Sea World – miejsce zorganizowane z niesamowitym rozmachem, jest to park rozrywki z wieloma zjeżdżalniami i atrakcjami wodnymi, a także oceanarium i ogród zoologiczny dla zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. Można tu poznać mieszkańców morskich głębin, takich jak orki, delfiny, morsy, czy foki i obejrzeć show z ich udziałem. Wielka frajda na cały dzień zarówno dla dzieci, jak i dorosłych (wstęp: 79 dol.).

UWAGA: Kupując bilety do kilku parków rozrywki na raz lub pakiety kilkudniowe można oszczędzić znaczne kwoty.

 

Jacksonville (sprawdź lokalizację na mapie)

Największe miasto Florydy, dwunaste pod względem liczebności miasto w USA. Port nad oceanem Atlantyckim, urokliwie położony nad rzeką św. Jana, gdzie przerzucone przez nią mosty i górujące po drugiej stronie rzeki drapacze chmur tworzą godną uwiecznienia panoramę.

Co ciekawego można zobaczyć w Jacksonville?

• W mieście znajduje się wiele ciekawych obiektów, np. otwarty już w 1927 roku teatr Florida Theatre, a także powstałe w tym samym roku najstarsze na Florydzie kino, trzecie otwarte na całym terenie USA, Sun-Ray Cinema, zwane wcześniej Five Points Theater i centrum sztuk Times-Union Center for the Performing Arts. Inne warte odwiedzenia obiekty to: dom Ninah Mae Holden Cummer, która po swoje śmierci przekazała na cele muzealne zebraną kolekcję dzieł sztuki wraz z domem i ogrodami, Museum of Contemporary Art Jacksonville (MOCA), a w nim obrazy europejskich i amerykańskich malarzy i kolekcja porcelany, muzeum historii i nauki Museum of Science & History (MOSH), muzeum morskie Jacksonville Maritime Museum oraz olbrzymie Jacksonville Zoo and Gardens.

jacksonville-floryda-breakplan

Jacksonville Landing – to handlowy kwartał w downtown (to znaczy w centrum miasta), który zasłynął burzliwym nocnym życiem. W ciągu roku odbywa się tu wiele koncertów, festiwali i innych przedsięwzięć. W Landingu możemy znaleźć wiele ekskluzywnych restauracji, nocnych klubów i unikalnych sklepików. Hucznie obchodzony jest tu Nowy Rok, z mnóstwem fajerwerków, a w czasie Bożego Narodzenia ustawiana jest największa choinka na Florydzie. Wielka feta panuje też w nocy przed corocznym meczem między drużynami piłki nożnej uniwersytetów Georgii i Florydy.

Kingsley Plantation – dom, ogród, zabudowania gospodarcze i plantacja właściciela ziemskiego, Zephaniah Kingsley. Bardzo ciekawe miejsce objęte parkiem narodowym, gdzie można poznać historię niewolnictwa na Florydzie, dowiedzieć się jak wyglądały warunki życia zarówno właścicieli ziemskich, jak i niewolników. Na terenie rezerwatu znajdują się także pozostałości po prekolumbijskich osadnikach plemienia Timucuan.

Riverside Arts Market – warto wybrać się na targ dzieł sztuki zlokalizowany pod mostem Fuller Warren Bridge (715 Riverside Avenue). Można tu kupić nie tylko obrazy i ręcznie robione drobiazgi, ale także zdrowe warzywa i owoce prosto od farmera. Ponadto odbywa się tu wiele przedstawień ulicznych artystów, koncertów i masowych wydarzeń artystycznych. Market funkcjonuje tylko w soboty i jest uznawany za główne kulturalno-rozrywkowe wydarzenie w mieście.artykul keywest 1400x600

 

Key West i Florida Keys (sprawdź lokalizację na mapie)

Key West to najbardziej na południe wysunięte miasto USA, leżące na ostatniej z wysp Archipelagu Florida Keys. Położone bardzo blisko Kuby, jedyne 171 km na północ od Hawany, posiada zwrotnikową pogodę Karaibskich wysp, a duża liczba kubańskich emigrantów zapewnia miejscu egzotyczny latynoski klimat. Już sama trasa z kontynentalnej Florydy poprzez wszystkie wyspy archipelagu połączone ze sobą mostami, jest jedyna w swoim rodzaju i bezwzględnie warta zobaczenia. Archipelag Florida Keys składa się z 1700 wysp koralowych, bajkowe plaże z palmami, turkusowe morze i bajecznie barwne rafy koralowe zapewnią prawdziwie rajski klimat odwiedzającym. Przejazd z ostatniego lądowego miasta Homestead, na końcową wyspę Archipelagu, gdzie leży Key West, obejmuje dystans 127 mil, czyli 204 km i zajmie nam ok. 3 godz., ale warto przeznaczyć sobie na to cały dzień, zatrzymując się co jakiś czas w różnych miastach i punktach widokowych. Trasa ta U.S. Route 1 zwie się Overseas Highway, czyli autostrada ponad morzem, a najsłynniejszy jej fragment to jeden z najdłuższych mostów na świecie Seven Mile Bridge, o długości 11 km.

 Wzdłuż całego archipelagu Florida Keys ciągnie się trzecia największa na świecie rafa koralowa, znana jako Florida Reef, której długość wynosi 270 km.

key-west-floryda-breakplan

Na terenie archipelagu występują rośliny i zwierzęta, których nie można spotkać nigdzie indziej, rozwija się tu też pomyślnie wiele gatunków importowanych z innych egzotycznych miejsc na świecie. Przykładowe rośliny to: symbol wysp – palma kokosowa, mahoniowiec, z którego pozyskuje się drewno mahoń, dająca słodkie owoce papaja, limonka Key lime, goździkowiec oraz zwierzęta: odmiana jelenia – Key deer, chroniony w rezerwacie National Key Deer Refuge, krokodyl amerykański, czy gryzoń Key Largo Woodrat.

Na Florida Keys panuje klimat sawann, średnia roczna temperatura powietrza wynosi 26°C, przez co jest to jedno z najgorętszych miejsc w USA. Występuje tu podział na porę suchą i deszczową – pora deszczowa występuje w okresie od czerwca do października, natomiast pora sucha od listopada do maja. W porze deszczowej występuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych huraganów i tropikalnych cyklonów, podczas których często podejmowane są akcje ewakuacyjne mieszkańców i turystów.

 

Atrakcje Key West:

Key West Old town – najstarsza część miasta z Key West Historic District, w której większość budynków wybudowanych w latach 1886 – 1912 zachowana jest nadal w pierwotnym kształcie. W skład kompleksu wchodzą plaża Mallory Square, z przepięknymi zachodami słońca, ulica Duval Street, Truman Annex i Fort Zachary Taylor.

key-west-floryda-breakplan

Duval Street – najdłuższa ulica na Key West, centrum turystyczne miasta, zakończona nadmorską promenadą. Znajduje się tu mnóstwo kawiarni, barów i sklepików, niewielkie kolorowe domki stwarzają małomiasteczkową wakacyjną atmosferę, a dobiegająca zewsząd kubańska muzyka, stanowi idealne uzupełnienie całości. Będąc w Key West koniecznie się przespacerujcie, zajrzyjcie do lokalnych sklepików, wpadnijcie na drinka, na kubańską kawę, cygaro i poczujcie wyjątkową karaibską atmosferę. W niektóre noce odbywają się tu też słynne parady w karnawałowym stylu, Fantasy Fest, podczas których turyści pokazują się w niezwykle fikuśnych i skąpych odzieniach, by wręcz nie powiedzieć bez odzienia. Wyspa ta jest również mekką gejów i lesbijek. Słynny jest event „Duval Pub Crawl” podczas którego rozbawiony tłumek przemieszcza się od baru do baru, w tym do tych najsłynniejszych: Sloppy Joe’s, Jimmy Buffett’s Margaritaville, The Flying Monkeys’ Bar, The Bull and Whistle, Rick’s Cafe i Irish Kevin’s bar.

• W mieście jest niewiarygodna ilość artystycznych galerii, z których duża część mieści się na Duval Street. Uważana za najsłynniejszą jest Key West Gallery, gdzie można znaleźć prace wielu słynnych autorów, ale także tych, co dopiero zaczynają swoją twórczą drogę.

Wielka boja przystani Key West – model boi wykonany z cementu, najbardziej charakterystyczne miejsce w mieście. Jest to najbardziej na południe wysunięty punkt kontynentalny Stanów Zjednoczonych, położony w najmniejszej odległości od Hawany (90 mil). Znajduje się tam także informacja, że znajdujemy się w Conch Republic, czyli Republice Muszli, którą tworzą miasta znajdujące się w obrębie Archipelagu Florida Keys. Republika powstała w 1982 roku jako odpowiedź na blokadę drogi U.S. Route 1, którą dostawali się do wnętrza USA nielegalni emigranci. Cała akcja miała charakter lekko żartobliwy, a koszulki i pamiątki z logo republiki są bardzo chętnie kupowanymi pamiątkami z Key West.

Higgs Beach – plaża w stylu retro, bardzo popularna wśród miejscowej ludności. Oferuje plażowe kioski w stylu lat 50-tych, boiska do siatkówki, długie molo, pozwalające wyjść daleko w ocean i zakończone schodami prowadzącymi w dół do wody, a także bezpłatny parking, toalety i prysznice. Przy brzegu jest niewielka głębokość wody, co sprawia, iż jest to dobre miejsce na rodzinny wypoczynek z dziećmi.

Truman Little Winter White House – biały dom i ulubiona zimowa rezydencja prezydenta Harry’ego Trumana i kolejnych jego następców. Obecnie znajduje się tu muzeum udostępnione do zwiedzania, gdzie można prześledzić historię prezydenckich odwiedzin, jak również historię miasta i pobliskiej stacji marynarki powietrznej US Naval (wstęp: 15 dol., dzieci 5-12 – 4,50 dol., seniorzy – 13 dol.).

Ernest Hemingway House – dom przy 907 Whitehead Street, w którym mieszkał i pisał znany autor powieści. Obecnie muzeum poświęcone jego twórczości.

Inne atrakcje Key West: Key West Tropical Forest & Botanical Garden, The Key West Lighthouse i Keeper’s Quarters Museum, Mel Fisher Maritime Museum, The Key West Butterfly and Nature Conservatory, Nancy Forrester’s Secret Garden, Mary O’Shea Glass Garden.

nasa-floryda-breakplan

Inne ciekawe miejsca na Florydzie:

Centrum Kosmiczne imienia Johna F. Kennedy’ego – znajduje się na przylądku Canaveral, godzinę drogi samochodem od Orlando. Jest to miejsce startów załogowych statków kosmicznych NASA. Obok głównej funkcji portu kosmicznego, jest to także atrakcja turystyczna i rezerwat przyrody. Można tu odwiedzić muzeum wypraw kosmicznych, zobaczyć na żywo prawdziwe wielkie rakiety, przelecieć się symulatorami lotów kosmicznych, porozmawiać z emerytowanymi astronautami, a także obejrzeć pokazy, multimedialne efektowne prezentacje i animacje lotów na Marsa (wstęp: 50 dol., dzieci – 40 dol.).

John Pennekamp Coral Reef State Park – znajduje się na wyspie Key Largo, 90 minut jazdy od Miami, na archipelagu Florida Keys. Jest to pierwszy podwodny park USA, który w grudniu 2010 r. świętował swój 50-letni jubileusz. Podwodne rafy można oglądać zarówno z łodzi z przeszklonym dnem, jak i nurkując w profesjonalnym sprzęcie czy z własną maską z rurką. Popularne są zorganizowane wycieczki, podczas których zostaniemy zabrani w najpiękniejsze rejony parku (koszt: 2,5 godzinny snorkeling – 30 dol., nurkowanie ze sprzętem Scuba Tours – 75 dol., a przejażdżka łodzią Glassbottom Boat Tours – 24 dol.). Symbolem parku jest zatopiona spiżowa rzeźba Chrystusa, o wys. 3 metrów i wadze 1,8 т, która znajduje się pod wodą na głębokości 6 m (kopia analogicznej rzeźby z Morza Śródziemnego, zatopionej niedaleko włoskiej Genui).

Biscayne bay – park narodowy Biscayne National Park znajdujący się na samym południu półwyspu Florydy, na początku Archipelagu Florida Keys. Teren ten jest w 95% pokryty wodami zatoki, a to, co najcenniejsze, znajduje się pod jej powierzchnią. Park jest siedliskiem wielu gatunków zwierząt: kaszalota, wala biskajskiego, butlonosa, finwala, wielu gatunków rekinów żarłaczy, szopa, lisa wirginijskiego, rysia rudego, pelikana. Cenne są także lasy namorzynowe. Miejsce ze względu na występujące tam przepiękne rafy koralowe, przyciąga nurków oraz osoby uprawiające snorkeling, popularne są także rejsy łodziami z przeszklonym dnem i wyprawy kajakiem. Jeżeli lubicie tego typu atrakcje, koniecznie dodajcie to miejsce do planów podczas objazdowej wycieczki po Florydzie.

Everglades National Park – położony na samym końcu półwyspu Florydy park narodowy chroniący największy na północnej półkuli ekosystem lasów namorzynowych oraz jedno z najważniejszych miejsc rozrodu tropikalnych ptaków brodzących. Trzeci co do wielkości park narodowy w USA. Są to tropikalne mokradła poprzecinane dużą ilością małych rzek delty całuśnej rzeki Kissimmee. Rocznie teren ten odwiedza ponad milion gości. Turyści przemieszczają się po drewnianych kładkach i z góry mogą obserwować życie chronionych gatunków, oprócz ptaków brodzących np. flamingów może uda się zobaczyć krokodyla, manata czy panterę. Możecie także popływać łódką, kajakiem, pojeździć rowerem, a także podziwiać teren z wielu platform widokowych. Można spacerować samemu lub wybrać się na zorganizowaną wycieczkę łodzią lub tramwajem, a nawet przenocować na campingu. Najłatwiejszy dostęp do parku jest z Miami, z którym jest on dobrze autobusowo skomunikowany. Najlepiej zacząć zwiedzanie od wejścia Ernest F. Coe Visitor Center zlokalizowanego koło Homestead. Park jest olbrzymi, więc przeznaczcie sobie na jego zwiedzanie cały dzień (wstęp: 8 dol., miejsca campingowe – 20-30 dol., ale dostępne jedynie dla grup).

key-west-floryda-breakplan

 • Daytona Beach – miasto nad oceanem, na północ od Orlando, popularna miejscowość turystyczna najbardziej znana ze swojej plaży, gdzie ubity piasek pozwala na poruszanie się po plaży zmotoryzowanymi pojazdami. Sprawiło to, że Daytona Beach już od 50 lat jest mekką sportów motorowych. Miasto jest siedzibą Auto Racing NASCAR, od 1959 roku organizującej słynne wyścigi samochodowe Daytona 500 na torze Daytona International Speedway.

Cocoa Beach – turystyczne miasto w centralnej części Florydy, położone nad oceanem obok przylądku Canaveral, godzinę drogi od Orlando. Miasto, a właściwie jego plaże są najbardziej znane z wysokiej przydatności do surfingu. Znajduje się tu sklep dla surferów „Ron Jon’s surf shop”, który odwiedza rocznie 2 mln turystów, nie brakuje też bogatej oferty szkół surferskich. Nad morskim brzegiem odbywają się liczne wydarzenia dla miłośników tego sportu: w okolicy świąt Wielkanocnych Easter Surfing Festival, w maju Beach Fest czy cykliczny National Kidney Foundation Pro-Am Surfing Festival.

 

Zainteresowani zobaczeniem tych wszystkich niesamowitych miejsc? Nie czekajcie! Już dziś wyszukajcie loty, wczasy i noclegi. Jeżeli jednak nie chcecie zajmować się tym sami, zlećcie organizację wyjazdu nam. Napiszcie do nas na Facebooku lub wypełnijcie formularz kontaktowy, dostępny na naszej stronie. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Wypoczynek

Główne formy wypoczynku, które podejmują amatorzy wakacji na Florydzie są związane z wodą. Wspaniała pogoda przez większą część roku, ciepłe turkusowe wody oceanu i liczne szerokie plaże bardzo do tego zachęcają.

• Największą atrakcją jest nurkowanie wśród raf koralowych, bardzo dobre warunki do tego są w okolicy Miami, swoją siedzibę ma tam wiele ośrodków organizujących naukę i wycieczki dla fanów tego sportu. W okolicy plaż Miami nawet zakładane są sztuczne rafy, aby sprostać wielkiemu zapotrzebowaniu wśród turystów na tę formę aktywnego wypoczynku. Dużą atrakcją jest nurkowanie wśród zatopionych statków. Drugim najbardziej popularnym miejscem dla nurkowania jest cały Archipelag wysp Florida Keys z John Pennekamp Coral Reef State Park, a także Cocoa Beach i park narodowy Biscayne National Park.

Snorkeling – nurkowanie dla amatorów, bez specjalistycznego sprzętu, polega na unoszeniu się na wodzie w masce z rurką i obserwowanie dna pod nami. Piękne rafy koralowe na wybrzeżach Florydy są do tego idealnym miejscem (patrz miejsca wymienione powyżej). Koniecznie zabierzcie ze sobą maski do pływania!

clearwater-floryda-breakplan

Inne popularne sporty wodne to:

skutery wodne (jet ski), możliwe do wynajęcia na plażach w każdym większym mieście.

żeglarstwo, zarówno indywidualne wynajmowanie łodzi, jak i zorganizowane wycieczki, w tym przejażdżki łodziami ze szklanym dnem, dające możliwość obserwacji raf koralowych i morskich zwierząt.

wypoczynek na jachtach, aktywność bardziej bierna niż czynna, łodzie wynajmowane wraz z kierowcą.

parasailing za łodzią motorową.

wędkarstwo morskie.

Plażowaniena Florydzie znajduje się ogromna liczba zarówno hotelowych jak i ogólnie dostępnych plaż nadatlantyckich, najsłynniejsze to te zlokalizowane w Miami, Tampie, czy Key West, ale wiele małych nadmorskich miasteczek też nie ma się czego wstydzić, a na pewno znajdą tam miejsce dla siebie osoby, szukające odrobiny spokoju od zgiełku wielkich miast i centrów rozrywki.artykul plazowanie 1400x600

UWAGA na silne słońce! Floryda znajduje się dużo bliżej równika niż Polska i nie można stosować na niej tych samych zasad opalania, co u nas w kraju. Czas wystawienia na słońce powinien być zdecydowanie krótszy i najlepiej używać wysokich filtrów. np. numer 50, dzieci natomiast nie powinny chodzić po słońcu bez nakrycia głowy, szczerze mówiąc dorosłym też to odradzamy. Niefrasobliwe wystawianie niezabezpieczonej skóry na dłuższe działanie słońca może skutkować długofalowym poparzeniem i uszkodzeniem skóry.

Pozostałe

Co powinien wiedzieć każdy, kto wybiera się na Florydę:

Wymieniać walutę można w porcie lotniczym, lecz ceny są tam zwykle wyższe niż w kantorach, które możemy znaleźć we wszystkich większych miastach. Usługi wymiany proponują także liczne banki. Pracują one od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8-9 rano do 16-17 po południu, niektóre także w skróconym grafiku w sobotę. Wymiana waluty na terenie USA, złotówek, czy euro, będzie dla nas jednak zawsze kosztowna. Najkorzystniej będzie zabrać ze sobą dolary już z Polski!

• System bezgotówkowego rozliczania jest rozpowszechniony na Florydzie na tyle, że kartą można opłacić nawet korzystanie z wózka dla bagażu w porcie lotniczym. Za opłaty kartą nie są pobierane prowizje. Gotówka przyda się, jeżeli planujecie odwiedzać otwarte rynki, małe sklepy i restauracje położone daleko od śródmieścia.

• Powinniście mieć przy sobie zawsze kartę kredytową, gdyż większość moteli, hoteli i wypożyczalni samochodów żąda wpłaty zaliczki właśnie przy jej pomocy.

Bilety na wydarzenia kulturalne, do parków rozrywki i innych atrakcji polecamy nabywać wcześniej w turystycznych centrach lub biurach wycieczkowych. Na miejscu, szczególnie w kompleksach rozrywkowych, a już na pewno w weekendy możemy stracić część dnia na stanie w wielkich kolejkach.

• Wyruszyć na przechadzkę po narodowych rezerwatach można najczęściej tylko w towarzystwie przewodnika, wiele z nich jest zamknięta dla swobodnego spacerowania.

• Na Florydzie jest rozpowszechniony odpoczynek na łonie przyrody, lecz nie możemy rozkładać się na piknik w pierwszym napotkanym parku, należy zawsze najpierw sprawdzić czy jest do dozwolone, aby nie zapłacić kary.

• Jeśli jesteś studentem koniecznie zabierz ze sobą międzynarodową legitymację studencką ISIC, możesz dzięki niej uzyskać wiele zniżek, w atrakcjach kulturalnych, hostelach lub przede wszystkim używając lokalnego transportu miejskiego (są to niekiedy naprawdę znaczne oszczędności).

Podatek na Florydzie. Należy pamiętać, że do większości towarów i usług doliczane jest 7% podatku. Generalnie zasada jest taka, że ceny na metkach, w menu, w cennikach są podawane przed opodatkowaniem, zatem po przejściu do kasy zapłacicie trochę więcej, niż mogłoby się to wydawać na początku.

Internet: Wi-Fi dostępne jest praktycznie wszędzie, zarówno w knajpkach, jak i w hotelach. Nie ma także problemu (zwłaszcza w większych miastach) z podłączeniem się do darmowej, miejskiej sieci.

 

Każdy chciałby czuć się bezpieczny podczas swojej podróży. Najlepiej zadbać o to, wykupując ubezpieczenie. Zapoznajcie się z ofertą naszego partnera i bez zamartwiania cieszcie się zwiedzaniem Florydy. :)

 


 >>>SPRAWDŹ: Transport na Florydzie!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-10-30 10:28:04
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy