Floryda

FlorydaKiedy jechać?

Kiedy pojechać?

Floryda jest ogromnym stanem USA, położonym na półwyspie Floryda, obmywanym przez wody Oceanu Atlantyckiego na wschodzie i Zatoki Meksykańskiej na zachodzie. Często nazywana „słonecznym stanem”, ze względu na wysokie temperatury utrzymujące się tu przez cały rok. Uważana jest za turystyczną mekkę ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne, wiele atrakcji, ale także bujną tropikalną roślinność, rozgrzane słońcem plaże oraz miejskie aglomeracje.

W związku z dużą powierzchnią tego stanu, warto dokładniej określić, w który rejon się wybieramy i wybrać optymalną datę wyjazdu. Florydę najłatwiej podzielić na dwie strefy klimatyczne, które ułatwiają ustalenie terminu wycieczki:

na północ Florydy (Jacksonville, Tallahassee) najlepiej wybrać się wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (październik-listopad)

południe Florydy (Miami, Key West) warto odwiedzić w miesiącach zimowych, od listopada do lutego

floryda 

Kiedy jechać na północ Florydy?

 

Wczesna wiosna i jesień to najlepszy termin na eksplorację północnej części Florydy. Temperatura jest wtedy przyjemna – oscyluje w okolicach 25°C – a wilgotność powietrza spada i nie jest tak uciążliwa. To idealny okres na aktywny wypoczynek i zwiedzanie, ale także na plażowanie. Choć woda nie jest tak ciepła jak latem, nadal zachęca do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. W miesiącach kwiecień-maj oraz październik-listopad unikniecie ulewnych deszczów charakterystycznych dla pory wilgotnej, ale możecie również liczyć na niższe ceny lotów i hoteli. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, gdzie spać, będąc na Florydzie – wejdźcie tutaj.

floryda2

 

Kiedy nie jechać na północ Florydy?

 

Ze względu na występowanie pory wilgotnej lepiej unikać północnej Florydy w środku lata. Bardzo wysokie temperatury (powyżej 30°C), w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza znacznie utrudniają aktywne zwiedzanie. Codziennością są wtedy krótkie, ale ulewne deszcze, które mogą pokrzyżować nasze plany.

Miesiące od listopada do lutego to w północnej części stanu okres dużego ochłodzenia, dlatego jeśli chcecie zaznać słonecznej Florydy, odradzamy wyjazd w tym okresie. Temperatury spadają wtedy nawet do 10°C, co często wiąże się z nocnymi przymrozkami. Jeśli jednak niestraszna Wam taka odsłona „zimy”, polecamy spakować cieplejszy sweter lub kurtkę i cieszyć się całkiem innym obliczem Florydy.

 

 Kiedy jechać na południe Florydy?

 

Najlepszym terminem na wycieczkę w rejony południowej Florydy są miesiące zimowe (listopad-marzec). Upały nie są tak dotkliwe, a wilgotność powietrza spada na tyle, że możliwe jest aktywne zwiedzanie. Temperatura wynosi około 25-30°C, co pozwala wylegiwać się na słonecznych plażach Miami. Zimą występuje dużo mniejsze prawdopodobieństwo opadów, bo okres od listopada do kwietnia to na Florydzie pora sucha.

floryda4

 

Kiedy nie jechać na południe Florydy?

 

Kalendarzowe lato na południu Florydy wiąże się z upałami sięgającymi 40°C oraz wilgotnością powietrza wynoszącą 100%. Poruszanie się po ulicach jest bardzo utrudnione, o zwiedzaniu nie wspominając – tak wysokie temperatury najlepiej znosić w klimatyzowanym pomieszczeniu. Miesiące czerwiec-październik to także czas występowania huraganów, dlatego ze względów bezpieczeństwa, lepiej omijać południową Florydę w tym okresie.

 

>>>JEŚLI PLANUJESZ SWÓJ PIERWSZY WYPOCZYNEK NA FLORYDZIE - POROZMAWIAJ Z NASZYM DORADCĄ, KTÓRY POMOŻE CI ZORGANIZOWAĆ NIEZAPOMNIANĄ WYCIECZKĘ!

 

ŚWIĘTA I FESTIWALE NA FLORYDZIE

 

Jeśli chcecie…

wylegiwać się na rozgrzanym piasku Miami Beach czy Key West – wybierzcie się na Florydę późną jesienią lub zimą. Unikniecie wtedy ulewnych deszczów i ogrzejecie się w promieniach słońca, podczas gdy cała reszta Europy będzie marzła

przeżyć bajkowe święta Bożego Narodzenia – koniecznie odwiedźcie park rozrywki Disney World. Magiczne Królestwo zapewni Wam rozrywkę na cały dzień, a dzięki parkom tematycznym poczujecie się jak w bajce

obchodzić Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych – zaplanujcie swój wyjazd na 4 lipca. Liczne parady, pokazy oraz huczne zabawy sprawią, że będzie to niezapomniany dzień

wziąć udział w muzycznym festiwalu podwodnym – rozważcie wyjazd w lipcu. Muzycy koncertują pod wodą, między rafą koralową. Jeśli jesteście fanami dobrej muzyki, a przy okazji chcielibyście zbadać dno oceanu – nie możecie tego przegapić!

zaszaleć na Fantasy Fest – wybierzcie się do Key West w październiku. Co roku odbywa się tam huczna impreza – tylko dla dorosłych. Zabawa trwa 10 dni, a wieńczy ją barwna parada, prowadzona przez króla i królową festiwalu

 floryda1

 

KLIMAT

 

Floryda jest jednym z większych i najbardziej słonecznych stanów USA. Ze względu na dużą powierzchnię wyróżniamy tu co najmniej dwie strefy klimatyczne – na północ od jeziora Okeechobee, gdzie występuje klimat subtropikalny wilgotny, oraz na południe – z prawdziwie tropikalnym klimatem. Amplitudy roczne temperatur nie są zbyt wysokie, jednak północna część stanu jest nieco chłodniejsza – bardzo rzadko zdarzają się tu nawet opady śniegu. Średnia roczna suma opadów wynosi 1400mm, a najbardziej deszczowym miesiącem jest czerwiec.

floryda3

Pogoda

 Temperatury na Florydzie wahają się w zależności od pory roku, najgoręcej jest od czerwca do września, średnia temperatura powietrza w całym stanie wynosi wtedy 33°C w dzień i 23°C w nocy. Zimą najchłodniej jest na północy stanu. W miastach Jacksonville, Pensacola i Tallahassee w najzimniejszym miesiącu styczniu średnia temperatura wynosi 18°C w dzień i 7°C w nocy, na południu w Miami natomiast 24°C w dzień i 16°C w nocy. 

 

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w:

Miami

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 


 >>>ZOBACZ TAKŻE: Dojazd na Florydę.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-10-30 10:28:04
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy