Chorwacja

ChorwacjaJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Jak już wiecie, wyspa Pag słynie z sera, który zdobywa wiele nagród w konkursach na świecie. Jest to Paški sir produkowany z sera owczego o twardej konsystencji. Został uznany za jedno z dóbr kulturowych Chorwacji. Oprócz tego warto spróbować pršut czyli szynki wędzonej na słońcu i wietrze. Można by rzec, że jest to odpowiednik szynki parmeńskiej. Istnieje również pewien typ wędliny – kulen, który pochodzi z regionu Slawonii. Z innych dań mięsnych należy spróbować ćevapčići – mięso mielone uformowane w podłużne ruloniki oraz ugrillowane. Istnieje wersja podana na talerzu z warzywami lub w bułce.

Nie zapominajcie o tym, że Chorwacja jest krajem nadmorskim, więc warto postawić na ryby oraz owoce morza, m.in. słone i marynowane sardele (slani i mariniari incuni), grillowaną rybę z burakiem liściowym (riba gradele i blitva) oraz czarne risotto (crni rizot).

Alkohole

Każdy, kto przebywa w Chorwacji choć raz, musi spróbować lokalnego alkoholu, jakim jest rakija. Jest to trunek destylowany najczęściej z owoców oraz posiada od 40 do 50, a nawet 60% zawartości alkoholu. Wyróżnić można rakiję ze śliwek (šljivovica), z dodatkiem orzechów (orahovica) czy też z ziołami (travarica). Oczywiście istnieje jeszcze kilka innych odmian, których warto spróbować, mając ku temu okazję. W sklepach z pamiątkami można również kupić rakiję jako prezent dla najbliższych w ozdobnych butelkach o różnych kształtach oraz wielkości. Natomiast jeśli chodzi o kupowanie alkoholu i konsumowanie go na miejscu, to warto zaopatrywać się u osób prywatnych.

Dla osób lubiących wino, należy pamiętać, że wino dla Chorwata to tylko i wyłącznie wino wytrawne. Oczywiście nie oznacza to, że nie można kupić wina słodkiego, jednak wtedy należy poprosić o prošek. Najbardziej polecanymi są wina pochodzące z regionu Slawonii, m.in. Iločki Traminac, Kutjevački Rizling oraz Graševina.

piwko-chorwacja-breakplan

Oczywiście w Chorwacji można kupić również piwo, jednak należy pamiętać, że jest one stosunkowo słabe w porównaniu z polskimi. Można wyróżnić dwa najbardziej popularne piwa: Karlovacko (piwo typu pilzner o zawartości alkoholu ok. 5,5%)  oraz Ożujsko (piwo marcowe typu lager o zawartości alkoholu ok. 5%), dostępne również jako radlery. Cena piwa jest uzależniona od tego, czy kupujemy je w zwykłym sklepie, na stacji lub w restauracji.

 


Wyjechać jest fajnie, ale jeszcze lepiej jest wrócić całym i zdrowym z Waszych wojaży. Podpowiemy Wam jak pomóc szczęściu i uchronić się przed nieszczęściem w rozdziale „Zdrowie i bezpieczeństwo”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 00:43:40
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)