Chorwacja

ChorwacjaWprowadzenie

Wprowadzenie

Chorwacja jest krajem odwiedzanym przez wielu turystów, którzy pragną odpoczynku oraz takich, którzy uwielbiają zwiedzać. Kamieniste plaże sprawiają, że woda jest krystalicznie czysta, a jej temperatura sprawia, że nie chce się z niej wychodzić (latem wynosi ok. 23 stopni). Również wiele miast na terenie Dalmacji jest godnych odwiedzenia, nie tylko ze względu na historię, ale również piękną architekturę. Dodatkowo na terenie Chorwacji znajduje się wiele parków narodowych, m.in. Park Narodowy Wysp Briońskich, Park Narodowy Kornati, Park Narodowy Krka, czy też Park Narodowy Paklenica oraz Park Narodowy Jezior Plitwickich, które naprawdę warto odwiedzić. 

Jeśli marzycie o podróży do tego pięknego kraju, już teraz możecie ją zaplanować!  Skontaktujcie się z nami za pomocą formularza, lub przez nasz fanpage na Facebooku. Osobiście doradzimy Wam, jak zaplanować przeloty i noclegi w wybranym przez Was miejscu. Więcej szczegółów tutaj. Jeśli natomiast sami wolicie zaplanować swoją podróż, możecie skorzystać z naszej wyszukiwarki lotów i noclegów :).

Informacje ogólne

Republika Chorwacji jest państwem leżącym na Półwyspie Bałkańskim z dostępem do Morza Adriatyckiego. Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb, natomiast językiem urzędowym jest język chorwacki.

Chorwacja jest państwem, w którym przeważa katolicyzm, więc osoby wierzące nie będą miały problemu z pójściem do kościoła w niedzielę. Do największych miast należą: Zagrzeb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Slavonski Brod oraz Pula.

Jeśli Chorwacja zainteresowała Was na tyle, że z chęcią zwiedzilibyście ten piękny kraj, możecie skorzystać z naszej wyszukiwarki wczasów, aby wybrać dla siebie jedną z wielu ofert przygotowanych przez naszych partnerów!

dubrownik-port-breakplan

Geografia i historia

Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią i Węgrami, natomiast od północy – ze Słowenią. Można wyróżnić kilka regionów: Slawonię położoną we wschodniej części Chorwacji, Lika-Karlovac – część kontynentalną, Kvarner – zatokę położoną w północnej części Morza Adriatyckiego, Istrię – półwysep o charakterystycznym kształcie trójkąta oraz Dalmację, która jest najbardziej obleganym regionem przez turystów. Państwo jest podzielone na żupanie (županija). Według danych z 2011 roku jest ich 20 (np. istryjska, karlowacka, brodzko-porawska, zadarska czy też szybenicko-knińska), natomiast stolica została wydzielona i stanowi 21 żupanię.

Tereny obecnej Chorwacji były zamieszkiwane przez plemiona iliryjskie. W I w. p.n.e. zostały podbite przez Imperium Rzymskie oraz wcielone do prowincji Dalmacja oraz Panonia. W VII-VIII wieku tereny Chorwacji były najeżdżane przez Ostrogotów, Awarów i plemiona Słowian (w tym Hrvati czyli Chorwatów). W X wieku Chorwacja została zjednoczona przez Tomisława, władcę z dynastii Trpimirowiciów. Niestety po jego śmierci, następcy tronu musieli zmagać się z Bizancjum oraz Wenecją, które pragnęły zagarnąć Dalmację. W XII wieku Chorwacja weszła w Unię z Węgrami.

Historia Chorwacji 07.10.2017

Pod koniec I wojny światowej zostało utworzone Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, pod rządami serbskiej rodziny królewskiej. W dodatku część miast oraz wysp przeszła w ręce Włochów. Chorwaci nie byli zadowoleni z tej sytuacji, dlatego też zaczęły powstawać ruchy na rzecz odzyskania autonomii. W 1941 powstało Niezależne Państwo Chorwackie, sprzymierzone z Niemcami, jednak po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. Chorwacja została wcielona do nowo utworzonej Jugosławii. Przeprowadzono wówczas wiele reform, dzięki którym partia komunistyczna sprawowała całkowitą władzę. Na czele partii stał Chorwat Josip Broz Tito.

Od lat 60. XX wieku zaczęły się stopniowe protesty społeczne. Z racji tego, że Chorwacji wiodło się lepiej pod względem gospodarczym niż Serbii, Chorwaci domagali się autonomicznego statusu ojczyzny. Pod wpływem rozpadu ZSRR oraz upadku Muru Berlińskiego, Chorwaci postanowili zawalczyć o swoją wolność. W dniu 25 czerwca 1991 r. Chorwacja ogłosiła niepodległość. Niestety, od tego momentu weszła ona w stan wojny z Jugosławią. Rozpoczęła się wojna domowa, w której zginęło wielu młodych ludzi, a trwała aż cztery lata. Jest to okres, o którym pod żadnym pozorem nie wolno wspominać w rozmowie z Chorwatem.

W 1997 roku Chorwacja uzyskała całkowitą kontrolę nad swoim terytorium, natomiast od 1 lipca 2013 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

Kultura i zwyczaje

Chorwaci są przyjaznymi ludźmi, którzy nigdzie się nie śpieszą. Taka postawa ma swoje plusy i minusy. Minusem może być to, że gdy poprosimy o drobną naprawę w pokoju, niekoniecznie nastąpi ona w tym samym dniu lub dzień później. Ciekawe jest to, że Chorwaci nie zamykają na klucz swoich domów, a także samochodów. W miejscowościach, takich jak Makarska, Pag, Zadar, itd. osoby związane z usługami będą potrafiły powiedzieć kilka słów po polsku. Z resztą język chorwacki czasami bywa bardzo podobny do naszego.

 

Podstawowe zwroty:

  • Da – Tak.
  • Ne – Nie.
  • Hvala – Dziękuję.
  • Nema na čemu – Nie ma za co.
  • Molim – Proszę (prosząc o coś).
  • Izvoli – Proszę (podając coś).
  • Dobro jutro! – Dzień dobry (rano).
  • Dobar dan! – Dzień dobry (po południu).

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-24 11:55:56
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)