ChorwacjaCo warto / nie warto?
SPIS TREŚCI:
Dubrownik | Makarska | Nin | Split | Szybenik | Trogir | Zadar
Dubrownik (sprawdź lokalizację na mapie)
Miasto znajdujące się w południowej części Chorwacji, które zostało nazwane „perłą Adriatyku”. Dojazd samochodem, zwłaszcza dla osób mieszkających na północy, będzie wyczerpujący, lecz przepiękne widoki stanowią wystarczającą rekompensatę.
Wybierając się do Dubrownika należy pamiętać, aby wziąć ze sobą dowód osobisty lub paszport, ponieważ aby dostać się w ten rejon, należy przekroczyć granicę z Bośnią i Hercegowiną. Jest to niewielki odcinek obejmujący ok. 17 kilometrów. Warto dodać, że jest to również jedyny odcinek, który gwarantuje Bośni i Hercegowinie dostęp do morza. Na największą uwagę w Dubrowniku zasługuje Stare Miasto wraz z murami miejskimi, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie Starego Miasta znajduje się katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowana w miejscu zniszczonej bazyliki. W katedrze znajdują się szczątki patrona miasta – św. Błażeja. Innymi zabytkami są: Wielka Studnia Onufrego, która w XV wieku zaopatrywała mieszkańców w wodę oraz kolumna Rolanda znajdująca się na placu Luža. Prawe przedramię Rolanda służyło jako wzorzec standardowej jednostki miary długości (51,2 cm) – dubrovacki lakat. W czasach kupieckich, gdy kupujący miał wątpliwości pod względem uczciwości sprzedającego, mógł podejść do kolumny i zmierzyć, czy np. otrzymał taką długość tkaniny, jaką chciał.
Dla tych, którzy nie mają dość zwiedzania, istnieje możliwość kupna biletu na stare mury. Można po nich spacerować i podziwiać widok na miasto. Najlepszą porą na zwiedzanie jest poranek lub wieczór, kiedy słońce nie grzeje. Należy również pamiętać o tym, aby cały czas mieć przy sobie wodę.
Godziny otwarcia murów: 8:00-18:00.
Ceny: dorośli – 100 kn, dzieci – 30 kn.
>>>SPRAWDŹ: Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia? Pomożemy Ci je dobrać, znajdując najlepsze oferty!
Makarska (sprawdź lokalizację na mapie)
Miasto to znajduje się w obszarze tzw. Makarskiej Riwiery. Znajduje się około 60 km od Splitu i około 140 km od Dubrownika. Wybierając się na wypoczynek do Makarskiej warto zatrzymać się w dzielnicy willowej Zelenka, gdzie znajduje się mnóstwo pensjonatów. Jest to dzielnica oddalona od centrum, dzięki czemu jest tam spokojnie i można wypocząć. Dla osób pragnących rozrywki wystarczy przejść się spacerkiem w kierunku portu. W centrum miasta, wraz z ciasnymi, kamiennymi uliczkami, znajduje się kościół św. Marka, w którym odbywają się msze święte. Sprawdzając godziny rozpoczęcia mszy świętych, nie należy przejmować się nazwą crkva, ponieważ nie ma ona nic wspólnego z polską nazwą cerkiew. W języku chorwackim crkva oznacza po prostu kościół, natomiast mise – msze święte. Dodatkowo w centrum znajdują się liczne kawiarenki oraz Muzeum Muszli.
Wzdłuż plaży ciągnie się deptak wraz z restauracjami po jednej oraz drugiej stronie z widokiem na morze. Plaże zazwyczaj są kamienno-żwirowe, miejscami mogą pojawiać się płyty, na których można się rozłożyć. Osoby, którym przeszkadza ogromna ilość turystów dookoła podczas plażowania, mogą udać się na skalne półki w kierunku miejscowości Krvavica, gdzie można odnaleźć więcej miejsca i spokoju. Jednak wybierając się z dziećmi należy uważać, ponieważ mogą się tam czaić naturyści.
Podczas spaceru warto zawędrować do parku św. Piotra, gdzie można odpocząć na ławeczce wśród drzew. Znajduje się tutaj niewielki kościółek pod tym samym wezwaniem. Zwiedzając miejscowość, należy również udać się do zabytkowej latarni.
W wolnej chwili można wybrać się spacerkiem do pobliskiej miejscowości Krvavica, ścieżką wzdłuż brzegu morskiego. Jest to niewielka nadmorska osada posiadająca port, gdzie cumują liczne łodzie oraz można odpocząć w kawiarenkach. Istnieje również możliwość wykupienia rejsu statkiem na wyspę Hvar, która słynie z uprawy lawendy oraz na wyspę Brač, która zazwyczaj bywa kojarzona ze Złotym Rogiem w miejscowości Bol. Jest to najokazalsza drobnożwirowa plaża na całym wybrzeżu wyspy.
Nin (sprawdź lokalizację na mapie)
Niewielka miejscowość znajdująca się na wyspie. Nin był pierwszym chorwackim królewskim miastem, natomiast od IX wieku był siedzibą chorwackiego biskupa oraz książąt Dalmacji. W miejscowości można zobaczyć kościół Świętego Krzyża (najmniejsza katedra), kościół Świętego Jakova, katedrę św. Anzelma oraz pomnik biskupa Grzegorza (Grgur Ninski) – jest to mniejsza kopia pomnika znajdującego się w Splicie. Odwiedzenie tego miasta warto połączyć ze zwiedzaniem Zadaru, ponieważ znajdują się od siebie jedynie w odległości ok. 15 km, dodatkowo spacer po Ninie nie zajmuje wiele czasu.
Split (sprawdź lokalizację na mapie)
Jest drugim miastem pod względem wielkości, zaraz po stolicy. Jest to miasto portowe, które posiada również wiele atrakcji. Przebywając w Splicie, obowiązkowym punktem jest Pałac Dioklecjana pochodzący z III wieku n.e. Został on wybudowany przez rzymskiego cesarza Dioklecjana na obszarze 4 hektarów. W środku znajduje się cesarskie mauzoleum, które z czasem zostało przekształcone w katedrę oraz świątynię Jowisza. Pałac wraz z zabytkowym centrum miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESO. Wieczorami bywa on podświetlony za pomocą kolorowych girland. Warto również zobaczyć: bramę pałacową Porta Aurea, czy też kościół św. Franciszka wybudowany w XV wieku.
Osoby planujące zatrzymać się w Splicie na dłużej niż jeden dzień, powinny postarać się o Split Card, która kosztuje ok. 5 euro i umożliwia bezpłatne wejście do 5 muzeów w mieście w ciągu 3 dni. Może się zdarzyć, że w niektórych restauracjach możemy dostać zniżkę 10-20% dzięki tej karcie. Kartę można nabyć w punktach informacyjnych.
>>>ZOBACZ TAKŻE: 10 miejsc zniszczonych przez turystów!
Muzea znajdujące się w Splicie: Muzeum Miejskie (wstęp na ekspozycję stałą kosztuje 20 HRK, dla uczniów i studentów – 10 HRK), Muzeum Etnograficzne (wstęp dla dorosłych kosztuje 15 HRK, dla uczniów i studentów – 10 HRK), Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych (prawdopodobnie wstęp jest za darmo, jednak należy się upewnić na miejscu), Muzeum Historii Naturalnej i Zoologii oraz Chorwackie Muzeum Morskie (wstęp dla dorosłych kosztuje 20 HRK, dla uczniów i studentów – 10 HRK).
Szybenik (sprawdź lokalizację na mapie)
Miasto znajduje się ok. 90 km od Splitu oraz ok. 20 minut od Parku Narodowego KRKA. Najciekawszym elementem do zobaczenia jest katedra św. Jakuba, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Forma i elementy dekoracyjne katedry (np. unikalny fryz, ozdobiony rzeźbionymi portretami kobiet, mężczyzn i dzieci) ilustrują udane połączenie sztuki gotyku i renesansu. Co ciekawe, katedra jest zbudowana w całości z kamienia. Obok znajduje się budynek ratusza z XVI wieku, natomiast na starówce odnajdziemy kościół św. Barbary. Godny uwagi jest również kompleks czterech obiektów, w których skład wchodzą: twierdza św. Michała, twierdza św. Mikołaja, twierdza św. Jana oraz twierdza barona von Degenfeld. W wolnej chwili można także zajrzeć do fortecy św. Anny z XV wieku, z której roztacza się piękny widok na miasto.
Trogir (sprawdż lokalizację na mapie)
Jest miastem oddalonym ok. 30 kilometrów od Splitu. Przy napiętym grafiku oba miasta można odwiedzić w tym samym dniu ze względu na niewielką odległość (jazda ponad 30 minut). Trogir jest wyjątkowym miastem, ponieważ znajduje się na wyspie. Jednak jest ono połączone z lądem kamiennym mostem, a do miasta wchodzi się poprzez Bramę Lądową. Trogir jest nazywany „małą Wenecją” oraz został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym miejscu warto zobaczyć katedrę św. Wawrzyńca oraz kościół św. Jana Chrzciciela. Niedaleko katedry znajduje się Plac Główny wraz z wieżą zegarową. Warto również zawitać do twierdzy Kamerlengo, która pochodzi z XV wieku oraz wieży św. Marka, która znajduje się naprzeciw. Istnieje również Muzeum Miejskie, gdzie odnajdziemy wystawy dotyczące dziedzictwa kulturowego w Trogirze. W mieście podczas spaceru można odnaleźć wiele budynków zachowanych w stylu weneckim oraz szachownicowy układ uliczek pochodzący z okresu hellenistycznego.
Zadar (spawdź lokalizację na mapie)
Jest to centrum gospodarcze oraz kulturalne północnej Dalmacji i jednocześnie piąte co do wielkości miasto kraju. Znajduje się ok. 40 km od Parku Narodowego Paklenica oraz niecałe 90 km od Szybeniku. W mieście, na nadmorskiej promenadzie, znajdują się Organy Wodne (Morske Orgulje), które zostały wybudowane w 2005 roku. Na organy składa się 35 rur o różnych długościach oraz szerokościach, które zostały wbudowane w kamienne schody. Dźwięki wydobywają się po wtłoczeniu wody przez fale morskie do rur. Największy efekt zostaje uzyskany podczas sztormu, kiedy wieje potężny wiatr napędzający ogromne fale morskie. Osoby ciekawe efektu mogą zobaczyć krótki filmik. Po zachodzie słońca warto wybrać się na bulwar, aby móc zobaczyć kolorowy Układ Słoneczny, który został skonstruowany w odpowiednich proporcjach, nawiązujących do rzeczywistego układu galaktyki. Jest to instalacja świetlna architekta Nicoli Bašicia pt. Pochwała Słońca (Pozdrav Suncu). Oprócz tego w mieście znajduje się wiele zabytków, m.in. ruiny budowli rzymskich (w tym forum), kościół św. Marii oraz katedra św. Anastazji. Katedra ta posiada dzwonnicę, a na niej punkt widokowy, na który można wejść. Bilet kosztuje 15 HRK, a widok na całe miasto jest naprawdę piękny.
Wyspa Pag (sprawdż lokalizację na mapie)
Jest to bardzo ciekawe miejsce na wypoczynek ze względu na krajobraz. Przez brak typowej dla Chorwacji roślinności, jest nazywana Księżycową Wyspą. Dostać się na wyspę można za pomocą drogi lądowej poprzez most lub promem. Najbliższe lotnisko znajduje się w Zadarze. Małe miasteczka pozwolą nam wypocząć w ciszy i spokoju. Już od 100 HRK można wynająć łódkę na cały dzień, płynąć wzdłuż wyspy oraz przybijać na dzikie plaże, niedostępne dla innych, na chwilę odpoczynku. Dodatkowo wyspa Pag słynie z pewnego rodzaju sera (więcej informacji w rozdziale „Jedzenie i napoje”), koronek, produkcji soli oraz gajów oliwnych. Z wyspy Pag można wybrać się na wycieczkę do wcześniej opisanych miast – Ninu oraz Zadaru.
Obowiązkowym miejscem, które warto odwiedzić w Chorwacji jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Jest to największy oraz najstarszy park narodowy znajdujący się na terenie Chorwacji, blisko przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Został również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie tego miejsca ze względu na liczne grono odwiedzających najlepiej zacząć z samego rana.
>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Chorwacji! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!
Na teren parku można wejść codziennie od godziny 7:00 do godziny 17:00, natomiast parking jest otwarty do godziny 19:00. Park można zwiedzać pieszo oraz za pomocą rejsu łodzią lub przejażdżką pociągiem (jednak nie dotyczy to okresu zimowego). Stawki różnią się w zależności od okresu odwiedzin oraz kategorii wiekowych. I tak, za bilet jednodniowy w okresie 1 stycznia-31 marca oraz 1 listopada-31 grudnia dorośli zapłącą 55 HRK, studenci – 45 HRK, a dzieci (7-18 lat) – 35 HRK. Bilet dwudniowy w tym samym okresie to koszty rzędu: 90 HRK dla dorosłych, studenci zapłacą 70 HRK, dzieci do lat 18 – 55 HRK. W sezonie letnim, czyli od 1 kwietnia do 30 czerwca oraz od 1 września do 31 października bilet jednodniowy dla dorosłych to 110 HRK, 80 HRK dla studentów oraz 55 HRK dla dzieci. Bilet dwudniowy: dorośli – 180 HRK, studenci – 130 HRK, dzieci – 90 HRK. Szczyt sezonu przypadający na okres wakacyjny od 1 lipca do 31 sierpnia niesie ze sobą wyższe ceny: bilet jednodniowy dla dorosłych to 180 HRK, dla studentów – 160 HRK i 80 HRK dla dzieci. Bilet dwudniowy wynosi 280 HRK, 210 HRK dla studentów oraz 140 HRK dla dzieci do lat 18. Dzieci do lat 7 zwolnione są ze wszelkich opłat.
Jednak warto pamiętać, że Park Narodowy zastrzega sobie prawo do zmiany cen, dlatego warto dodatkowo sprawdzić tę informację przed wyjazdem. Ważne, aby mieć również ze sobą legitymację uprawniającą do zniżki.
Wybierając się do Parku Narodowego Jezior Plitwickich należy pamiętać, że w przypadku obfitych kilkudniowych opadów, część drogi przy wodospadach może zostać zalana. Przykładem może być sierpień 2014.
Kolejnym miejscem godnym uwagi i związanym z naturą jest Park Narodowy KRKA. Park ten znajduje się w żupanii szybenicko-knińskiej, niecałe 20 km od Szybenika oraz obejmuje bieg rzeki Krki i Čikoli. Miejsce to obfituje w wiele różnych zabytków, np. pozostałości po elektrowni wodnej „Krka” oraz ścieżkę edukacyjną, której przejście zajmuje około godziny. Przebywając na terenie parku, można skorzystać z kąpieli przy wodospadach, dlatego warto zabrać ze sobą strój kąpielowy.
Należy pamiętać, że wjazd oraz wyjazd z parku następuje o określonych godzinach, ponieważ obowiązuje ruch wahadłowy.
Wejście do parku w okresie styczeń-luty oraz listopad-grudzień wynosi 30 HRK za bilet dla dorosłych, 20 HRK dla studentów i dzieci. W okresie marzec-maj oraz przez cały październik dorośli zapłacą za wejście 110 HRK, a studenci i dzieci – 80 HRK. Sezon letni, czyli od czerwca do września, to koszty rzędu 150 HRK dla dorosłych oraz 90 HRK dla studentów i dzieci. Dzieci do lat 7 zwolnione są z opłat. Warto pamiętać, że Park Narodowy zastrzega sobie prawo do zmiany cen, dlatego warto dodatkowo sprawdzić tę informację przed wyjazdem. Ważne, aby mieć również ze sobą legitymację uprawniającą do zniżki.
Istnieje również możliwość wykupienia rejsu statkiem, który kosztuje 10 kun.
Jeśli nie chce Wam się planować zwiedzania, przychodzimy z pomocą! Możecie skontaktować się z nami za pomocą formularza lub bezpośrednio przez nasz fanpage na Facebooku. Po szczegóły kiknijcie tutaj :).
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak spędzić weekend?
Dubrownik (sprawdź lokalizację na mapie)
Latem w Dubrowniku odbywa się festiwal LIBERTAS dotyczący folkloru, muzyki, filmu oraz teatru. W 2017 roku festiwal odbędzie się w terminie od 10 lipca do 25 sierpnia. Podczas festiwalu można zobaczyć wiele występów artystycznych z całego świata, większość atrakcji ma miejsce pod gołym niebem. Na oficjalnej stronie festiwalu można sprawdzić program oraz przeczytać na temat jego historii, idei czy też o samym mieście.
Spędzając swój urlop w Chorwacji, warto wybrać się do miejscowości Mostar położonej nad Neretwą, na terenie Bośni i Hercegowiny. Z miejscowości Makarska do Mostaru jazda samochodem wynosi około 2 godziny. Wizytówką miasta jest Stary Most pochodzący z XVI wieku, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niestety most został zniszczony podczas działań wojennych w 1990 roku, lecz został odbudowany, a tym samym stał się symbolem pojednania, międzynarodowej współpracy oraz współistnienia społeczności różniących się pod względem kulturalnym, etnicznym i religijnym. Wokół mostu znajduje się wiele ciasnych uliczek wraz z kolorowymi domami nawiązującymi do czasów tureckich. Przy odrobinie szczęścia w okresie letnim można zobaczyć członków Klubu Skoczków, którzy zachęceni przez turystów odpowiednią zapłatą skaczą z mostu. Może się jednak zdarzyć, że zapłata będzie dla nich niewystarczająca i turyści nie będą mogli ich podziwiać w akcji.
Warto pamiętać, że Bośnia i Hercegowina również obfituje w rajskie miejsca. Przykładem mogą być wodospady Kravica położone wzdłuż rzeki Trebižat, niedaleko miejscowości Ljubuški. Z miejscowości Makarska jest to jedynie godzina jazdy samochodem. Wystarczy kierować się drogą 512, która na terenie Bośni i Hercegowiny przechodzi w drogę 62. Wybierając się tam, należy zabrać ze sobą strój kąpielowy, ponieważ tak samo, jak w przypadku wodospadów KRKA, istnieje możliwość kąpieli, jednak należy być ostrożnym i uważać na śliskich skałach. Krystalicznie czysta woda będzie idealną ochłodą w gorące dni.
>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Chorwacji!
Redaktor