ChorwacjaWprowadzenie
Chorwacja jest krajem odwiedzanym przez wielu turystów, którzy pragną odpoczynku oraz takich, którzy uwielbiają zwiedzać. Kamieniste plaże sprawiają, że woda jest krystalicznie czysta, a jej temperatura sprawia, że nie chce się z niej wychodzić (latem wynosi ok. 23 stopni). Również wiele miast na terenie Dalmacji jest godnych odwiedzenia, nie tylko ze względu na historię, ale również piękną architekturę. Dodatkowo na terenie Chorwacji znajduje się wiele parków narodowych, m.in. Park Narodowy Wysp Briońskich, Park Narodowy Kornati, Park Narodowy Krka, czy też Park Narodowy Paklenica oraz Park Narodowy Jezior Plitwickich, które naprawdę warto odwiedzić.
Jeśli marzycie o podróży do tego pięknego kraju, już teraz możecie ją zaplanować! Skontaktujcie się z nami za pomocą formularza, lub przez nasz fanpage na Facebooku. Osobiście doradzimy Wam, jak zaplanować przeloty i noclegi w wybranym przez Was miejscu. Więcej szczegółów tutaj. Jeśli natomiast sami wolicie zaplanować swoją podróż, możecie skorzystać z naszej wyszukiwarki lotów i noclegów :).
>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Brazylii za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.
Republika Chorwacji jest państwem leżącym na Półwyspie Bałkańskim z dostępem do Morza Adriatyckiego. Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb, natomiast językiem urzędowym jest język chorwacki.
Chorwacja jest państwem, w którym przeważa katolicyzm, więc osoby wierzące nie będą miały problemu z pójściem do kościoła w niedzielę. Do największych miast należą: Zagrzeb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar, Slavonski Brod oraz Pula.
Jeśli Chorwacja zainteresowała Was na tyle, że z chęcią zwiedzilibyście ten piękny kraj, możecie skorzystać z naszej wyszukiwarki wczasów, aby wybrać dla siebie jedną z wielu ofert przygotowanych przez naszych partnerów!
Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, od wschodu z Serbią i Węgrami, natomiast od północy – ze Słowenią. Można wyróżnić kilka regionów: Slawonię położoną we wschodniej części Chorwacji, Lika-Karlovac – część kontynentalną, Kvarner – zatokę położoną w północnej części Morza Adriatyckiego, Istrię – półwysep o charakterystycznym kształcie trójkąta oraz Dalmację, która jest najbardziej obleganym regionem przez turystów. Państwo jest podzielone na żupanie (županija). Według danych z 2011 roku jest ich 20 (np. istryjska, karlowacka, brodzko-porawska, zadarska czy też szybenicko-knińska), natomiast stolica została wydzielona i stanowi 21 żupanię.
Tereny obecnej Chorwacji były zamieszkiwane przez plemiona iliryjskie. W I w. p.n.e. zostały podbite przez Imperium Rzymskie oraz wcielone do prowincji Dalmacja oraz Panonia. W VII-VIII wieku tereny Chorwacji były najeżdżane przez Ostrogotów, Awarów i plemiona Słowian (w tym Hrvati czyli Chorwatów). W X wieku Chorwacja została zjednoczona przez Tomisława, władcę z dynastii Trpimirowiciów. Niestety po jego śmierci, następcy tronu musieli zmagać się z Bizancjum oraz Wenecją, które pragnęły zagarnąć Dalmację. W XII wieku Chorwacja weszła w Unię z Węgrami.
>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Chorwacji!
Pod koniec I wojny światowej zostało utworzone Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców, pod rządami serbskiej rodziny królewskiej. W dodatku część miast oraz wysp przeszła w ręce Włochów. Chorwaci nie byli zadowoleni z tej sytuacji, dlatego też zaczęły powstawać ruchy na rzecz odzyskania autonomii. W 1941 powstało Niezależne Państwo Chorwackie, sprzymierzone z Niemcami, jednak po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. Chorwacja została wcielona do nowo utworzonej Jugosławii. Przeprowadzono wówczas wiele reform, dzięki którym partia komunistyczna sprawowała całkowitą władzę. Na czele partii stał Chorwat Josip Broz Tito.
Od lat 60. XX wieku zaczęły się stopniowe protesty społeczne. Z racji tego, że Chorwacji wiodło się lepiej pod względem gospodarczym niż Serbii, Chorwaci domagali się autonomicznego statusu ojczyzny. Pod wpływem rozpadu ZSRR oraz upadku Muru Berlińskiego, Chorwaci postanowili zawalczyć o swoją wolność. W dniu 25 czerwca 1991 r. Chorwacja ogłosiła niepodległość. Niestety, od tego momentu weszła ona w stan wojny z Jugosławią. Rozpoczęła się wojna domowa, w której zginęło wielu młodych ludzi, a trwała aż cztery lata. Jest to okres, o którym pod żadnym pozorem nie wolno wspominać w rozmowie z Chorwatem.
W 1997 roku Chorwacja uzyskała całkowitą kontrolę nad swoim terytorium, natomiast od 1 lipca 2013 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!
Chorwaci są przyjaznymi ludźmi, którzy nigdzie się nie śpieszą. Taka postawa ma swoje plusy i minusy. Minusem może być to, że gdy poprosimy o drobną naprawę w pokoju, niekoniecznie nastąpi ona w tym samym dniu lub dzień później. Ciekawe jest to, że Chorwaci nie zamykają na klucz swoich domów, a także samochodów. W miejscowościach, takich jak Makarska, Pag, Zadar, itd. osoby związane z usługami będą potrafiły powiedzieć kilka słów po polsku. Z resztą język chorwacki czasami bywa bardzo podobny do naszego.
Podstawowe zwroty:
- Da – Tak.
- Ne – Nie.
- Hvala – Dziękuję.
- Nema na čemu – Nie ma za co.
- Molim – Proszę (prosząc o coś).
- Izvoli – Proszę (podając coś).
- Dobro jutro! – Dzień dobry (rano).
- Dobar dan! – Dzień dobry (po południu).
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Chorwacji?
Redaktor