Chorwacja

ChorwacjaDojazd

Loty

Na terenie Chorwacji znajdują się trzy ważne lotniska. Pierwszym z nich jest międzynarodowe lotnisko w Zagrzebiu, oddalone 17 km od stolicy, które jest z nią połączone komunikacją miejską. Przed wejściem do terminalu znajduje się przystanek autobusowy. Autobus odjeżdża codziennie od godziny 7:00 do 20:00. Po tej godzinie kursy są dostosowane do godzin przylotów samolotów. Cena biletu w jedną stronę wynosi 30 HRK. Do centrum można również udać się taksówką, która kosztuje ok. 200 HRK. Na terenie lotniska znajdują się parkingi oraz wypożyczalnie samochodów.

zagrzeblotnisko-chorwacja-breakplan
Adres: Zagreb Airport, Ltd.
Pleso bb
HR - 10 150 Zagreb, Croatia

Oficjalna strona: http://www.zagreb-airport.hr/
Istnieją połączenia lotnicze: Warszawa – Dubrownik, Warszawa – Split, WarszawaZagrzeb, Katowice – Zagrzeb          oraz Kraków – Dubrownik. 

 
Drugim ważnym lotniskiem jest lotnisko w Dubrowniku. Najczęściej korzystają z niego osoby, które pragną odpoczywać nad Morzem Adriatyckim. Lotnisko jest oddalone od centrum około 20 km oraz znajduje się w pobliżu drogi europejskiej E65 i drogi krajowej nr 8. Tak samo, jak w przypadku Zagrzebia, tutaj również znajduje się wiele wypożyczalni samochodów. Można udać się na postoje taksówek (200-300 HRK) lub skorzystać z autobusu (ok. 35 HRK), który dojeżdża do centrum Dubrownika oraz do miejscowości Cavtat, oddalonej o 5 km od lotniska.

 
Adres: Dubrovnik Airport
HR 20117 Dubrovnik
Oficjalna strona: www.airport-dubrovnik.hr.

 

Trzecim lotniskiem jest międzynarodowe lotnisko w Splicie oddalone od centrum miasta o ok. 25 km oraz jedynie 6 km od Trogiru. Na lotnisko w Splicie można dojechać z centrum miasta drogą ekspresową (w kierunku Rijeka) lub drogą krajową przez Solin i Kastela. Istnieje możliwość wypożyczenia samochodu lub udanie się w stronę centrum za pomocą taksówki (ok. 250 HRK) lub autobusu (15-30 HRK).


Adres:
Airport Split-Kastela
Cesta dr. Franjo Tudjman 96 P.P.2
Oficjalna strona internetowa lotniska: www.split-airport.hr.

 

Inne lotniska znajdują się w miejscowościach: Pula, Rijeka, Osijek oraz Bol na wsypie Hvar. Ceny biletów wahają się od 500 do 1000 złotych w zależności z jakiego miasta samolot wylatuje, czy jest on bezpośredni lub z jakich linii lotniczych się korzysta. Lot trwa około 2 h.

Jeżeli nie jesteście ekspertami w wyszukiwaniu lotów, nasza wyszukiwarka pomoże Wam znaleźć najbardziej odpowiednią dla Was ofertę :). Możemy też zrobić to za Was! Skontaktujcie się z nami za pomocą formularza kontaktowego lub za pomocą naszego fanpage'a na Facebooku, więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Samochód

Jak wiadomo jest również trzecia opcja – podróż samochodem. Jednak tutaj należy pamiętać o winietach przejeżdżając przez inne kraje, zielonej karcie, ważności ubezpieczenia oraz o kosztach związanych z tankowaniem benzyny (niestety może się okazać, że najtańsza benzyna jest w Polsce, jednak ceny nie powinny się aż tak drastycznie różnić). Długość przejazdu jest uzależniona od miasta, z którego się wyjechało, np. z Katowic może zająć to ok. 11-12 godzin. Wyruszając z Katowic można jechać przez Czechy (Ostrawa, Brno), następnie przez Austrię (Wiedeń), Słowenię (Lublana, Koper). Wymienione miasta w Słowenii warto wybrać na swej trasie, jeśli pragniemy spędzić wakacje na półwyspie Istria. Kierując się do Dalmacji (Split, Makarska, itd.) warto jechać przez Leibnitz, Maribor (droga E59), następnie kierować się na Zagrzeb, a stamtąd już do Dalmacji (droga E71/ A1).

zagrzebnoc-chorwacja-breakplan

 

AUTOBUS

 

Istnieje również opcja podróży autobusem, być może tańsza, lecz dłuższa. Firma Sailing Club GlobTourist specjalizuje się w organizacji aktywnego wypoczynku na wodzie oraz jest również agentem wielu firm czarterowych, dzięki czemu posiadają własną linię autokarową obsługującą połączenia pomiędzy Polską a Chorwacją. Wyjazd z Warszawy, Polichna, Łodzi oraz Wrocławia kosztuje 474 zł za osobę w obie strony, natomiast z Opola, Częstochowy, Katowic, Krakowa, Żor oraz Cieszyna wynosi 444 zł. Więcej szczegółów można odnaleźć na stronie firmy: http://goo.gl/c0DDAQ.

Warto również skorzystać ze stron internetowych, klikając tutaj lub tutaj, gdzie za pomocą wyszukiwarki można znaleźć tanie połączenia.


Wiecie, że chcecie jechać, ale nie wiecie, co jest potrzebne, aby Was wpuścili? Dowiedzcie się tego, czytając rozdział „Polityka wjazdowa”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-24 11:55:56
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)