Chorwacja

ChorwacjaInne

Waluta

Podstawową jednostką walutową jest kuna, oznaczana jako HRK.

 

Pieniądze można wymienić bez problemów w polskich kantorach. Natomiast ci, którzy nie zdążyli tego zrobić, mogą wymienić pieniądze w kantorze, banku czy też urzędzie pocztowym na miejscu. Może się również zdarzyć, że wymiana pieniędzy będzie możliwa w hotelu lub na terenie kempingu. Istnieje również możliwość płatności za pomocą karty kredytowej (Visa, MasterCard, American Express i Diner).

 
Ceny

Przykładowe ceny:

  • Rakija – 79 HRK-89 HRK
  • Woda mineralna (1,5l) – 5-6 HRK
  • Kawa – 17 HRK/250g
  • Piwo w puszce – 9-10 HRK
  • Butelka coca-coli (2 litry) – 12 HRK
  • 1 kg żółtego sera – 45-50 HRK
  • 150 g szynki – 16-17 HRK

Owoce oraz warzywa najlepiej kupować na bazarach, natomiast resztę artykułów spożywczych najlepiej w dużych supermarketach typu Konzum. Niestety zakupy w Chorwacji mogą Was kosztować trochę więcej niż w Polsce.

Niebezpieczeństwa

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas wypoczynku w Chorwacji, należy zabrać ze sobą buty do pływania, ponieważ w morzu znajduje się wiele jeżowców. Nastąpienie na jednego z nich gołą stopą może spowodować ogromny ból. W przypadku, gdy niestety się to zdarzy, należy wyciągnąć wszystkie kolce oraz zdezynfekować. Gdyby ból nie przechodził, a rany nie zaczęły się goić, należy udać się do pobliskiego lekarza lub placówki medycznej.

W większych miastach nie należy zapuszczać się samemu w ciemne uliczki, ponieważ może tam być niebezpiecznie.

Ciekawostki

Wracając do domu warto przywieźć dla  siebie oraz bliskich rakiję lub wino, lawendę (w postaci kropli, w woreczkach, które można wsadzić do szafy itp.), muszelki, sól morską, oliwki, przyprawy oraz wiele innych pamiątek, które się Wam spodobają.

targ-chorwacja-breakplan

Ważne numery

W razie problemów należy zgłosić się do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu, która urzęduje od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:30 do 16:00.

 

Kontakt: Krležin gvozd 3, 10000 Zagreb
tel. (00385-1) 48-99-444 (centrala)
fax. (00385-1) 48-99-420
e-mail: hrzagamb@msz.gov.pl lub veleposlanstvo.poljske@msz.gov.pl
W nagłych przypadkach należy zadzwonić pod numer alarmowy Ambasady: (00-385) 98-359-796

 

Inne ważne numery:
112 zadzwoń, jeśli potrzebujesz pilnie pomocy (poziv za žurnu pomoć)
192 policja
194 natychmiastowa pomoc medyczna (hitna pomoć)
193 straż pożarna (vatrogasci)
(00-385) 1987 pomoc na autostradzie (pomoć na cestama)
195 poszukiwania i ratownictwo na morzu (traganje i spašavanje na moru)
18981 informacje ogólne (opće informacje)

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:43:40
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)